Ballina Bota Një seri tërmetesh të forta në rajon: Toka u lëkund në Rumani...

Një seri tërmetesh të forta në rajon: Toka u lëkund në Rumani dhe Kroaci, u ndje edhe në Serbi

Rumania dhe Kroacia u goditën nga një seri tërmetesh të forta brenda dhjetë minutash nga njëra-tjetra pasditen e sotme. Lëkundjen e tokës e kanë ndjerë edhe qytetarët e Serbisë.

Rumania u godit fillimisht nga një tërmet me magnitudë 5.2 ballë të shkallës Rihter dhe epiqendra ishte 70 kilometra nga qyteti i Drobeta-Turnu Severin.

“Unë isha në parking.” Shpejt ndjeva një dridhje të vogël, të gjithë fqinjët dolën në rrugë të frikësuar”, është një nga komentet e dëshmitarit të tërmetit në faqen e EMSC.

“Isha në shtrat, ai filloi të dridhej”. Po dridhej edhe televizori”, thuhet në një tjetër koment.

Rumania u godit më pas nga dy tërmete më të dobëta: 3.0 dhe 2.4 të shkallës Rihter.

Më pas ka ardhur një tërmet në Kroaci me magnitudë 2.9 ballë, i cili është ndjerë në zonën e Sisakut.

Sipas faqes së internetit, epiqendra ishte 13 kilometra nga Sisak dhe 59 kilometra nga Zagrebi./tetova.com

Artikulli paraprakNuk janë identifikuar, mbi varret e viktimave nga tërmeti në Turqi vendosen rrobat që mbanin veshur (VIDEO)
Artikulli tjetërTërmeti në Rumani shkakton frikë në Serbi, MPB publikon udhëzimet për qytetarët