Ballina Bota SHBA informoi Rusinë për vizitën e Joe Biden në Kiev disa orë...

SHBA informoi Rusinë për vizitën e Joe Biden në Kiev disa orë përpara nisjes/Dalin detaje se si Shtëpia e Bardhë planifikoi vizitën dhe takimin ‘e paprecedentë’ me Volodymyr Zelenskiy-n (VIDEO+FOTO)

Shtëpia e Bardhë njoftoi Kremlinin për qëllimin e Joe Biden për të vizituar Kievin disa orë përpara se ai të nisej për në Ukrainë, është zbuluar, pasi filluan të dalin detajet se si presidenti amerikan e kreu vizitën e tij diplomatike të profilit të lartë.

E planifikuar me përpikëri gjatë disa muajve nga një rreth i ngushtë këshilltarësh kryesorë, vizita e Biden u përshkrua si “e paprecedentë në kohët moderne” nga këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, me arsyetimin se ishte hera e parë që një president i SHBA kishte vizituar “kryeqytetin” e vendit në luftë, ku ushtria e Shteteve të Bashkuara nuk kontrollon infrastrukturën kritike.

“Ne i njoftuam rusët se Presidenti Biden do të udhëtojë për në Kiev,” tha Sullivan. “Ne e bëmë këtë disa orë para nisjes së tij për qëllime dekonflikti dhe për shkak të natyrës së ndjeshme të atyre komunikimeve nuk do të hyj në mënyrën se si ata u përgjigjën ose cila ishte natyra e saktë e mesazhit tonë, por mund të konfirmoj se ne e kemi dhënë atë njoftim. .”

Sipas raporteve nga Uashingtoni, SHBA-ja informoi Moskën për të shmangur çdo keqkuptim apo keqgjykim midis dy fuqive të armatosura bërthamore.

Biden kaloi në Ukrainë rreth orës 22:00 të së dielës mbrëma, pasi kishte hipur në heshtje në një tren në qytetin polak Przemyśl. Kolona e tij u tërhoq së bashku me karrocën e tij duke e lejuar atë të hipte pa u parë. Detajet e tij të sigurisë përfshinin shumicën e tetë vagonave të trenit.

Sipas një gazetari të ekipit në bord, udhëtimi gjatë natës ishte i qetë e me disa ndalesa, të paktën njëra prej të cilave do të merrte roje shtesë të sigurisë. Treni mbërriti në stacionin Kiev-Pasazhyrskyi në orën 8 të mëngjesit të së hënës.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ecën përgjatë platformës së trenit në Kiev gjatë vizitës së tij për të takuar homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy. Fotografia: Evan Vucci/AFP/Getty Images

Biden mori vendimin përfundimtar për të shkuar të premten, pasi u përplas me ndihmësit e tij kryesorë në Zyrën Ovale. Pjesa më e madhe e itinerarit deri në udhëtimin e fundit me tren ishte mbuluar me rrëmujë.

Gazetarët dhe fotografët që shoqëronin presidentin u betuan për fshehtësi dhe u njoftuan për marrëveshjet e takimit nën titullin: “Udhëzimet e mbërritjes për turneun e golfit”. Para nisjes, ata duhej të dorëzonin telefonat e tyre, të cilët nuk u kthyen deri në mbërritjen në Kiev.

Duke iu shmangur avionit presidencial Air Force One, Biden hipi në një C-32 të Forcave Ajrore, një Boeing 757 i modifikuar që zakonisht përdoret për udhëtime të brendshme në aeroporte më të vogla me shenjën e thirrjes SAM060, për Misionin Ajror Special. Para nisjes, avioni u ul në një cep të errët të bazës ajrore Andrews dhe u ngrit pak pas orës 4 të mëngjesit të së dielës.

Duke u furnizuar me karburant në Ramstein në Gjermani, avioni i Biden fiku transponderin e tij për fluturimin afërsisht një orë në Rzeszów, Poloni, një aeroport që ka shërbyer si portë për miliarda dollarë në armë perëndimore dhe vizitorë VIP në Ukrainë. Nga Rzeszów, presidenti dhe shoqëruesi i tij u morën me autokolonë në një orë me makinë deri në stacionin e trenit në Przemyśl.

Udhëheqës të tjerë të huaj që kanë ardhur në Ukrainë, duke përfshirë ish-kryeministrin britanik Boris Johnson dhe presidentin francez, Emmanuel Macron, kanë ardhur gjithashtu me tren nga Polonia – një rrugë e përdorur nga gazetarët, punonjësit e ndihmës dhe diplomatët, me hapësirën ajrore civile të Ukrainës të mbyllur.

Biden u takua nga ambasadorja e SHBA në Kiev, Bridget Brink, dhe u mor në një kolonë automjetesh që kaluan me shpejtësi nëpër rrugë të mbyllura për në takimin e tij me Zelenskiy, duke përdorur automjete të blinduara që dukej se ishin sjellë paraprakisht në mënyrë diskrete.

