Ballina Bota “Kam ngrënë krimba”: Si mbijetoi një bolivian një muaj i humbur në...

“Kam ngrënë krimba”: Si mbijetoi një bolivian një muaj i humbur në xhunglën e Amazonës (VIDEO+FOTO)

30-vjeçari u zhduk teksa po gjuante me miqtë e tij në xhungël në veri të Bolivisë

Një burrë bolivian kaloi 31 ditë i humbur në xhunglën e Amazonës dhe jetoi për të treguar historinë e tij.

Jhonattan Acosta, 30 vjeç, u nda nga katër miqtë e tij gjatë gjuetisë në Bolivinë veriore.

Në javët që pasuan, shpjegoi ai, pinte ujë shiu nga këpucët e tij dhe hëngri krimba dhe insekte.

Atij iu desh të fshihej nga kafshët e rrezikshme si jaguarët dhe derrat skunk, të cilat janë një lloj gjitari i ngjashëm me derrin.
Acosta më në fund u gjet nga një grup kërkimi i përbërë nga vendas dhe miq një muaj pasi u zhduk.

“Është e pabesueshme, nuk mund ta besoja që njerëzit kanë vazhduar të kërkojnë për kaq gjatë”, tha ai mes lotësh.

“Kam ngrënë krimba, insekte… nuk do ta besoni se çfarë duhej të bëja për të mbijetuar gjithë këtë kohë”, ka rrëfyer ai për Unitel TV.

Momenti kur Jhonattan Acosta u ribashkua me motrën e tij pasi u shpëtua. (REUTERS).

Gjithashtu ushqehej me fruta të egra të ngjashme me papajat, të njohura në vend si gargateas.

“I jam shumë mirënjohës Zotit, sepse më ka dhënë një jetë të re”.

Familjarët e tij shpjeguan se ende nuk kanë rindërtuar të gjitha detajet se si humbi burri dhe si arriti të qëndronte gjallë.

Për ta bërë këtë, ata do ta marrin në pyetje pak nga pak, pasi ai është ende i traumatizuar nga përvoja.

Shpëtimi

Acosta kishte humbur 17 kg, kishte njërin kyç të këmbës të dislokuar dhe ishte i dehidratuar kur u gjet, por sipas atyre që e shpëtuan, ai mund të ecte ende duke çaluar.

“Vëllai im na tha se kur e ndrydhi kyçin e këmbës në ditën e katërt, ai filloi të frikësohej për jetën e tij”, tha Horacio Acosta për të përditshmen boliviane Página Siete.

“Ai kishte vetëm një gëzhojë në pushkë, nuk mund të ecte dhe mendonte se askush nuk do ta kërkonte më”, shtoi vëllai i vogël i të mbijetuarit.

Kur humbi, Jhonattan Acosta nuk kishte hanxhar apo elektrik dore dhe duhej të përdorte çizmet e tij për të mbledhur dhe pirë ujë shiu.

Ai gjithashtu u tha të afërmve të tij se u përplas me një jaguar dhe kafshë të tjera të egra.

Jhonattan Acosta tha se ai pinte ujë shiu me këpucët e tij dhe hëngri krimba dhe insekte në gjendjen e tij të dëshpëruar për të mbijetuar.

Sipas vëllait të tij më të vogël, Jhonattan përdori fishekun e tij të fundit për të trembur një tufë kafshësh të ngjashme me derrat që banojnë në xhunglat tropikale të Amerikës së Jugut.

Pas 31 ditësh, ai vuri re grupin e kërkimit rreth 300 metra larg dhe u çua drejt tyre përmes shkurreve me gjemba, duke bërtitur për vëmendjen e tyre.

Horacio Acosta kujton se katër banorë vendas gjetën vëllain e tij.

“Një burrë erdhi me vrap për të na thënë se e kishin gjetur. Është një mrekulli.”

Vëllai i tij më i vogël siguron se Jhonattan ka vendosur të ndalojë gjuetinë përgjithmonë pas kësaj sprove.

“Ai do të luajë muzikë për të lavdëruar Zotin. Ai i premtoi Zotit dhe mendoj se do ta mbajë premtimin e tij,” shpjegoi ai për vëllain e tij, i cili i bie kitarës.

Ndërkohë, policia njoftoi se do të marrë në pyetje katër miqtë e të mbijetuarit për të mësuar se si u nda nga grupi./El Comercio/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews