Ballina Bota Tërmeti në Turqi, Erdogan: Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit...

Tërmeti në Turqi, Erdogan: Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se disa hotele në Antalia, Turqi, do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti.

“Duke filluar nga vendet afër zonës së fatkeqësisë, po bëhen planet e nevojshme për t’i vënë hotelet që tashmë kanë pezulluar aktivitetet e tyre për shkak të sezonit të dimrit, në shërbim të viktimave të fatkeqësisë,” tha Erdogan në një fjalim të martën. “Vetëm në rajonin e Antalias janë përgatitur 50 mijë shtretër për këtë qëllim.

Rreth 8,000 njerëz u shpëtuan nga rrënojat deri më tani, vuri në dukje Erdogan.

Këtu janë përpjekjet e tjera të ndihmës dhe rimëkëmbjes që ai përshkroi në fjalimin e tij:

Të plagosurit që u trajtuan pasi u shpëtuan u dërguan në spitalet e zonave të tjera të vendit tonë, veçanërisht në Mersin, Stamboll dhe Ankara.

Deri më tani, 54,000 tenda dhe 102,000 shtretër janë dërguar në rajone, dhe 53,317 personel shpëtimi po punojnë në zonën e tërmetit.

Terminalet e transmetimit satelitor janë dërguar në rajon me qëllim që të mos ketë ndërprerje në komunikim.

 

Artikulli paraprakMbi 100 pasgoditje pas tërmetit që shkatërroi Turqinë dhe Sirinë
Artikulli tjetërKomuniteti global premton ndihmë për Turqinë dhe Sirinë ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë