Ballina Bota Shpëtoi nga rrënojat e tërmetit falë çekiçit të hedhur nga babai i...

Shpëtoi nga rrënojat e tërmetit falë çekiçit të hedhur nga babai i tij

Ai shpëtoi nga rrënojat e tërmetit falë çekiçit të hedhur nga babai i tij.

Muhammed Talha Durmuş, i cili doli me lëndime nga rrënojat e shtëpisë së tij të shkatërruar në Adiyaman, tha se ai arriti të shpëtonte duke thyer rrënojat me çekiçin e hedhur nga babai i tij.

35-vjeçari Muhammed Talha Durmuş, i cili po trajtohej në Spitalin Universitar Şanlıurfa Harran, tha se ai, gruaja dhe fëmijët e tij 4 dhe 6 vjeç u kapën nga tërmeti në shtëpinë e tyre në katin e fundit të një apartamenti 7-katësh në. Bulevardin Atatürk .

Duke shpjeguar se ndërtesa ku ata banonin u shemb brenda një kohe të shkurtër, Durmuş tha se ai mori fëmijën e tij të vogël dhe u ul në mes të derës gjatë tërmetit.

Durmuş ka deklaruar se fëmija i tij 6-vjeçar ka shpëtuar nga rrënojat me mjetet e tij dhe se ai, gruaja dhe fëmija i tij mbetën nën rrënoja.

“Ndërtesa jonë ishte shumë e vjetër, mendoj se kjo ishte arsyeja pse u shemb. Fëmija im i madh doli vetë. Muri më kishte rënë në këmbë, por forca ime ishte e paprekur. Arrita ta nxjerr të voglin tim jashtë.

Erdhi babai dhe më hodhi një çekiç, me të theva rrënojat dhe drutë te këmbët. Edhe unë jam larguar. Aty kuptova situatën. Adiyaman u shkatërrua plotësisht. Meqë gruaja ime ishte në korridor, ne nuk arritëm ta arrinim herët. Ka mbetur edhe 6 orë nën rrënoja.

Pa ndihmën e miqve dhe vëllezërve të mi, nuk do të kishim mundur ta nxirrnim gruan. Zoti i bekoftë ata që ndihmuan”.

Duke thënë se humbi 58 të afërm në tërmet, Durmuş shtoi se u lut që ata që ishin nën rrënoja të dilnin të gjallë. (AA)/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews