Ballina Bota Ndryshon mendim edhe Orban: Rusia nuk mund të fitojë luftën me Ukrainën

Ndryshon mendim edhe Orban: Rusia nuk mund të fitojë luftën me Ukrainën

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka komentuar sot përfundimin e luftës në Ukrainë, e cila po vazhdon prej një viti. Orban komentoi luftën në Twitter dhe tha se nevojiten urgjentisht negociatat e paqes.

“Rusia nuk mund të fitojë sepse e gjithë bota perëndimore është rreshtuar pas Ukrainës. Në të njëjtën kohë, Rusia është një fuqi bërthamore dhe një fuqi bërthamore nuk mund të futet në qoshe sepse mund të shkaktojë një luftë bërthamore. Ne kemi nevojë për një armëpushim dhe bisedime paqeje. sa më shpejt, aq më mirë”, tha Orban.

Orban ka thënë më parë se e vetmja mënyrë se si do të përfundojë lufta është që Rusia të fitojë. Ai insinuoi se një fitore ruse ishte e pashmangshme ose se do të kishte një luftë bërthamore që do të shkatërronte Evropën./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews