Ballina Bota Njerëzit në rrethin e ngushtë të Putinit punojnë për ne, thotë shefi...

Njerëzit në rrethin e ngushtë të Putinit punojnë për ne, thotë shefi i inteligjencës ukrainase

Ukraina ka agjentë në rrethin e ngushtë të Vladimir Putinit, pretendon kreu i Drejtorisë Qendrore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes, Kirill Budanov, duke shprehur besimin se pavarësisht përpjekjeve, Rusia do të dështojë.

Budanov ka dhënë një intervistë për gazetën online ‘Ukrainian Pravda’ të botuar sot, 23 shkurt. Siç pretendoi ai, anëtarët e rrethit të brendshëm të Vladimir Putin kanë bashkëpunim me shërbimet e inteligjencës të Ukrainës.

Në veçanti, siç argumentoi ai, këta njerëz arrijnë një marrëveshje me shërbimin e inteligjencës ukrainase, duke dashur të sigurojnë të ardhmen e tyre në epokën pas humbjes së Putinit në Ukrainë.

Zyrtari ukrainas nuk dha as emrat dhe as numrin e agjentëve në mjedisin e presidentit rus.

“Meqenëse situata në Federatën Ruse në fakt po përkeqësohet çdo ditë, po bëhet më e lehtë çdo ditë të gjesh njerëz të gatshëm për të bashkëpunuar”, tha kreu i shërbimit të inteligjencës ukrainase.

Rusia ka synime ambicioze për një ofensivë të madhe, por ajo do të dështojë, thotë Budanov. Kur u pyet për ekzistencën e garancive që agjentët nuk po mashtrojnë palën ukrainase, ai u përgjigj: “Epo, kjo kontrollohet shumë lehtë. Ne nuk besojmë në fjalë, por vetëm në fakte”.

“Rusia do të detyrohet të tërheqë trupat e saj”

Në një intervistë tjetër për gazetën franceze “Le Monde”, Budanov pohoi se Rusia do të detyrohet të tërheqë së shpejti trupat e saj nga territori i Ukrainës. Presioni nga proceset ushtarake dhe politike të Ukrainës në Rusi, si dhe presioni nga diplomacia, do të çojë në këtë.

Në të njëjtën kohë, kreu i shërbimeve sekrete ukrainase tha se konflikti publik midis ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe themeluesit të organizatës paraushtarake Wagner, Yevgeny Prigozhin, është në përfitim të Kievit.

“Sa më shumë mosmarrëveshje dhe konflikte serioze të ketë në sistemin e tyre, aq më shpejt do të vijë fitorja jonë”, tha ai në mënyrë karakteristike.

Ukraina është “afër fundit të luftës”, tha Budanov, duke thënë se ndërsa rusët patën mundësinë të dilnin me qetësi nga situata që krijuan, ata zgjodhën rrugën e përshkallëzimit. Në çdo rast, Kievi kërkon të rivendosë integritetin territorial të Ukrainës në kufijtë e saj të njohur ndërkombëtarisht të vitit 1991. “Asnjë opsion tjetër nuk është i pranueshëm për ne”, tha Budanov”.

‘Çdo lëshim territorial mund të çojë në një konflikt të ri më vonë’.

@tn.lajmelokale
@tetovanews