Ballina Bota Arabia Saudite dhe Irani arrijnë marrëveshje për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike pas...

Arabia Saudite dhe Irani arrijnë marrëveshje për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike pas bisedimeve në Pekin

Arabia Saudite dhe Irani arrijnë marrëveshje për rinovimin e marrëdhënieve diplomatike pas bisedimeve në Pekin
Të dy vendet do të rihapin ambasadat dhe misionet e tyre brenda një periudhe jo më të gjatë se dy muaj.

Arabia Saudite dhe Irani ranë dakord të premten të rivendosin marrëdhëniet diplomatike dhe të rihapin ambasadat e tyre brenda dy muajve pas viteve të tensioneve midis dy vendeve.

“Në përgjigje të iniciativës fisnike të Shkëlqesisë së Tij Presidentit Xi Jinping, Presidentit të Republikës Popullore të Kinës, për mbështetjen e Kinës për zhvillimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe Republikës Islamike të Iranit”, një deklaratë e transmetuar nga shteti saudit dhe e publikuar nga agjencia e lajmeve SPA.

“Të tre vendet njoftojnë se është arritur një marrëveshje midis Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe Republikës Islamike të Iranit.

“Kjo përfshin një marrëveshje për rifillimin e marrëdhënieve diplomatike mes tyre dhe rihapjen e ambasadave dhe misioneve të tyre brenda një periudhe jo më të gjatë se dy muaj, dhe marrëveshja përfshin afirmimin e tyre për respektimin e sovranitetit të shteteve dhe mosndërhyrjen në punët e brendshme”, thuhet në deklaratë.

Marrëveshja erdhi pas bisedimeve që u zhvilluan nga e hëna, 6 mars deri të premten, 10 mars në Pekin, raportoi SPA.

Të dy vendet janë të përkushtuara për një takim midis ministrave të punëve të jashtme të të dy vendeve për të zbatuar marrëveshjen, për të rregulluar kthimin e ambasadorëve të tyre dhe për të diskutuar mënyrat për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe.

Riadi dhe Teherani ranë dakord gjithashtu për të aktivizuar marrëveshjen e bashkëpunimit të sigurisë të nënshkruar në 2001 dhe marrëveshjen e tregtisë, ekonomisë dhe investimeve të nënshkruar në 1998, sipas tekstit të marrëveshjes.

Marrëveshja u nënshkrua nga zyrtari i lartë i sigurisë së Iranit, Ali Shamkhani dhe këshilltari i sigurisë kombëtare i Arabisë Saudite, Musaed bin Mohammed Al-Aiban.

“Udhëheqja e Mbretërisë mirëpret iniciativën e Shkëlqesisë së Tij, Presidentit Xi Jinping, bazuar në qasjen konsistente dhe të vazhdueshme të Mbretërisë që nga themelimi i saj në respektimin e parimeve të fqinjësisë së mirë, duke marrë gjithçka që do të rriste sigurinë dhe stabilitetin në rajon dhe në botë, dhe adoptimi i parimit të dialogut dhe diplomacisë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve”, tha Al-Aiban.

“Ndërsa vlerësojmë atë që kemi arritur, shpresojmë se do të vazhdojmë dialogun konstruktiv, në përputhje me shtyllat dhe themelet e përfshira në marrëveshje, duke shprehur vlerësimin tonë për rolin e vazhdueshëm pozitiv të Republikës Popullore të Kinës në këtë drejtim, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan shkroi në Twitter: “Rifillimi i marrëdhënieve diplomatike midis Arabisë Saudite dhe Iranit buron nga vizioni i Mbretërisë i bazuar në preferencën e zgjidhjeve politike dhe dialogut, dhe dëshirën e saj për të përjetësuar këtë në rajon”.

Ai vazhdoi: “Vendet e rajonit kanë një fat dhe emërues të përbashkët që e bëjnë të nevojshme që ne të bashkohemi për të ndërtuar një model prosperiteti dhe stabiliteti që popujt tanë ta gëzojnë.”

Drejtori i Zyrës së Komisionit Qendror të Punëve të Jashtme të Kinës, Wang Yi, tha se bisedimet ishin një fitore për dialogun dhe paqen.

“Kjo është një fitore për dialogun, një fitore për paqen, duke ofruar lajme të mira të mëdha në një kohë me shumë turbulenca në botë,” citoi ministria e jashtme kineze të ketë deklaratë të Wang në mbyllje të dialogut.

“Si një ndërmjetës me besim të mirë dhe të besueshëm, Kina ka përmbushur me besnikëri detyrat e saj si mikpritëse,” tha Wang.

Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në trajtimin e çështjeve në botë dhe të demonstrojë përgjegjësinë e saj si një komb i madh, shtoi ai./tetova.com/Arab News

@tn.lajmelokale
@tetovanews