Ballina Bota Dimër i madh në Zvicër, viktima nga ortekët, Zermatt u shkëput nga...

Dimër i madh në Zvicër, viktima nga ortekët, Zermatt u shkëput nga bota e jashtme, probleme në rrugë dhe hekurudha (VIDEO+FOTO)

Reshjet e dendura të borës dhe një erë e stuhishme kanë sjellë akumulime të mëdha dëbore. Dy persona vdesin jashtë pistës në rajonin Scex Blanc.

Praktikisht e gjithë Zvicra u zgjua nga reshjet e mëdha të borës të shtunën në mëngjes. Kjo shkaktoi probleme në rrugë dhe hekurudha.

Linja hekurudhore midis Täsch VS dhe Zermatt VS u mbyll përkohësisht të shtunën për shkak të një orteku. Kohëzgjatja e ndërprerjes fillimisht ishte e panjohur, siç njoftoi Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) në Twitter . Fillimisht nuk dihej asgjë për shtrirjen e ortekut dhe pasojat e tij.

Në Alpet Valais, rreth gjysmë metër borë e freskët ra të shtunën mbrëma.

Një ortek nënkuptonte se Zermatt nuk mund të arrihej të paktën deri në orën 15:30.

Zermatt

Shumë njerëz kanë ngecur. Kjo vlen edhe për një familje që në mënyrë të pavullnetshme duhet të zgjasë pushimet.

Në natën e së shtunës, raportet për dimrin janë mbresëlënëse. Qeveria federale lëshoi një paralajmërim për reshjet e mëdha të borës në Alpe . Niveli i rrezikut midis Valais dhe Lihtenshtajn është aktualisht 3 nga 5.

Qeveria federale paralajmëron për një rrezik të madh nga bora: shpërthim orteku në Davos.

Në orët e para të mëngjesit, në Valais ka rënë një ortek, siç konfirmohet nga policia kantonale e Valais me kërkesën e 20 minutave. Linja hekurudhore midis Zermatt dhe Täsch dhe rruga për në Zermatt u mbyllën për arsye sigurie. Të shtunën pasdite, Matterhorn Gotthard Bahn e bëri të qartë përmes Twitter: Rruga midis Zermatt dhe Täsch mund të përdoret përsëri si zakonisht nga ora 15:30.

Një skiator shkroi të shtunën pasdite se kishte ngecur në Zermatt me familjen e tij. “Ne në fakt donim të ktheheshim nga pushimet e skive sot. Por e gjithë rruga është e mbyllur për shkak të ortekëve”, tha ai për 20 minuta. Familjes iu desh të qëndronte edhe një natë. Për shkak se askush nuk doli, ata mundën të zgjasin dhomën e tyre të hotelit për një natë . “Tani le të shohim së bashku garën e skive dhe të shkojmë në fshat”, shkroi skiatori.

Një lexuese i tha 20 Minutes se ata aktualisht po japin me qira shtëpinë e tyre të pushimit në Zermatt për turistët. “Ti në fakt ke dashur të largohesh sot dhe të ftuar të rinj tashmë janë duke shkuar atje”, tha ajo. Ajo ishte e habitur që rruga ishte bllokuar përveç linjës hekurudhore: “Duhet të ketë qenë një ortek i madh”.

Një ortek vrau dy persona në Valais të shtunën. Sipas policisë, të dy vdiqën rreth mesditës jashtë shpateve të shënuara në rajonin Scex Blanc mbi Bruson. Identifikimi ishte ende në vazhdim që nga mbrëmja e së shtunës.

Reshjet e dendura të borës dhe një erë e stuhishme kanë çuar në grumbullime të mëdha bore, prandaj rreziku i ortekëve është shumë i lartë në të gjithë kantonin, paralajmëroi grupi për parandalimin e ortekëve në Valais.

Rrezik më i lartë orteku pas Valais në Oberland Bernese
Pas Valais, rreziku i ortekëve është përmirësuar gjithashtu në nivelin katër nga pesë për pjesë të Oberland-it Bernese. Reshjet e borës çuan gjithashtu në probleme të trafikut në Valais dhe Zvicrën qendrore.

Megjithatë, fillimi i dimrit, me më shumë se gjysmë metër borë të freskët në disa raste, duhet të jetë vetëm jetëshkurtër: “një prekje e fillimit të verës” pritet të hënën.

Brenda 24 orëve deri në mëngjesin e së shtunës, ndonjëherë kishte gjysmë metër borë në Valais, siç njoftoi SRF Meteo.

Linja hekurudhore Täsch-Zermatt u mbyll
Departamenti federal i rreziqeve natyrore kishte paralajmëruar për një rrezik të konsiderueshëm, përkohësisht edhe të madh orteku në pjesë të kantonit Valais dhe Bernese Oberland për fundjavën. Linja hekurudhore Täsch-Zermatt duhej të mbyllej për orë të tëra të shtunën për shkak të një orteku, siç njoftoi Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) në Twitter.

Sipas një zëdhënëse të MGB-së, orteku ra gjatë natës dhe groposi gjurmët. Fillimi i punës së pastrimit u vonua për shkak se për arsye sigurie u desh të hidheshin masa të tjera dëbore.

Kur u pyet, policia e kantonit Valais vuri në dukje se rruga për në Zermatt gjithashtu duhej të mbyllej të shtunën në mëngjes. Arsyeja ishte shpërthimi parandalues i ortekëve. Përveç kësaj, ekzistonte ende një rrezik i konsiderueshëm i orteqeve.

Probleme për shkak të reshjeve të borës ka pasur edhe në A2. Sipas Swiss Touring Club (TCS), ka pasur pengesa në seksionin Gotthard të autostradës A2 midis Erstfeld dhe Amsteg në kantonin Uri. Trafiku u ndal para Amsteg në mëngjes për të pastruar borën dhe për të pastruar automjetet midis Amsteg dhe Göschenen.

Temperaturat e parashikuara rreth 20 gradë
Megjithatë, fillimi i dimrit ka të ngjarë të jetë jetëshkurtër. Temperaturat dyshifrore ishin parashikuar tashmë për të dielën, madje të hënën duhet të ketë “një aluzion të fillimit të verës”, siç njoftoi shërbimi privat i motit Meteonews në Twitter.

@tn.lajmelokale
@tetovanews