Ballina Bota Mrekullitë nën rrënoja: Vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit tetë ditë pas tërmetit (VIDEO+FOTO)

Mrekullitë nën rrënoja: Vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit tetë ditë pas tërmetit (VIDEO+FOTO)

Turqia u trondit nga dy tërmete të mëdha me qendër në Kahramanmaraş. Tërmeti i parë është 7.7 dhe i dyti me magnitudë 7.6 ballë. Ai shkaktoi shkatërrime të mëdha në Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adiyaman, Malatya dhe Hatay. Ka lajme shpresëdhënëse nga qytetet ku vazhdon gara me kohën… Ja situata e fundit në përpjekjet e kërkim-shpëtimit nën rrënoja…

182 orë pas tërmetit në lagjen Antakya të Hatajit, 12-vjeçari Kaan Kuruoğlu u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës në të cilën ishte bllokuar.

182 orë pas tërmetit në Cebrail të distriktit Antakya të Hatajit, një person u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës në të cilën ishte bllokuar.

Hatice Akan, 39, në Kahramanmaraş, u shpëtua 180 orë nga rrënojat e banesës Altınköşk, e cila u shemb në distriktin Hayrullah të rrethit Onikisubat.

Hivay Üşer, 6 vjeç, i cili mbeti në rrënojat e apartamentit Bozbey në Adiyaman, u shpëtua i plagosur pas 178 orësh.

178 orë pas tërmetit, një fëmijë 6-vjeçar i quajtur Miray u shpëtua nga rrënojat e apartamentit Bozbey në qendër të Adiyaman.

178 orë pas tërmetit në lagjen Antakya të Hatajit, 70-vjeçari Nuray Gürbüz u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese 3-katëshe.

Bünyamin İdacı, 35 vjeç, u shpëtua i gjallë në orën 177 të tërmetit nga apartamenti Kılıç në qendër të Adiyaman.

Derya Akdoğan, 26 vjeç, u shpëtua nga rrënojat me plagë në orën 177 të tërmetit në Hatay.

Në orën e 176-të të tërmetit, Serap Dönmez, i cili ishte nën rrënojat në rrethin qendror Antakya të Hatay, u shpëtua.

Ekipet që marrin pjesë në punën e shpëtimit derdhën lot gëzimi.

Nga ana tjetër, u pa se një person afër rrënojave nuk i mbante dot lotët, duke thirrur “nënë” pasi u hoq Dönmez.

Dönmez u shpëtua dhe u dërgua në spital.

Naide Umay, e cila ishte nën rrënojat në Hatay u shpëtua e gjallë në orën 175 të tërmetit.

Naide Umar, e cila u nxor nga rrënojat, u dërgua në spital me ambulancë nga ekipet e kërkim-shpëtimit.

Sibel Kaya, 40 vjeç, e cila mbeti në rrënojat e ndërtesës së shembur në Gaziantep, u shpëtua 170 orë më vonë.

Ekipet e kërkim-shpëtimit të lidhura me AFAD-in, Vullnetarët e Fatkeqësive të Lagjes, Bashkinë Güngören dhe Institutin Turk të Qymyrit të Fortë arritën në katin e parë të ndërtesës së shkatërruar 5-katëshe të apartamenteve Zamanlar.

Duke luftuar për jetën kundër kohës, skuadrat shpëtuan Sibel Kaya, ku kishin arritur, 170 orë pas rrënojave.

Kaja u dërgua në ambulancë dhe u dërgua në spital.

Ekipet e kërkim-shpëtimit brenda organit të Drejtorisë së Zjarrfikësve të Bashkisë Metropolitane Manisa, e cila vazhdon aktivitetet e tyre të kërkim-shpëtimit në rrethin Besni të Adıyaman, filluan një studim për një person që u konstatua se ishte gjallë në skanimin e bërë me kamerë termike.

Pas orëve të punës, 60-vjeçari Erengül Önder u nxor nga rrënojat 166 orë pas tërmetit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews