Ballina Bota SHBA deklaron se Rusia ka kryer “krime kundër njerëzimit” në Ukrainë, kërcënon...

SHBA deklaron se Rusia ka kryer “krime kundër njerëzimit” në Ukrainë, kërcënon Putinin: Do mbash përgjegjësi, aktet janë barbare!

Administrata Biden arriti zyrtarisht në përfundimin se Rusia ka kryer “krime kundër njerëzimit” gjatë pushtimit të saj gati njëvjeçar të Ukrainës, tha sot nënpresidentja e SHBA, Kamala Harris.

“Në rastin e veprimeve të Rusisë në Ukrainë, ne kemi shqyrtuar provat, ne i njohim standardet ligjore dhe nuk ka dyshim: këto janë krime kundër njerëzimit,” tha Harris, një ish-prokuror, në Konferencën e Sigurisë në Mynih, raporton media e huaj RETURS.

“Dhe unë u them të gjithë atyre që kanë kryer këto krime dhe eprorëve të tyre që janë bashkëpunëtorë në këto krime, ju do të mbani përgjegjësi”.

Përcaktimi zyrtar, i cili erdhi në fund të një analize ligjore të udhëhequr nga Departamenti Amerikan i Shtetit, nuk mbart me vete pasoja të menjëhershme për luftën në vazhdim. Por Uashingtoni shpreson se mund të ndihmojë në izolimin e mëtejshëm të presidentit rus Vladimir Putin dhe të nxisë përpjekjet ligjore për t’i mbajtur anëtarët e qeverisë së tij përgjegjës përmes gjykatave dhe sanksioneve ndërkombëtare.

Fjalimi i Harris vjen ndërsa liderët e lartë perëndimorë u takuan në Mynih për të vlerësuar konfliktin më të keq të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore. Ajo tha se Rusia ishte tani një vend “i dobësuar” pasi Biden udhëhoqi një koalicion për të ndëshkuar Putinin për pushtimin, por Rusia vetëm sa po intensifikon sulmet në lindje të Ukrainës. Ndërkohë, Ukraina po planifikon një kundërofensivë pranverore, për të cilën po kërkon më shumë armë, më të rënda dhe me rreze më të gjatë veprimi nga aleatët e saj perëndimorë. Uashingtoni kishte arritur tashmë në përfundimin se forcat ruse ishin fajtore për krime lufte , siç ka bërë një hetim i mandatuar nga OKB-ja , por përfundimi i administratës së Bidenit se veprimet e Rusisë përbëjnë “krime kundër njerëzimit” nënkupton një analizë ligjore që aktet nga vrasja te përdhunimi janë të përhapura, sistematike. dhe të drejtuar qëllimisht kundër civilëve. Në të drejtën ndërkombëtare, ajo shihet si një vepër më e rëndë.

Komisioni Hetimor i OKB-së për Ukrainën nuk ka arritur ende në përfundimin se krimet e luftës që ai thotë se ka identifikuar janë krime kundër njerëzimit.

‘BARBARE DHE ÇNJERËZORE’

Në fjalët e saj, Harris përmendi si “barbare dhe çnjerëzore” numrin e viktimave të gjetura në Bucha menjëherë pas pushtimit të Rusisë shkurtin e kaluar; bombardimi i 9 marsit në një maternitet në Mariupol , që vrau tre persona, duke përfshirë një fëmijë; dhe sulmi seksual i një 4-vjeçari nga një ushtar rus që u identifikua nga raporti i OKB-së. Organizatat e mbështetura nga Agjencia e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) kanë dokumentuar më shumë se 30,000 incidente të krimeve të luftës që nga pushtimi, sipas qeverisë së SHBA. Zyrtarët ukrainas thanë se po hetonin granatimet e qytetit të Bakhmut vetëm këtë javë si një krim i mundshëm lufte. Rusia, e cila thotë se po kryen një “operacion të posaçëm ushtarak” në Ukrainë për të eliminuar kërcënimet ndaj sigurisë së saj dhe për të mbrojtur rusishtfolësit, ka mohuar se ka shënjestruar qëllimisht civilët ose kryerjen e krimeve të luftës.

“Le të biem dakord të gjithë: në emër të të gjitha viktimave, të njohura dhe të panjohura, drejtësia duhet të vendoset,” tha Harris.

“Nëse Putin mendon se mund të na presë, ai gabon keq”, tha Harris. “Koha nuk është në anën e tij.”

@tn.lajmelokale
@tetovanews