Ballina Bota Avionët gjermanë në pozicione luftarake për shkak të avionëve rusë mbi Baltik

Avionët gjermanë në pozicione luftarake për shkak të avionëve rusë mbi Baltik

Aleatët e NATO-s vendosin me rotacion vendosjen e avionëve dhe personelit në bazat në vendet baltike (Reuters)

Avionët gjermanë zunë pozicione luftarake pas inkursioneve të shpeshta nga avionë të panjohur.

Avionët luftarakë gjermanë, të vendosur në krahun lindor të NATO-s, kanë zënë pozicione luftarake 27 herë që nga gushti i vitit të kaluar, pasi u paralajmëruan për një avion të panjohur në rajonin e Baltikut, njoftuan të martën Forcat Ajrore Gjermane.

Forcat gjermane identifikuan një avion ushtarak rus mbi Detin Baltik, tha një zëdhënës i Luftwaffe.

Një alarm u dha për gjermanët Eurofighter Typhoons kur një avion i panjohur iu afrua hapësirës ajrore të Balltikut pa një sinjal transponder ose kontakt radio.

Më shumë se 150 ushtarë gjermanë janë stacionuar në Estoni që nga gushti i vitit të kaluar për të mbrojtur hapësirën ajrore të krahut lindor të NATO-s, raporton Hina, referuar dpa.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier është planifikuar të vizitojë bazën ajrore Amari të mërkurën.

Tre shtetet baltike dhe anëtarët e NATO-s, Estonia, Lituania dhe Letonia, nuk kanë forcat e tyre ajrore dhe NATO përdor bazat lituaneze Amari dhe Siauliai për të monitoruar atë hapësirë ajrore.

Aleatët e NATO-s bëjnë me rotacion vendosjen e avionëve dhe personelit në këto baza.

@tn.lajmelokale
@tetovanews