Ballina Bota ‘Videoja ime e fundit’ e 17-vjeçarit nën rrënoja, i cili mendoi se...

‘Videoja ime e fundit’ e 17-vjeçarit nën rrënoja, i cili mendoi se do të vdiste, por i mbijetoi tërmetit në Turqi

I riu nga Adiyaman, i cili ishte nën rrënojat në tërmetin 7.7 ballë me qendër në Kahramanmaraş, ka realizuar videon e tij mes rrënojave.

Taha Erdem nga Adiyaman mbeti nën rrënojat e banesës Zümrüt, e cila ishte varri i 47 njerëzve në Yeni Sanayi Mahallesi, i cili u shkatërrua nga tërmeti 7.7 ballë. Taha Erdem (17), i cili u zgjua gjatë tërmetit dhe i ra të fikët duke përplasur derën duke u përpjekur të shpëtoj, më vonë u zgjua nga britmat e njerëzve në ndërtesë.

Kur u zgjua, kuptoi se kishte mbi vete një grumbull rrënojash. Nxënësi i klasës së 11-të, Taha Erdem, i cili ngeci dhe nuk mund të lëvizte, ka xhiruar një video të quajtur ‘videoja ime e fundit’ pasi mendonte se nuk mund ta shpëtonte.

Taha Erdem, i cili regjistroi pasgoditjet e dhunshme në momentet që regjistroi vetë, tha në video: “Do të vdes, tavani është sipër meje tani. Ka gjëra për të cilat pendohem shumë; Allahu m’i faltë të gjitha mëkatet” ndërsa thotë se ka dridhje të vazhdueshme. Videoja e Erdemit, i cili shihet duke u falur gjatë gjithë kohës, përfundon më vonë.

Taha Erdem u nxor nga rrënojat me ndihmën e të afërmve të tij 2 orë pas tërmetit. Nga rrënojat u shpëtuan edhe prindërit e Erdemit, të cilët mbetën të plagosur lehtë. Taha Erdem, duke përshkruar përvojat e saj, tha: “ Kur ndodhi Tërmeti , godita kokën rrugës për te dera, u rrëzova.

Kur hapa sytë, e ndjeva veten në një arkivol. E kisha tavanin në shpinë. Këmbët e mia ishin varrosur nën rrënoja. Kur u zgjova për herë të parë, mendova se ishte një ëndërr . Më pas, ndërsa po përpiqesha të shpëtoja veten, pashë që isha në rrënoja. Unë kisha telefonin tim.

E futa veten në një video të shkurtër. Gjatë xhirimeve të videos pati tërmete të vazhdueshme. Pasgoditjet ishin shumë të rënda. Zërat vinin nga kati i poshtëm. Kam dëgjuar britmat e fqinjëve tanë”, tha ai./tetova.com

Artikulli paraprak35-vjeçarja që u ‘zhduk’ për 11 ditë kthehet në shtëpi në Suharekë, njofton burrin se do të jetojë me një person tjetër
Artikulli tjetërDëme të mëdha nga tërmeti, mbi 50 mijë ndërtesa të dëmtuara duhet të shemben në Turqi