Ballina Bota Mrekullitë e fundit nga rrënojat e tërmetit në Turqi! Ja si u...

Mrekullitë e fundit nga rrënojat e tërmetit në Turqi! Ja si u shpëtuan dy vëllezërit pas 198 orësh nën rrënoja, ata tregojnë si mbijetuan, nëna e tyre u shpëtua dy ditë më parë (VIDEO)

Turqia u trondit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık të Kahramanmaraş më 6 shkurt në orën 04:17. Ende pa e marrë veten nga tronditja e kësaj fatkeqësie të tmerrshme, pasoi tërmeti i dytë me magnitudë 7.6 ballë me epiqendër në Elbistan. Janë humbur mijëra jetë dhe dhjetëra mijëra të plagosur në këtë fatkeqësi, e cila nuk është parë kurrë më parë. Në ditën e 9-të të përpjekjeve të shpëtimit, shpresa mbetet ende. Në orën 198, erdhën 3 lajme të reja mrekullie. Në Kahramanmaraş, 17-vjeçari Muhammet Enes dhe vëllai i tij 21-vjeçar Abdulbaki Yeniar u shpëtuan nga rrënojat. Në orën 198, 18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman. Në orën 203, Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e banesës shumëkatëshe Aktaş në Kahramanmaraş.Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

Kur zëri i Muhammet Enes u dëgjua në apartamentin Pınar, përveç ushtarëve, minatorëve dhe oficerëve të AFAD-it, u mobilizuan edhe ekipet e shpëtimit vendas dhe të huaj.

Muhammet Enes tha se ka biseduar me vëllain e tij Abdulbakiun, i cili është 21 vjeç dhe se ai ka dëgjuar një zë nga vëllai i tij i madh që në ditët e para.

Pas 4-5 orë punë të palodhshme, fillimisht Muhammet Enes dhe më pas vëllai i tij i madh Abdülbaki Yeninar u hoqën nga rrënojat me vetëdije të qartë.

Mësohet se gjendja e vëllezërve Yeninar, të cilët me ambulancën 112 u dërguan në Spitalin e Fakultetit të Mjekësisë Universitare Kahramanmaraş Sütçü İmam, është e mirë.

17-vjeçari Muhammet Enes vazhdoi të pyeste zyrtarët për nënën e tij. Mësohet se edhe nëna e tij është nxjerrë e gjallë nga rrënojat 2 ditë më parë, e cila është shtrirë në spitalin e Kajzerit pasi kishte problem me këmbët.

17-vjeçari Muhammed Enes dhe vëllai i tij i madh 21-vjeçar Abdulbaki Yeninar, të cilët u nxorën nga rrënojat në orën 198, në ditën e 9-të të tërmetit në Kahramanmaraş, treguan për ato orë. Abdulbaki Yeninar, i cili deklaroi se ata ia dolën me proteinën që vëllai i tij mori për bodybuilding, tha: “Isha i qetë. E dija që do të shpëtoja./tetova.com

3 shpëtime të tjera të jashtëzakonshme të orëve të fundit:

Mrekullia këtë herë quhej ‘Çifti Polat’. Ekipi i Shoqatës së Klubit Sportiv të Kërkimit dhe Shpëtimit Bursa (BAKUT) shpëtoi Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) nga rrënojat e banesës 7-katëshe Aktaş 203 orë pas tërmetit:

Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi:

18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman 198 orë pas tërmetit!

 

@tn.lajmelokale
@tetovanews