Ballina Bota Putin kërkon të forcojë mbështetjen për luftën me fjalimin e sotëm drejtuar...

Putin kërkon të forcojë mbështetjen për luftën me fjalimin e sotëm drejtuar kombit pas vizitës së guximshme të Biden në Kiev

Shumë ekspertë thanë se Putini po shpresonte për një sukses të madh në fushëbetejë përpara fjalimit, megjithatë, një ofensivë ruse duket se ka ngecur në Ukrainën Lindore.

Presidenti Vladimir Putin do të kërkojë të forcojë mbështetjen për luftën e tij mes rusëve në një fjalim drejtuar kombit më 21 shkurt, një ditë pasi vizita historike e presidentit amerikan Joe Biden në Kiev shërbeu për të nënvlerësuar deklaratat e fundit të liderit rus se Perëndimi po humbet interesin për të mbështetur Ukrainën.

Putini është planifikuar të mbajë fjalimin e tij televiziv kombëtar në Asamblenë Federale të vendit vetëm disa ditë përpara përvjetorit të 24 shkurtit të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia — një inkursion që nga kampi i Putinit pritej të zgjaste më së shumti javë, por që nuk tregon shenja përfundimi 12 muaj më vonë mes kostove masive njerëzore dhe financiare.

Shumë ekspertë thanë se Putini po shpresonte për një sukses të madh në fushën e betejës përpara fjalimit, megjithatë, një ofensivë ruse duket se ka ngecur në Ukrainën lindore pranë qytetit të Bakhmut me humbje të rënda nga forcat e tij në atë që lideri rus tani e portretizon si një luftë përfaqësuese kundër Perëndimit.

Biden, i cili mbërriti në Poloni nga Kievi vonë më 20 shkurt, po planifikon gjithashtu një fjalim të madh politik — përpara Kështjellës Mbretërore në Varshavë – në pasditen e 21 shkurtit dhe do të takohet me udhëheqësit polakë dhe aleatë të tjerë për të diskutuar konfliktin në Ukrainë, lufta më e madhe tokësore në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki më 19 shkurt tha se ai dhe Biden do të diskutojnë mundësinë e rritjes së pranisë së trupave amerikane në vend — aktualisht rreth 11,000 me rotacion — dhe për ta bërë atë më të përhershme. Biden do të takohet gjithashtu me presidentin polak Andrzej Duda dhe do të marrë pjesë në një takim të Nëntëshes së Bukureshtit, një grup vendesh që formojnë krahun lindor të NATO-s.

Biden kaloi më shumë se pesë orë në Kiev në një vizitë të befasishme — një udhëtim i paprecedentë i një presidenti të SHBA në një zonë lufte aktive ku Uashingtoni nuk kishte një prani të madhe ushtarake — për të nënvizuar mbështetjen e Uashingtonit për Ukrainën, një lëvizje që dukej se ngriti moralin në mesin e popullsisë ukrainase.

“Një vit më vonë, Kievi qëndron në këmbë”, tha Biden teksa fliste nga një podium i zbukuruar me flamujt e SHBA-së dhe Ukrainës. “Dhe Ukraina qëndron në këmbë. Demokracia qëndron. Amerikanët qëndrojnë me ju dhe bota qëndron me ju.”

Biden tha se Putini “po lutet që ne të mos qëndrojmë së bashku… Ai mendoi se mund të na përçajë. Nuk mendoj se ai po e mendon këtë tani. Zoti e di se çfarë po mendon, por nuk mendoj se po mendon kështu. Por ai thjesht ka gabuar. Qartë gabim,” shtoi Biden.

Zelenskiy e quajti vizitën një “shenjë jashtëzakonisht të rëndësishme të mbështetjes për të gjithë ukrainasit”, ndërsa ata ishin afër njëvjetorit të pushtimit më 24 shkurt.

Zyrtarët rusë e minimizuan vizitën e Bidenit – me Vladimir Rogov, një zyrtar i instaluar nga Moska në rajonin e pushtuar të Zaporizhzhya, duke thënë se Zelenskiy “dukej si një shërbëtor pranë Bidenit”.

Qeveria gjermane e quajti vizitën një “sinjal të mirë”, ndërsa Polonia tha se e mirëpriti atë si një tregues të përkushtimit të Uashingtonit ndaj Kievit në luftën e tij kundër Rusisë.

Më vonë këtë javë, Biden tha se Uashingtoni do të shpallë sanksione shtesë kundër elitave dhe kompanive “që po ndihmojnë makinerinë e luftës ruse”.

Vizita erdhi pasi forcat ruse vazhdojnë të godasin pozicionet ushtarake dhe vendbanimet civile në Ukrainën lindore dhe jugore, pavarësisht nga ato që Zelenskiy i quajti humbjet ruse “jashtëzakonisht të rëndësishme” në zonat kryesore të diskutueshme të rajonit të Donetsk./rel/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews