Ballina Bota Stuhi e madhe bore në SHBA. Temperaturat -45°C, paralajmërim i rrallë (VIDEO+FOTO)

Stuhi e madhe bore në SHBA. Temperaturat -45°C, paralajmërim i rrallë (VIDEO+FOTO)

Stuhia e dimrit në veri dhe vala e të nxehtit në jug krijojnë diferencë 100 gradë në të gjithë SHBA-në

Një stuhi dimërore ka goditur SHBA-në, kështu që bizneset dhe shkollat janë mbyllur për shkak të stuhive në Dakota, Minesota dhe Wisconsin. Pothuajse 5000 fluturime janë anuluar sot, raporton BBC.

Ndërsa rreth 75 milionë njerëz në 29 shtete janë nën paralajmërimet e motit dimëror, pjesë të SHBA-së lindore parashikohet të përjetojnë temperatura të larta rekord.

Temperaturat do të zbresin deri në minus 45 gradë.

Meteorologët parashikojnë erëra të forta me shpejtësi deri në 80 km/h, ndërsa për shkak të erës së ftohtë në disa pjesë të SHBA-ve temperaturat mund të zbresin deri në -45 gradë Celsius.
Në shtetet veriore, parashikimet deri në gjysmë metër borë në disa pjesë mund të nënkuptojnë se zonat do të përballen me reshjet e tyre më të mëdha të borës në 30 vjet. Guvernatori i Minesotës, Tim Walz, tha se Garda Kombëtare do të jetë në dispozicion për të ndihmuar shoferët që ngecin në stuhi.

Një burrë kalon një rrugë të mbuluar me dëborë në qendër të Minneapolis më 22 shkurt 2023

“Ky është një paralajmërim për të qëndruar në shtëpi dhe për të kufizuar udhëtimet nëse është e mundur”, paralajmëroi Ministria e Transporteve mëngjesin e sotëm. Meteorologët thanë se stuhia mund të krijojë një brez akulli 1,200 milje (2,092 km) të gjatë, nga Nebraska në New Hampshire.

Në Los Anxhelos të Kalifornisë, ku normalisht është me diell dhe ngrohtë, do të bjerë borë dhe do të fryjnë erëra të forta në male dhe në rrëzë të Venturas.

https://youtu.be/E4sOjNLC3FI

“E gjithë Kalifornia mund të shohë borë më vonë këtë javë,” shkroi në Twitter David Swain, një klimatolog në Universitetin e Kalifornisë-Los Anxhelos.

Temperatura të larta në disa pjesë të SHBA

Ndryshe nga pjesa perëndimore e vendit, pjesë të SHBA-së lindore do të kenë temperatura të larta. Temperaturat në Orlando, Florida mund të arrijnë 32 gradë, dhe New Orleans, Luiziana mund të arrijnë 29 gradë.

“Gjatë gjithë dimrit ne kemi parë këtë model, ku SHBA-ja perëndimore ka temperatura nën mesataren dhe ajo lindore mbi mesataren”, tha për BBC-në klimatologu Andrew Kruzkiewicz i Universitetit të Kolumbisë.

Toronto Pearson goditet me anulime dhe vonesa fluturimesh ndërsa provinca po përgatitet për stuhi të rëndë dimërore.THE CANADIAN PRESS/ Frank Gunn

Stuhi bore edhe në Kanada

Pjesë të mëdha të Kanadasë janë nën paralajmërime të motit, përfshirë Toronton. Aty priten të bien 10 deri në 15 centimetra borë dhe shi të ngrirë.

Megjithëse Kanadaja sapo kishte temperatura të larta rekord për shkurt, pjesë të Torontos mund të shihnin akumulim të konsiderueshëm akulli.

Paralajmërimet për të ftohtin ekstrem janë në fuqi për pjesë të Albertës, me temperatura që bien në minus 40 gradë Celsius në disa rajone./tetova.com

Stuhia e dimrit në veri dhe vala e të nxehtit në jug krijojnë diferencë 100 gradë në të gjithë SHBA-në

Një stuhi e fuqishme dimërore vendosi temperatura rekord të ftohta në rrafshinat veriore të SHBA-së, ndërsa një valë të nxehti në juglindje vendosi maksimumin për muajin shkurt – duke e lënë SHBA-në me një ndryshim jashtëzakonisht të fortë të temperaturës prej më shumë se 100 gradë.

Pjesa më e madhe e Montanës, Wyoming dhe Dakotas aktualisht kanë temperatura nën zero, duke përfshirë minus 9 gradë në Cut Bank, Montana. Në të njëjtën kohë, pjesa më e madhe e Jugut, nga Teksasi në Karolina, ka temperatura mbi 80 gradë, duke përfshirë një 95 përvëluese në McAllen, Teksas.

I ftohti ekstrem në veri është vetëm një aspekt i stuhisë nga bregu në breg që sjell borë të madhe, erëra të forta dhe akull të mërkurën, duke vënë pjesë të më shumë se dy duzina shteteve nën alarmet e motit dimëror, ndërsa kushtet e udhëtimit fillojnë të përkeqësohen në disa zona. .

@tn.lajmelokale
@tetovanews