Ballina Bota Në Turqi ndërtesat e tij u shembën si të ishin prej kartoni,...

Në Turqi ndërtesat e tij u shembën si të ishin prej kartoni, por ai ndërton edhe në Mal të Zi

Mehmet Yasar Coskun, pronari i kompleksit të apartamenteve të shkatërruar nga tërmeti, u ndalua një javë më parë në aeroportin Sabiha Gokcen të Stambollit teksa po përpiqej të largohej nga Turqia. Kompleksi i tij rezidencial Renaissance Residence ndodhej në provincën Hatay në Turqinë juglindore. Coskun po tentonte të udhëtonte drejt Malit të Zi, raporton agjencia turke Anadolu, përcjell Insajderi.

Arrestimi u bë me urdhër të Zyrës së Kryeprokurorit Publik në lagjen Gaziosmanpasa të Stambollit.

Sipas raportit, Coskun ka udhëtuar drejt Malit të Zi me një shumë të vogël parash që u sekuestrua nga policia. Megjithatë, mediat turke shkruajnë se Coskun tërhoqi një shumë më të madhe parash atë ditë dhe se bashkëpunëtorët e tij e dinin dhe njoftuan autoritetet.

Kompleksi i tij rezidencial 12-katësh kishte gjithsej 250 apartamente dhe ndodhej në lagjen Antakya të Hatajit. Kompleksi reklamohet si një rezidence luksoze qe përputhet me rregulloren e ndërtimit. Megjithatë, ai u shkatërrua plotësisht nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi qytetin e Gaziantep të hënën e kaluar, i cili u pasua shpejt nga një tërmet me magnitudë 7.5 në provincën Kahramanmaras. Besohet se rreth një mijë njerëz jetonin në kompleks.

“Ata që kanë qenë të pakujdesshëm, që kanë bërë gabime dhe që janë përgjegjës për pasojat pas tërmetit do të identifikohen dhe do të mbajnë përgjegjësi para organeve të drejtësisë”, tha ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag, shkruan Middle East Eye.

“Ndërtesa që supozohej të ishte më e sigurta në këtë pjesë të qytetit u shemb nga tërmeti si një shtëpi prej letrash”, thuhet në Twitter. Siç raporton Blic, pikërisht për shkak të sigurisë kanë zgjedhur banesat në ndërtesë, të cilët, të vetëdijshëm për tërmetet e mundshme, kanë dashur të jenë sa më të sigurt, dhe gjatë shpalljes së projektit dhe ndërtimit është theksuar pikërisht kjo: ndërtesa është ndërtuar sipas të gjitha rregullave kundër tërmeteve

Coskun ndërton edhe në Mal të Zi

Rezidenca lluksoze krejtësisht e shembur


Portali malazez Press ka marrë informacione se Coskun është një nga pronarët e kompanisë Antis Montenegro, e cila ka ndërtuar një ndërtesë katërkatëshe në Budva, me përdhe, bodrum dhe bodrum.

Është interesante, se bëhet fjalë për një ndërtesë që praktikisht varet në shkëmbin mbi Budvë.

“A lejohet ndërtimi në atë zonë dhe sa i sigurt është objekti për t’u zhvendosur duhet të kontrollohet nga organet kompetente shtetërore. Ka pasur një faqe në Facebook me emrin e kompanisë Antis Montenegro, por ajo faqe nuk funksionon më. Ka pasur gjithashtu një faqe interneti aktive dhe e një kompanie që gjithashtu është mbyllur”, shkruan Press.

@tetovanews