Ballina Bota Stoltenberg: Putin po përgatitet për një luftë të re

Stoltenberg: Putin po përgatitet për një luftë të re

Vizita e presidentit amerikan Joe Biden në Kiev dërgoi një mesazh të qartë të mbështetjes së palëkundur për Ukrainën dhe “angazhimin e vendosur të Amerikës për sigurinë e Evropës”. Këtë e theksoi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , në fjalimin e tij në Samitin e Formatit të Bukureshtit (B-9) në Varshavë.

Stoltenberg iu drejtua Bidenit dhe tha se ishte “shumë i kënaqur dhe i impresionuar” nga “udhëheqja e jashtëzakonshme” e presidentit amerikan.

Ai sugjeroi se Vladimir Putin po “përgatitet për një luftë të re” dhe se aleatët e NATO-s duhet të ruajnë dhe forcojnë mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Ne duhet t’i japim Ukrainës atë që i duhet për të fituar. Ne nuk e dimë se kur do të përfundojë lufta, por kur të përfundojë, ne duhet të sigurohemi që historia të mos përsëritet. Ne kemi parë agresionin rus gjatë shumë viteve – Gjeorgjia në 2008, Krimea dhe Donbass në 2014, dhe më pas një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës vitin e kaluar. Nuk mund të lejojmë që Rusia të vazhdojë të minojë sigurinë evropiane. Ne duhet të thyejmë ciklin e agresionit rus. Aleatët e NATO-s nuk kanë qenë kurrë më të bashkuar”, tha Stoltenberg./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews