Ballina Bota Fatkeqësi tjetër në zonat e shkatërruara nga tërmeti! Përmbytje të mëdha në...

Fatkeqësi tjetër në zonat e shkatërruara nga tërmeti! Përmbytje të mëdha në Şanliurfa të Turqisë! Spitali me 800 shtretër nën ujë (VIDEO)

Shiu i dendur ka shkaktuar përmbytje në Şanliurfa, një zonë e prekur nga tërmetet e 6 shkurtit.

Në Shanlıurfa, katet e poshtme të Spitalit në Eyyübiye u përmbytën për shkak të reshjeve të dendura në mbrëmje.
Shiu, i cili ishte efektiv herë pas here gjatë gjithë ditës në Şanliurfa, u kthye në një shi të dendur në mbrëmje.

Pavarësisht paralajmërimeve të bëra ditë më parë, në shumë pjesë të qytetit janë përmbytur shtëpi, rrugë dhe vende pune.

 

 

Njësia e kujdesit intensiv pediatrik të Spitalit të Trajnimit dhe Kërkimit në Şanlıurfa në lagjen Eyyübiye, e cila është qendra më e rëndësishme që mban barrën shëndetësore të qytetit, u përmbyt gjithashtu. Imazhet e fëmijëve në terapi intensive ishin zemërthyese.

Në spital, i cili është një nga vendet ku duhet të merren masat më të mëdha dhe ku higjiena ka një rëndësi të madhe, u ngrit rreth gjysmë metri ujë, ndërsa u zhytën sende të rëndësishme si shumë pajisje, tavolina dhe dokumente.

Për shkak të ujit, disa punonjës shëndetësorë vendosin thasë në këmbë për të mos u lagur. Pretendohet se pacientët në repartet e spitalit ku kanë ndodhur përmbytjet janë dërguar edhe në spitale të tjera.

Tani pyetja është se si të kullohet uji në spital dhe si të rivendoset higjiena.

Zyra e Guvernatorit të Şanliurfas njoftoi se arsimi u pezullua për 1 ditë në shkolla për shkak të shiut të dendur që përfshiu qendrën dhe rrethet.

Vijon shembja e ndërtesave të dëmtuara në Şanliurfa pas tërmetit

Në Şanliurfa vazhdon shembja e kontrolluar e ndërtesave që u dëmtuan rëndë nga tërmeti që ndodhi në Kahramanmaraş më 6 shkurt.

Në Shanlıurfa, e cila u godit nga tërmetet në Kahramanmaraş, filloi puna për prishjen e ndërtesave të dëmtuara rëndë dhe vendimi për prishjen emergjente u mor pas studimeve të vlerësimit të dëmeve të kryera nga ekipet e formuara në varësi të Ministrisë së Mjedisit, Urbanizimit dhe Ndryshimeve Klimatike. Drejtoria e Përgjithshme e Çështjeve të Ndërtimit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews