Ballina Bota HEROI UKRAINAS DA VINÇI RA HEROIKISHT NË BETEJËN E BAKHMUTIT: Kievi gumëzhinë...

HEROI UKRAINAS DA VINÇI RA HEROIKISHT NË BETEJËN E BAKHMUTIT: Kievi gumëzhinë nga njerëzit, të gjithë erdhën për t`i dhënë lamtumirën e fundit, mbërriti edhe Zelensky (VIDEO)

Dmytro Kotsubajlo, një vullnetar i Korpusit Vullnetar të Ukrainas të Sektorit të Djathtë dhe një hero i Ukrainës i njohur më mirë si Da Vinci, ra heroikisht në Bakhmut.


Zelenski raportoi se Kotsubajlo vdiq tre ditë më parë. “Da Vinçi, heroi i Ukrainës, luftëtar vullnetar, ikonë dhe njeri i guximshëm – Dmytro Kotsubailo – vdiq sot në betejë. Luftëtar i brigadës së 67-të të veçantë të mekanizuar, komandant batalioni.

“Ai vdiq në betejën e Bakhmutit, në betejën për Ukrainën”, tha Zelensky tre ditë më parë.

Presidenti i Ukrainës kujtoi se që nga viti 2014, Kotsubajlo “mbrojti pavarësinë e Ukrainës, dinjitetin e popullit ukrainas, si një nga heronjtë më të rinj të Ukrainës.

Zelensky theksoi se ai është “njëri nga ata, historia personale, karakteri dhe guximi i të cilëve janë bërë përgjithmonë historia, karakteri dhe guximi i Ukrainës”.

Një funeral i madh u organizua sot në Kiev. Mijëra njerëz dolën në rrugë dhe presidenti Volodymyr Zelensky erdhi gjithashtu në funeral.

Kryeministrja finlandeze Marin Sanna bëri homazhe për Kotsubail sot në Kiev.

Dmytro Kotsubajlo ishte 27 vjeç. Togeri ishte në krye të një batalioni special të mekanizuar të njohur si Vovki Da Vinci (Ujqërit e Da Vinçit) brenda Brigadës 67 të Mekanizuar të Veçantë.

Ai ishte në front që nga fillimi i luftës ruso-ukrainase. Në vitin 2014, ai u plagos rëndë nga një predhë tanku në Piski, rajoni Donetsk.

Pas shërimit dhe tre muaj rehabilitimi, ai u kthye në front, ku vazhdoi të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Me dekret të Presidentit Zelenskiy të 30 nëntorit 2021, Kotsubajlo mori titullin Hero i Ukrainës. (Tetova.com/ Pravda.ua )

Artikulli paraprakTetovë – „Ish-babëgjyshi“ dhe „ish-gjyshja“ i hyjnë dajak ish-dhëndrit
Artikulli tjetërVIDEO E TMERRSHME! TANKU RUS QËLLON DREJT KAMERAMANIT UKRAINAS! Filmohet momenti dramatik – “Kam pasur një vërshim adrenaline”