Ballina Bota Personeli austriak i shpëtimit rifillon operacionet e shpëtimit pasi mori mbrojtje nga...

Personeli austriak i shpëtimit rifillon operacionet e shpëtimit pasi mori mbrojtje nga ushtria turke (VIDEO)

Personeli austriak i shpëtimit rifillon operacionet e shpëtimit pasi mori mbrojtje nga ushtria turke

“Ushtria turke ka marrë përsipër mbrojtjen e kontingjentit tonë të AFDRU. Ushtarët e Bundesheer kanë rifilluar kërkimin në zonën e tërmetit,” shkroi në Twitter Michael Bauer, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Austrisë./tn

Ushtria austriake kishte njoftuar më herët se kishte pezulluar operacionet e shpëtimit në Turqi për shkak të një “situate gjithnjë e më të vështirë sigurie”, sipas një deklarate të së shtunës nga Njësia e Ndihmës ndaj Fatkeqësive të Forcave Austriake (AFDRU). “Suksesi i pritshëm i shpëtimit të një jete nuk ka asnjë lidhje të arsyeshme me rrezikun e sigurisë. Ka një agresion në rritje midis grupeve në Turqi,” tha në deklaratë nënkoloneli Pierre Kugelweis i AFDRU.

“Nuk pati asnjë sulm ndaj nesh. Jemi të gjithë mirë… Gjendja midis ndihmësve është e mirë, duke pasur parasysh rrethanat… Ne do të donim të ndihmonim, por rrethanat janë ato që janë,” vazhdoi Kugelweis. “Ne i mbajmë gati forcat tona të shpëtimit dhe rimëkëmbjes. Jemi gati për operacione të mëtejshme,” shtoi Kugelweis, duke deklaruar se një kthim i planifikuar në Austri për të enjten mbetet në fuqi.

Pas tërmeteve në Turqi dhe Siri, Bundesheer-it iu desh të pezullonte operacionet e shpëtimit për shkak të një situate gjithnjë e më të vështirë sigurie. “Suksesi i pritshëm i shpëtimit të një jete nuk ka asnjë lidhje të arsyeshme me rrezikun e sigurisë”, kishte shkruar më herët Bauer në Twitter.

Që nga e marta janë dislokuar 82 ushtarë të AFDRU-së. Ata kanë shpëtuar nëntë persona të bllokuar nën rrënoja./tetova.com

Artikulli paraprakGjermania pezullon operacionet e saj të shpëtimit në Turqi duke përmendur raportet për përleshje midis grupeve të ndryshme
Artikulli tjetërSa kohë mund të mbijetojnë njerëzit ndërsa janë të bllokuar nën rrënojat e një tërmeti?