Ballina Bota E para në Lindjen e Mesme/Hapet fabrika për prodhimin e “mishit me...

E para në Lindjen e Mesme/Hapet fabrika për prodhimin e “mishit me bazë bimore” në Dubai

Emiratet e Bashkuara Arabe po ndërmarrin hapa konkretë për të përballuar pasojat e ndryshimeve klimatike.
Dje, Dubai ishte dëshmitar i inaugurimit të fabrikës së parë të këtij lloji për prodhimin e mishit plotësisht vegjetarian në Lindjen e Mesme, nën markën “Thrive”.

Fabrika, e cila u krijua në qytetin industrial të Dubait të Grupit Tecom, do të kontribuojë në hapjen e rrugës për zhvillimin e prodhimit dhe konsumit të kësaj kategorie të produkteve ushqimore në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe rajonin në tërësi.

Hapja e fabrikës së re vjen në kuadrin e strategjisë së sigurisë ushqimore të Dubait, e cila synon të rrisë prodhimin vendas, sigurinë ushqimore dhe sistemet e të ushqyerit, si dhe të rrisë aftësinë e sektorit për të përballuar krizat.

Marka e re mbështet Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara dhe Strategjinë Kombëtare të Sigurisë Ushqimore 2051, e cila synon të forcojë sistemin e sigurisë ushqimore përmes diversifikimit dhe inovacionit.

Fabrika, e para e llojit të saj që prodhon mish plotësisht vegjetarian, është një projekt pionier dhe inovativ në rajon, pasi do të ofrojë mish vegjetarian të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm, të bërë në vend me shije të ndryshme të frymëzuara nga kuzhina e shëndetshme dhe e larmishme e Lindjes së Mesme.

Ministrja e Ndryshimeve Klimatike dhe Mjedisit, Maryam bint Muhammad Al Muhairi, tha se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një drejtim strategjik drejt rritjes së sigurisë së tyre ushqimore dhe përballjes me sfidat e mungesës së tokës bujqësore dhe mungesës së ujit, gjë që çon në një mungesë të prodhimit vendor ushqimor dhe Emiratet e Bashkuara Arabe importojnë sasi të mëdha nga jashtë.

Ajo shtoi: “Me afrimin e Konferencës së Palëve (COP28) në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe në dritën e Vitit të Qëndrueshmërisë, Emiratet e Bashkuara Arabe po ndërmarrin hapa konkretë për të përballuar pasojat e ndryshimeve klimatike, për të rritur diversitetin ushqimor dhe për të mbështetur zhvillimin të proceseve të qëndrueshme të prodhimit të ushqimit. Hapja e fabrikës së parë të Grupit IFFCO në rajon për mishin me bazë tërësisht bimore është një hap i rëndësishëm drejt promovimit të kësaj industrie, diversitetit ushqimor dhe prodhimit të qëndrueshëm brenda vendit.”

Ajo shpjegoi se “industritë ushqimore nga burimet shtazore, veçanërisht mishi i kuq dhe produktet e qumështit, shkaktojnë emetimet më intensive të gazeve serrë. Prandaj, COP28 përfaqëson një platformë ideale për ne për të paraqitur vizionin dhe angazhimin tonë për të rritur sigurinë tonë ushqimore dhe përmbushjen e angazhimeve të Emirateve të Bashkuara Arabe për ndryshimin e klimës.

Nga ana e tij, Hadi Badri, Drejtor Ekzekutiv i Korporatës për Zhvillim Ekonomik Dubai, një nga institucionet e Departamentit të Ekonomisë dhe Turizmit në Dubai, tha: “Hapja e fabrikës hap rrugën për një industri të re dinamike që kontribuon në rritjen e tregtisë midis vendeve të rajonit, e cila pasqyron angazhimin e vendosur të Emirateve të Bashkuara Arabe për investimet në teknologji.” dhe teknologjitë inovative për të ofruar zgjidhje të qëndrueshme për sfidat globale. Ky hap është gjithashtu një moment historik në procesin e diversifikimit ekonomik të Dubait, në përputhje me objektivat e Axhendës Ekonomike të Dubait D33, për të përmirësuar pozicionin e tij për t’u bërë një nga tre qytetet më të mira ekonomike në botë.

Badri shtoi, “Objekti i ri i grupit (IFCO) është dëshmi e rolit kryesor të Dubait në krijimin e praktikave të shëndosha mjedisore dhe sigurimin e rritjes së tyre për të kontribuar në kufizimin e efekteve të ndryshimeve klimatike.”

Saud Abu Al-Shawareb, Zëvendës President Ekzekutiv i Grupit TECOM – Sektori Industrial, tha se siguria ushqimore kryeson listën e prioriteteve për Emiratet e Bashkuara Arabe, në përputhje me Strategjinë Kombëtare për Sigurinë Ushqimore 2051 dhe Axhendën Ekonomike të Dubait D33.

Thrive përdor teknologji të avancuara në fushën e ushqimit për të ofruar ushqim të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të përshtatshëm për shijet dhe kulturën e rajonit. IFFCO punon ngushtë me qeverinë për të vendosur dhe përcaktuar standardet që rregullojnë prodhimin e ushqimeve me bazë bimore.