Vizita e presidentëve amerikanë në zonat e luftës nuk është e padëgjuar: tre vizituan Irakun, përfshirë paraardhësin e Biden, Donald Trump, në ato që shiheshin në atë kohë si operacione të mëdha sigurie. Barack Obama, Trump dhe George W Bush vizituan gjithashtu Afganistanin.

Por, krahasuar me Kabulin dhe bazën ajrore amerikane Bagram, e cila priti vizita, Ukraina shihej si një propozim shumë i ndryshëm.

Ky, thonë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë, është dallimi midis këtij udhëtimi dhe vizitave të mëparshme presidenciale në Afganistan dhe Irak. Në ato vende, kishte një prani masive ushtarake amerikane, por nuk ka asnjë në Ukrainë, dhe një prani minimale diplomatike.

Joe Biden në trenin për në Kiev me këshilltarin e tij të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan. Fotografia: Reuters

Rreziqet ishin të dukshme që në fillim dhe të planifikuara për më shumë se “një periudhë disamujore” nga një pjesë e vogël e ndihmësve më të afërt të Biden me të dhëna nga NSC, zyra ushtarake e Shtëpisë së Bardhë, Pentagoni, departamenti i shtetit dhe komuniteti i inteligjencës.

Pasi Moska u informua për udhëtimin e Bidenit, një MiG 30 rus fluturoi nga Bjellorusia, duke shkaktuar një alarm sulmi ajror në të gjithë Ukrainën.

Nëse ai fluturim ishte i qëllimshëm, ai rezultoi i kundërt, me sirenat e dëgjueshme gjatë vizitës së Biden-it që shërbenin vetëm për të nënvizuar vendosmërinë e tij.

Duke përshkruar vizitën, Sullivan shtoi: “Kjo kërkonte një përpjekje logjistike operacionale të sigurisë nga profesionistë në të gjithë qeverinë amerikane për të marrë atë që ishte një ndërmarrje thelbësisht e rrezikshme dhe për ta bërë atë një nivel të menaxhueshëm rreziku.”

“Por sigurisht, kishte ende rrezik dhe është ende rrezik në një përpjekje si kjo, dhe Presidenti Biden mendoi se ishte e rëndësishme të bëhej ky udhëtim për shkak të momentit kritik në të cilin gjendemi ndërsa i afrohemi njëvjetorit të pushtimit rus në Ukrainë.”

Sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, miratimi për udhëtim u dha vetëm të premten, pas një konference përfundimtare të sigurisë. I tillë ishte niveli i fshehtësisë saqë një grushti gazetarësh iu morën pajisjet celulare përpara nisjes.

Sistemet perëndimore të raketave tokë-ajër kanë forcuar mbrojtjen e Ukrainës, por vizita ishte një rast i rrallë kur një president amerikan ka udhëtuar në një zonë konflikti ku SHBA ose aleatët e saj nuk kishin kontroll mbi hapësirën ajrore.

Në fund, megjithatë, Biden ishte këmbëngulës që ai duhej të vizitonte kryeqytetin ukrainas, i cili u bë simbol i rezistencës ndaj pushtimit gjatë betejës së Kievit në javët e para të luftës, kur Rusia u përpoq të merrte qytetin.

“Ai mori një prezantim të plotë të një plani operacional sigurie shumë të mirë dhe shumë efektiv. Ai e dëgjoi atë prezantim, ishte i kënaqur që rreziku ishte i menaxhueshëm dhe përfundimisht vendosi për të udhëtuar në Kiev”, tha Sullivan.

“Ky ishte rrezik që Joe Biden donte të merrte”, shtoi drejtoresha e komunikimit e Shtëpisë së Bardhë, Kate Bedingfield.

“Është e rëndësishme për të që të paraqitet, edhe kur është e vështirë, dhe ai e drejtoi ekipin e tij që ta realizojë atë, pavarësisht sa sfiduese është logjistika.”

Ndërsa Biden ishte në Kiev, departamenti i shtetit njoftoi një ndihmë të mëtejshme prej 460 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë municione artilerie me vlerë 450 milionë dollarë, sisteme anti-blindimi dhe radarë të mbrojtjes ajrore dhe 10 milionë dollarë për infrastrukturën e energjisë.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se blloku do të miratojë më shumë sanksione përpara një vjetorit të konfliktit.

Pas largimit nga Ukraina, Biden zbarkoi në kryeqytetin polak Varshavë të hënën në mbrëmje. Të martën ai do të mbajë një fjalim për të shënuar përvjetorin e pushtimit rus të Ukrainës.

Është planifikuar gjithashtu që ai të takohet me Presidentin Andrzej Duda, së bashku me krerët e tjerë të vendeve në krahun lindor të NATO-s./TheGuardian/Në shqip tetova.com

@tetovanews