Ballina Bota Ishin në udhëtim shkolle, por hotelin ia shembi tërmeti. Mbahet funerali për...

Ishin në udhëtim shkolle, por hotelin ia shembi tërmeti. Mbahet funerali për 24 fëmijë në Qipro

Funeralet për 24 fëmijë, të cilët ishin në Turqi në një udhëtim në shkollë volejbolli kur hoteli i tyre u shemb, janë mbajtur në Qipron e Veriut. Fëmijët, të moshës 11 deri në 14 vjeç, po qëndronin në hotelin “Grand Isias” në Adiyaman kur goditi tërmeti vdekjeprurës në Turqinë jugore.

Vendasit thonë se ndihma mori dy ditë për të mbërritur në qytet. Ekipi nga Kolegji “Turk Maarif” në Famagusta, në veriun e kontrolluar nga turqit qipriotë, kishte udhëtuar në Adiyaman për turneun së bashku me trajnerët, mësuesit dhe prindërit e tyre.

Ata kishin fituar një ndeshje atë ditë, sipas raportimeve të mediave lokale, para se të flinin në hotelin 10-katësh. Dhjetë prindër, katër mësues dhe një trajner u vranë gjithashtu kur tërmeti shkatërroi hotelin dhe i la të bllokuar nën rrënoja.