Ballina Bota Ministri i Jashtëm saudit viziton Kievin, dhuron 400 milionë dollarë (VIDEO)

Ministri i Jashtëm saudit viziton Kievin, dhuron 400 milionë dollarë (VIDEO)

Princi i Arabisë Saudite Faisal bin Farhan Al Saud ka zhvilluar një vizitë në Ukrainë, e para pas 30 vitesh nga koha kur dy vendet vendosën marrëdhënie diplomatike. Zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky publikoi një video të takimit të tij me Princin e Arabisë Saudite Faisal bin Farhan Al Saud të dielën.

Zelensky tha se ai priste që takimi “do të jepte një shtysë të re për intensifikimin e mëtejshëm të dialogut tonë reciprokisht të dobishëm”. “Faleminderit për mbështetjen e paqes në Ukrainë, sovranitetit tonë dhe integritetit territorial”, vazhdoi ai.

“Kjo është shumë e rëndësishme për ne dhe shoqërinë tonë.

Arabia Saudite ka drejtuar një kurs neutral në konflikt. Mbretëria ndërmjetësoi një shkëmbim të burgosurish vitin e kaluar, në të cilin dy shtetas amerikanë dhe pesë britanikë u liruan nga paraburgimi rus. Andriy Yermak, kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, e quajti takimin të suksesshëm në një mesazh në Telegram .

“Ukraina do të marrë ndihmë të vërtetë nga Arabia Saudite”, tha zyrtari ukrainas. “Zyra presidenciale nënshkroi dy dokumente që zyrtarizojnë një paketë ndihme prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën: 100 milionë dollarë ndihmë humanitare dhe 300 milionë dollarë produkte nafte”.

“Ukraina dhe Arabia Saudite kanë sfida dhe përvoja të përbashkëta në trajtimin e tyre. Ne po flasim për UAV-të iraniane (automjete ajrore pa pilot, ose dronë) që iu furnizuan disa ‘rebelëve’ dhe sulmuan objektet e naftës saudite,” tha Yermak, në një referencë. për përdorimin e dronëve iranianë nga forcat Houthi në Jemen.

“Që nga viti i kaluar, të njëjtat UAV iraniane kanë pasur në posedim të terroristëve rusë dhe kanë sulmuar infrastrukturën energjetike të Ukrainës.”

@tn.lajmelokale
@tetovanews