ResearchAndMarkets.com , një firmë kërkimore globale, vlerëson se tregu global i mishit me bazë bimore do të vlerësohet në 7.9 miliardë dollarë në 2022 dhe pritet të arrijë në 15.7 miliardë dollarë deri në vitin 2027. Fabrika e mishit me bazë bimore Thrive është e pajisur për të përmbushur nevojat prej përafërsisht 30% të popullsisë së përgjithshme të vendeve të Gjirit.

Thrive përfaqëson një platformë inovative të ushqimit bimor që ndërthur njohuritë dhe përvojën e lashtë bujqësore me kërkimet dhe teknologjitë moderne të ushqimit duke ruajtur elementët kryesorë dhe mikronutrientët e bimëve dhe duke festuar shijet e ndryshme të kuzhinës lokale.

Merjem Al Muhairi:

• “Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një drejtim strategjik drejt rritjes së sigurisë së tyre ushqimore dhe përballjes me sfidat.”

• Fabrika mbështet Strategjinë Kombëtare për Sigurinë Ushqimore 2051 dhe kontribuon në rritjen e aftësisë së shtetit për të mbajtur ritmin me kërkesat e ardhshme dhe për të arritur sigurinë ushqimore.

• Vlera e tregut global të mishit të perimeve është 7.9 miliardë dollarë në vitin 2022 dhe pritet të arrijë në 15.7 miliardë dollarë deri në vitin 2027./Emaratalyoum Newspaper/tetova.com

Çfarë është saktësisht “mishi” me origjinë bimore?

Vitet e fundit, dietat vegane dhe vegjetariane janë adoptuar nga një pjesë e madhe e popullsisë. Sigurisht, siç pritej, këto tendenca ushqimore evoluojnë, duke sjellë sugjerime të reja edhe për ushqimin. Në këtë artikull do të flasim për një nga tendencat e reja të produkteve, mishin me bazë bimor. Në fund të fundit, do të keni vënë re se në raftet e supermarketeve tani ka shumë produkte të tilla, domethënë mish që në thelb nuk është mish. Pra, fakti që “mishi” i perimeve gjendet në frigoriferin e supermarketit është prova më e habitshme që ai është bërë pjesë e përditshmërisë sonë.

Çfarë do të thotë mish me bazë bimore?

Thjesht, ky “mish” i veçantë është me origjinë bimore dhe natyrisht nuk ka të bëjë fare me kafshët dhe produktet shtazore. Në thelb, në bazë të bimëve ne mund të bëjmë diçka si mishi që njohim. Mishi me origjinë bimore gjithashtu përbëhet nga proteina, yndyra, vitamina, minerale dhe ujë. Është gatuar në mënyrë që të shijojë mishin siç e kemi njohur deri tani.

Kur filloi

Është një zgjidhje alternative për ata që nuk duan të konsumojnë produkte me origjinë shtazore. Për shembull, tofuja ka ekzistuar për mijëra vjet. Megjithatë, industria ushqimore vitet e fundit ka filluar të merret me këtë fushë të veçantë. Tregu i mishit me bazë bimore është zgjeruar ndjeshëm vitet e fundit, pasi kompanitë prodhojnë hamburgerë me bazë bimore dhe produkte të tjera që zëvendësojnë mishin klasik dhe derivatet e tij.

Si përgatitet

Zakonisht bëhet nga soja, bizelet, gruri ose kërpudhat. Produktet e mishit me bazë bimore duken dhe shijojnë të ngjashëm me mishin e vërtetë, duke i bërë ato të lehta për t’u zëvendësuar dhe për t’u përfshirë në recetat e preferuara. Proteinat në këto ushqime mund të vijnë nga soja, bizelet, kërpudhat, patatet, fasulet fava, orizi kaf ose burime të tjera.

Mishi me bazë bimore dhe mjedisi

Ngrënia e mishit me bazë bimore është e mirë për planetin, njerëzit dhe kafshët. Analizat e ndikimit mjedisor të mishit me bazë bimore tregojnë se prodhimi i mishit me bazë bimore përdor 72-99% më pak ujë. Përveç kësaj, shkakton 51-91% më pak ndotje të ujit dhe lëshon 30-90% më pak emetim të gazrave serrë. Duke zgjedhur mishin me bazë bimore dhe alternativa të tjera proteinike, ne mund të përdorim shumë më pak burime natyrore dhe të lejojmë ekosisteme të tëra dhe biodiversitetin që mbështet ato sisteme, të rimëkëmben, të funksionojnë dhe të lulëzojnë. Gjithashtu, prodhimi i mishit me bazë bimore nuk kërkon antibiotikë. Kjo ndihmon në adresimin e mbipërdorimit të gjerë të antibiotikëve në prodhimin e mishit. Fundi, heqja e kafshëve nga zinxhiri ushqimor gjithashtu redukton në masë të madhe rrezikun e pandemive të ardhshme. Siç mund të shihet, peizazhi i kërkimit për mishin me bazë bimore ofron mundësi të mëdha shkencore për të ardhmen./abcnews.al

Artikulli paraprakJahti i famshëm i Sadam Huseinit u fundos në portin e Shatt al-Arab në Basra
Artikulli tjetërKasami pritet nga kryebashkiaku i Linz-it, qyteti i tretë më i madh në Austri