Ballina Bota NASA: Misionet rreth asteroideve “vlejnë” 75,000 herë më shumë se ekonomia globale

NASA: Misionet rreth asteroideve “vlejnë” 75,000 herë më shumë se ekonomia globale

NASA po përgatit një mision me vlerë 1 miliardë dollarë në asteroidin “Psyche”, i cili në ekonominë hapësinore do të “vlerësohej” që kërkimi rreth tij kiushton 75,000 herë më shumë se ekonomia aktuale botërore.

Psyche është një asteroid unik metalik që rrotullohet rreth Diellit, midis Marsit dhe Jupiterit. Ajo që e bën asteroidin të rrallë është bërthama e tij e ekspozuar e përbërë prej nikel-hekur, e cila është një nga materialet ndërtuese të sistemit tonë diellor. Në Tokë, materialet përkatëse të tilla nuk arrijnë në kore dhe mantel.

NASA, po përgatit misionin me synimin, por për të kuptuar një element strukturor të paeksploruar më parë në planete, bërthamat e hekurit.

Ky është një eksplorim premtues në një botë të një lloji tjetër, pasi nuk është bërë nga shkëmbinj dhe akulli, por prej metali.

Udhëtimi i anijes kozmike do të zgjasë 3.5 vjet dhe, pasi të arrijë asteroidin, do të rrotullohet rreth tij për 21 muaj, duke hartuar dhe studiuar vetitë e botës së re të çuditshme dhe potencialisht të vlefshme.

Artikulli paraprakVjosa Osmani: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë
Artikulli tjetërVizita historike e Biden në Ukrainë/Nga nisja gjatë natës deri te mbërritja në Kiev, si u realizua në fshehtësi udhëtimi i Biden (VIDEO)