Ballina Bota TERMET I RI AFËR NESH! Një tërmet i fortë goditi Kroacinë: “Në...

TERMET I RI AFËR NESH! Një tërmet i fortë goditi Kroacinë: “Në Rijekë u tronditën rrokaqiejt, zgjati shumë dhe lëkundjet ishin të mëdha”! Lëkundjet u ndjenë edhe në Lubjanë, Zagreb, Banja Llukë… (VIDEO+FOTO)

Një tërmet i fortë në ishullin Kërk është ndjerë në një pjesë të madhe të Kroacisë: Tmerr, gjithçka po dridhej

Tërmeti është ndjerë në Cërikvenicë, Novi Vinodolski, Cres, Rijekë, por edhe në Karlovc dhe Zagreb. Përdoruesit e EMSC nga Sllovenia dhe Bosnja dhe Hercegovina gjithashtu raportuan se ndjenin dridhje

Sipas EMSC, një tërmet i fortë goditi ishullin Krk në orën 10:47. Edhe pse magnituda fillestare ishte 5.5 ballë të shkallës Rihter, tani ajo është reduktuar në 5.2. Sipas Shërbimit Sizmologjik Kroat, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter .

“Në orën 10 e 47 minuta, sizmografët e Shërbimit Sizmologjik të Republikës së Kroacisë kanë regjistruar një tërmet të fortë me epiqendër afër Bašćanska Draga në Krk. Madhësia e tërmetit ka qenë 4.8 ballë sipas shkallës Rihter dhe intensiteti në epiqendër. është vlerësuar në shkallën VI të shkallës EMS. Tërmeti është ndjerë në të gjithë bregdetin kroat”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Epiqendra ishte 37 kilometra nga Rijeka në një thellësi prej 10 kilometrash, raportoi EMSC. Tërmeti është ndjerë në Crikvenica, Novi Vinodolski, Cres, Rijekë, por edhe në Karlovac dhe Zagreb. Përdoruesit e EMSC nga Sllovenia dhe Bosnja dhe Hercegovina gjithashtu raportuan se ndjenin dridhje.

“Cres, tmerr, gjithçka po dridhej,” raportoi një përdorues i EMSC. “Në Zaste pati shumë lëkundje”, raporton një përdorues nga Vishkova, “i shkurtër por i fortë. Shtëpia u drodh”, raporton një përdorues nga Dobrinja. “Kjo ishte e keqe. U trondit mirë për 5-6 sekonda”, shkruan një përdorues nga Njivic.

“Dridhje mjaft intensive në Karllovac, zgjati rreth dhjetë sekonda,” tha një përdorues nga Karllovaci. Një përdorues nga Zagrebi raportoi: “Srednjaci, kati i 8-të, duke u lëkundur për rreth 10 sekonda. Aspak i këndshëm.”

Klara Rožman, gazetare e “Jutarnji list” nga Rijeka, thotë se rrokaqiejt në Rijekë po tundeshin. Tërmeti është ndjerë mjaft i fuqishëm edhe në Rovinj.

– Ishte mjaft i fortë, u drodh mjaft. Ishte më shumë një ulërimë sesa një gjëmim dhe zgjati nga pesë deri në dhjetë sekonda – thotë Edita nga Rovinj.

Ljubljana raporton në Twitter se tërmeti është ndjerë edhe në kryeqytetin slloven, ndërsa mediat nga Bosnja dhe Hercegovina raportojnë se është ndjerë edhe në Banja Luka.

@tn.lajmelokale
@tetovanews