Ballina Bota Mrekullia e radhës nga Turqia/ Nëna me dy fëmijët e saj nxirren...

Mrekullia e radhës nga Turqia/ Nëna me dy fëmijët e saj nxirren gjallë nga rrënojat 106 orë pas tërmetit në epiqendrën e tij (VIDEO)

Mrekullia/ Nëna me dy fëmijët e saj shpëtohet 106 orë pas tërmetit.

Dy fëmijët dhe nëna e tyre u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e një apartamenti 4-katësh në lagjen Divanlı të rrethit Dulkadiroğlu të Kahramanmarashit, epiqendra e tërmeteve.

Ayşenaz Kesici (9), İkranaz Kesici (6) dhe nëna e tyre Melike Kesici u nxorrën nga rrënojat nga ekipi i kërkim-shpëtimit Azaflı Eskishehir dhe ekipet spanjolle dhe turke që morën pjesë në operacione./tn

Video:

LAJME TË TJERA:

Ekipet e shpëtimit nga organizata gjermane e ndihmës ISAR kanë shpëtuar një grua nga rrënojat e një ndërtese të shembur në Kirikhan, Turqi, më shumë se 100 orë pasi një tërmet goditi Turqinë dhe Sirinë.

Sipas ISAR Gjermani, 40-vjeçarja ishte në gjendje stabile dhe ka marrë menjëherë ndihmën mjekësore.

Punonjësit e ngritën me kujdes 40-vjeçaren Zeynep Kahraman në një barelë, duke kaluar blloqe të copëtuara prej betoni dhe metali në qytetin Kirikhan në një ambulancë.

“Tani unë besoj në mrekulli,” tha Steven Bayer, udhëheqësi i ekipit ndërkombëtar të kërkimit dhe shpëtimit në vend.

“Ju mund t’i shihni njerëzit duke qarë dhe duke u përqafuar me njëri-tjetrin. Është një lehtësim kaq i madh që kjo grua në kushte të tilla ia doli. Është një mrekulli absolute”, tha ai.

 

101 orë nën rrënoja, ekipet e kërkimit shpëtojnë dy motrat në Turqi

Dy motra adoleshente janë shpëtuar në qytetin Kahramanmaraş 101 orë pas tërmetit masiv që goditi Turqinë, thanë zjarrfikësit.

Në një deklaratë të premten, Departamenti i Zjarrfikësve Metropolitane të Antalias tha se Ayfer, 15 vjeç, u nxor nga rrënojat në orën e 99-të pas tërmetit dhe motra e saj, Fatma, 13 vjeç, u shpëtua dy orë më vonë.

Shpëtuesit duke përdorur sensorë sizmikë zbuluan shenja jete nën mbeturinat dhe kryen një operacion shpëtimi 10-orësh për të arritur atje ku ndodhej Ayfer, thuhet në deklaratë.

Zjarrfikësit folën me Ayferin në një përpjekje për ta mbajtur atë të ndërgjegjshme. Ajo tha se i kishte marrë malli për të ngrënë akullore dhe ata i premtuan se do t’i jepnin pak kur ajo të dilte.

Ata gjithashtu vendosën muzikën që ajo kërkoi.

Zjarrfikësit udhëtuan rreth 800 kilometra (500 milje) nga qyteti i Antalias për t’u bashkuar me përpjekjet e shpëtimit në Kahramanmaraş.

Zhduket aktorja e njohur turke pas tërmetit? Të gjithë dyshojnë se ka ndërruar jetë

Fansat kanë mbetur të shtangur pasi kanë dëgjuar se ka ndërruar jetë nga tërmeti në Turqi aktorja e njohur, Cansu Dere.

Një video është bërë virale në TikTok dhe po tërheq vëmendjen e përdoruesve të rrjetit teksa dëgjohet se konfirmohet vdekja e aktores 42-vjeçare. Megjithatë, nuk ka asnjë deklaratë apo informacion të tillë që thotë se Dere është e vdekur apo e zhdukur. Sipas mediave turke, thuhet se është e qartë se disa persona kanë përfituar nga tërmeti shkatërrues për të bërë viral këtë lajm.

Cansu Dere është një aktore që ka qenë pjesë në disa telenovela shumë të ndjekura edhe në Shqipëri si Anne, Ezel, Sadakatsiz, Sila, edhe shumë të tjera./abcnews.al

Fotoja e tij duke shtrënguar dorën e vajzës nën rrënoja pati ndikim të madh, flet për herë të parë babai

Babai, i cili nuk ia lëshoi dorën vajzës së tij, e cila ishte nën rrënoja dhe më pas humbi jetën në qytetin e Kahramanmaras, ka folur për gazetën gjermane Bild.

Mesut Hançer, 49vjeç është shprehur se ka gërrmuar rrënojat me duar, por sërish nuk ka arriti ta shpëtojë vajzën e tij 15-vjeçare, Irmak.

“U luta shumë, fatkeqësisht nuk ndodhi, e humbëm”, tha ai.

Fotografia e babait, i cili kishte veshur një xhaketë portokalli me një dhimbje të papërshkrueshme në fytyrë, pati një ndikim të madh në Turqi.r.t/abcnews.al

Pothuajse 30,000 persona janë evakuuar nga epiqendra e tërmetit në Turqi

Të paktën 28,044 njerëz janë evakuuar nga Kahramanmaras, provinca jugore turke pranë epiqendrës së tërmetit vdekjeprurës të së hënës.

Që nga e enjtja në orën 11:38 të mëngjesit me kohën lokale, të paktën 23,437 njerëz janë evakuuar me rrugë ajrore dhe 4,607 me rrugë dhe hekurudha, sipas agjencisë turke të menaxhimit të fatkeqësive, AFAD.

Agjencia lëshoi ​​një këshillë të enjten me informacion mbi qendrat e evakuimit për ata që dëshirojnë të largohen nga provinca, duke shtuar se akomodimet dhe shtëpitë e pritjes po koordinohen nga AFAD dhe zyrtarët e provincës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka pranuar “të metat” e qeverisë së tij mes pakënaqësisë në rritje për reagimin e shtetit ndaj katastrofës së kësaj jave, ndërsa lindin pyetje mbi gatishmërinë e tij në një vend të njohur me tërmetet.

Turqia ndodhet mbi disa pllaka tektonike, megjithëse fatkeqësitë si e hëna nuk janë të zakonshme. Por populli ka shprehur zemërimin pasi u shfaqën raporte për qytete të tëra në veri të vendit të rrafshuara nga lëkundjet e fuqishme.

Vlerësimet e fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë se deri në 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia.

Tërmeti në Turqi: Gjenden tre trupa nga ekipi i volejbollit

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës.

Trupat e dy mësuesve dhe një studenti u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia. Një grup prej 39 personash, duke përfshirë ekipet e djemve dhe vajzave, thuhet se kanë qenë në ndërtesë kur ajo u rrëzua.

Përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në vendin ku janë mbledhur familjet e lojtarëve. Tërmetet kanë vrarë mijëra në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë.

Atletët kishin udhëtuar për në Adiyaman nga Kolegji Turk Maarif i Famagustës, të shoqëruar nga mësues dhe prindër. Katër nga partia dihet se kanë mbijetuar pasi ndërtesa shtatëkatëshe u rrëzua, pasi thuhet se kanë arritur të shpëtojnë vetë nga rrënojat.

Media turko-qipriote citoi zyrtarët të thoshin se trupat e pajetë të dy mësuesve u gjetën të mërkurën, dhe se numri i të vdekurve ishte rritur në tre pasi u zbulua një nxënës i klasës së tetë./ h.ll/abcnews.al

Artikulli paraprakKadyrov: Pas aneksimit të Ukrainës në 2023, do të pushtojmë dhe Poloninë
Artikulli tjetërBlerim Sejdiu: Lëvizja Besa është një hap para jush!