Ballina Bota Tërmeti i së hënës është tashmë një nga më vdekjeprurësit në dy...

Tërmeti i së hënës është tashmë një nga më vdekjeprurësit në dy dekadat e fundit. Ja pse

Më shumë se 17,500 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të madh që përfshiu rajonin të hënën. Punonjësit e shpëtimit tani po bëjnë gara për të shpëtuar të mbijetuarit nga rrënojat e infrastrukturës së shembur në kushtet e vështira të dimrit.

Tërmeti me magnitudë 7.8 në fillim të kësaj jave goditi 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, në provincën Gaziantep të Turqisë, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Një sërë faktorësh kanë kontribuar në bërjen e këtij tërmeti kaq vdekjeprurës . Një prej tyre është koha e ditës që ka ndodhur. Me goditjen e tërmetit herët në mëngjes, shumë njerëz ishin në shtretërit e tyre kur ndodhi u bllokuan nën rrënojat e shtëpive të tyre.

Në zonat e goditura nga tërmeti në veriperëndim të Sirisë , rajoni tashmë po luftonte për të rindërtuar ndërtesat që u dëmtuan rëndë nga bombardimet e vazhdueshme ajrore gjatë luftës civile shumëvjeçare.

Për më tepër, me një  sistem moti të ftohtë dhe të lagësht që  lëviz nëpër rajon, kushtet e këqija e kanë bërë më të ndërlikuar arritjen e zonave të prekura dhe përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes në të dy anët e kufirit dukshëm më sfiduese. Temperaturat kanë qenë shumë të ulëta, duke rënë rregullisht disa gradë nën zero.

Me reshjet e shpërndara dhe dëbora në rajon që do të vazhdojnë, elementët po i vënë të bllokuarit nën rrënoja në rrezik hipotermie. Këta të mbijetuar tashmë kanë kaluar ditë pa ushqim dhe ujë.

Me më shumë se 17,500 njerëz të vrarë dhe më shumë që priten të konfirmohen, tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë është nga fatkeqësitë natyrore më shkatërruese në shekullin e 21-të.

Më poshtë janë disa nga tërmetet e tjera të mëdha që kanë goditur që nga fillimi i mijëvjeçarit.

Oqeani Indian, 2004

Një tërmet me magnitudë 9.15 afër ishullit Sumatra shkaktoi një cunami në Indonezi, Tajlandë, Indi, Sri Lanka dhe vende të tjera, duke vrarë të paktën 230,000 njerëz.

Haiti, 2010

Kryeqyteti i Haitit Port-au-Prince u shkatërrua nga një tërmet me magnitudë 7.0, i cili vrau rreth 316,000 njerëz dhe shkatërroi 80,000 ndërtesa.

Kinë, 2008

Vlerësohet se 87,600 njerëz vdiqën kur një tërmet me magnitudë 7.8 goditi provincën Sichuan të Kinës.

Pakistan, 2005

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Islamabadin, duke vrarë të paktën 73,000 njerëz, si dhe Kashmirin Indian, ku vdiqën 1,244.

Iran, 2003

Një tërmet me magnitudë 6.6 goditi provincën juglindore të Iranit Kerman dhe qytetin Bam. Rreth 31,000 jetë u humbën./abcnews.al

Artikulli paraprakMbi 17,543 viktima nga tërmeti në Turqi dhe Siri, të paktën 68.952 persona të plagosur, zvogëlohen shpresat për të mbijetuar
Artikulli tjetërAntibixhozi: Objektet e lojërave të fatit duhet të mbyllen si në Shqipëri dhe Kosovë (VIDEO)