Ballina Bota Ndërtuesi i një kompleksi luksoz 12 katësh që u shemb në Hatay...

Ndërtuesi i një kompleksi luksoz 12 katësh që u shemb në Hatay u arrestua në aeroport teksa po arratisej në Mal të Zi (VIDEO)

Ndërtuesi i një ndërtese 12-katëshe që u shemb nga tërmeti në Turqi u arrestua teksa po përpiqej të largohej nga vendi, raporton Anadolu Agency.

Rreth 800 njerëz u bllokuan në rrënojat e kompleksit të Rilindjes, i cili përbëhej nga 250 apartamente, në provincën Hatay, në Turqinë juglindore.

Biznesmeni u arrestua në aeroportin e Stambollit duke pasur mbi vete një shumë të madhe parash.

Ai po përgatitej të largohej nga vendi për në Mal të Zi.

Kompleksi luksoz, i reklamuar në rrjetet sociale si “një cep i Parajsës”, u shemb plotësisht.

Mediat turke raportuan se futbollisti ganez i Hataysporit, Christian Atsu dhe drejtori sportiv i klubit, Taner Savut, besohet të jenë në mesin e të bllokuarve në rrënoja.

Ekipet e shpëtimit po punojnë ende në vendngjarje për të gjetur të mbijetuarit.

Që nga e hëna, shumë media turke kanë fajësuar disa ndërtues që kanë përdorur materiale me cilësi të dobët ose nuk kanë ndjekur rregullat në ndërtimin e ndërtesave.

Kanali televiziv privat NTV raportoi se sot është ngritur një padi e parë në Dijarbakir dhe pritet të pasojnë të tjera.

“Hetimet për objektet e shembura janë duke vazhduar. Përgjegjësit do të gjenden dhe do të sillen para drejtësisë”, tha ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag.

Si një ‘pjesë e parajsës’ u shndërrua në një varr: shembja e një ndërtese luksoze në Antakya

Një nga ndërtesat më ekskluzive në këtë qytet historik turk, një kullë me 249 apartamente që mburreshin me ‘standardet më të larta të ndërtimit’, u shemb nga tërmetet. Rreth 1000 njerëz mbeten nën rrënoja

Zhvillimi i pasurive të paluajtshme u reklamua si “një pjesë e parajsës”, një ndërtesë e ndërtuar sipas “standardeve më të larta të ndërtimit”. Sot është një grumbull rrënojash. Kulla Rönesans (Rilindja) ishte, deri të hënën, një nga zhvillimet vertikale më ekskluzive në qendër të Antakias, një bllok 12-katësh që mbulonte 10,500 metra katrorë. Kishte 249 apartamente me nga dy deri në pesë dhoma gjumi secila, një pishinë, fusha sportive, recepsionistë… Rreth 1000 njerëz jetonin në të. Shumica janë ende të bllokuar nën rrënojat e një tërmeti që ka lënë tashmë më shumë se 23,000 të vdekur.

Një nga të zhdukurit është Sevtap Karaabdüloglu, një mësuese me origjinë nga Vani, një qytet në juglindje të Turqisë. “Ajo e zgjodhi atë pallat me shumë vetëdije sepse e dinte se çfarë ishte një tërmet. Ajo e kishte vuajtur atë në Van në vitin 2011 dhe iu desh të jetonte për muaj të tërë në një kamp parafabrikash. Kështu që kur erdhi në Antakia, pasi jetoi në një rezidencë mësuesish për një vit, kërkoi me shumë kujdes dhe zgjodhi Rönesans,” shpjegon me telefon shoqja e saj dhe ish-shoku i klasës në universitet Ece Yilmaz nga Stambolli. Burri i saj ndodhet në Antakia si vullnetar, duke u përpjekur të ndihmojë në punën e shpëtimit.

Një nga vështirësitë në shpëtimin e njerëzve të bllokuar në Rönesans është se një nga fasadat u shemb në pjesën tjetër, gjë që e bën më të lehtë hyrjen në disa nga katet e para dhe dhomat në anën e fasadës së shembur, por të vështirë për të hyrë në anën tjetër, ku fasada shtypi katet e tjera. “Ishte një kolaps shumë i dhunshëm,” tha një dëshmitar.

Teorikisht, dhe sipas gazetës financiare Dünya, apartamentet Rönesans u ndërtuan mbi një themel lundrues, i cili i reziston më mirë aktivitetit sizmik dhe përdoret në tokë me kapacitet të vogël mbajtës. Ndërtimi filloi në vitin 2012 dhe përfundoi në vitin 2013, ndaj kërkohej të përfshinte të gjitha masat antisizmike që kërkon ligji. Pikërisht për këtë arsye, përveç objekteve dhe vendndodhjes së saj, ishte një zgjedhje tipike mes njerëzve që vinin nga jashtë provincës për të punuar për disa muaj apo vite në Antakia – zakonisht mësues, inxhinierë apo edhe futbollistë. Mesfushori ganez Christian Atsu, i cili luajti për Málaga dhe Chelsea dhe tani mban fanellën e Hataysport, ishte një nga banorët. Ai është gjithashtu një nga të zhdukurit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews