Ballina Bota Komuniteti global premton ndihmë për Turqinë dhe Sirinë ndërsa përpjekjet e shpëtimit...

Komuniteti global premton ndihmë për Turqinë dhe Sirinë ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë

Ndihma nga e gjithë bota po shkon drejt Turqisë dhe Sirisë, pasi ekipet e shpëtimit gjejnë të mbijetuarit nën rrënojat e ndërtesave të shembura pas tërmetit vdekjeprurës të së hënës.

Rreth 70 vende dhe 14 organizata ndërkombëtare janë ofruar të ndihmojnë në operacionet e kërkim-shpëtimit për Turqinë, tha të martën presidenti i vendit Rexhep Tajip Ergodan.

Këtu është një përmbledhje e disa prej premtimeve më të fundit:

Një ekip hungarez i shpëtimit prej 50 personash, duke përfshirë pesë mjekë ushtarakë dhe dy qen kërkimi, zbarkoi në Adana, Turqinë jugore, gjatë natës dhe tani është nisur për në provincën e Hatay, sipas qeverisë hungareze.

Koreja e Jugut planifikon të ofrojë ndihmë humanitare në vlerë prej 5 milionë dollarësh për Turqinë dhe të dërgojë rreth 110 punonjës të ndihmës në fatkeqësi dhe personel ushtarak për të mbështetur punën e saj të kërkim-shpëtimit, tha të martën Ministria e saj e Jashtme.

Agjencia Palestineze e Bashkëpunimit Ndërkombëtar do të dërgojë 70 ekspertë në zonën e tërmetit këtë javë, duke dërguar dy ekuipazhe të përbërë nga mbrojtja civile, Ministria e Shëndetësisë, Kryqi i Kuq Palestinez, mjekë dhe inxhinierë.
Ekipet e Gjysmëhënës së Kuqe palestineze po kryejnë gjithashtu operacione shpëtimi dhe ndihme nga tërmeti në kampet e refugjatëve palestinezë dhe zonat përreth në Siri, tha agjencia e ndihmës të martën. Të paktën tre kampe refugjatësh palestinezë në Siri u goditën nga tërmeti.

Pakistani ka vendosur dy kontingjente të shërbimeve të urgjencës në Turqi, duke përfshirë një ekip kërkimi dhe shpëtimi, qen nuhatës, mjekë të ushtrisë dhe staf infermierësh.
Kina tha se do të dërgojë 40 milionë juanë (5.9 milionë dollarë) ndihmë në Turqi, ndërkohë që do të koordinojë gjithashtu me Sirinë për furnizimet emergjente dhe do të përshpejtojë projektet e vazhdueshme të ndihmës ushqimore.

Dy grupe izraelite të ndihmës morën një fluturim special për në Gaziantep të martën për të sjellë personel dhe pajisje për viktimat. Sipas zyrtarëve, në bord do të jenë të paktën 10 specialistë të kërkim-shpëtimit, së bashku me më shumë se një duzinë mjekësh, paramedik, një ekspert uji dhe specialistë të shëndetit mendor.

Agjencia Federale e Gjermanisë për Ndihmën Teknike (THW) po dërgon një ekip prej 50 ekspertësh të rimëkëmbjes në Turqi të martën. Ekipi do të largohet nga aeroporti i Këlnit/Bonnit së shpejti dhe përbëhet nga specialistë të Njësisë së Shpërndarjes së Shpejtë për Rimëkëmbjen e Huaj (SEEBA), shtoi THW.

Dalai Lama u angazhua për dërgimin e përpjekjeve të shpëtimit dhe ndihmave të martën, pasi i kishte shkruar Drejtorit Ekzekutiv të Programit Botëror të Ushqimit dhe i kërkoi Fondacionit të tij Gaden Phodrang të bënte donacionin./tn

Artikulli paraprakTërmeti në Turqi, Erdogan: Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti
Artikulli tjetërTërmeti në Turqi/ Vetëm në qytetin Kahramanmarash janë shembur totalisht 941 ndërtesa