Ballina Bota Shtypi gjerman: Opozita turke bëri autogol! Një dhuratë nga qielli për Erdoganin!

Shtypi gjerman: Opozita turke bëri autogol! Një dhuratë nga qielli për Erdoganin!

Deklaratat e ashpra të lideres së Partisë IYI Akşener për refuzimin e kandidaturës së kryetarit të CHP-së Kılıçdaroğlu dhe çarja e madhe në tryezën e gjashtë partive patën jehonë të gjerë në shtypin gjerman.

Thirrja e kryetares së Partisë IYI, Meral Akşener për kryebashkiakët metropolitanë të CHP-së, Mansur Yavaş dhe Ekrem İmamoğlu, duke kritikuar tryezën e partive politike që miratoi kandidaturën presidenciale të kreut të CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, pati një jehonë të gjerë në shtypin gjerman. Në lajmet dhe komentet në mediat gjermane vërehet mendimi se hapi i Akşenerit do të dobësojë opozitën ndaj presidentit Recep Tayyip Erdoğan.

“Erdogani duhet të fluturojë nga lumturia”

Gazeta Badische Neueste Nachrichten e botuar në qytetin e Karlsruhes , duke vënë në dukje shkatërrimin e madh pas tërmeteve me epiqendër në Kahramanmaraş, argumenton se mosmarrëveshjet e opozitës do t’i sjellin dobi Erdoganit:

“Erdogani duhet të fluturojë nga lumturia. Kanë kaluar vetëm disa javë nga fatkeqësia më e rëndë e tërmetit në historinë e Turqisë, në të cilën humbën jetën më shumë se 45,000 njerëz, Erdogan nuk kishte nevojë të frikësohej se opozita do ta shkatërronte për parregullsitë e ndërtimit, korrupsionin. dhe deformime të tjera dhe të fokusoheshin në fushatën zgjedhore.Papritmas Erdogan doli nga pozicioni i likuidatorit të një qeverie që falimentoi si në menazhimin e tërmetin ashtu edhe në ndihmën pas tij dhe u ngrit në pozicionin e presidenti i cili filloi rindërtimin në zonën e fatkeqësisë, ndërsa rivalët e tij po luftonin kokë më kokë për vendet dhe pozicionet.

“Një dhuratë nga qielli për Erdoganin”

Gazeta Tageszeitung që botohet në Berlin, , në analizën e saj me titull “Opozita shënoi autogol”, vlerëson se dështimi i opozitës për të arritur një konsensus për kandidatin e përbashkët është një “dhuratë nga qielli” për Erdoganin. Duke thënë se Yavaş dhe İmamoğlu kanë marrë rezultate më të mira se Kılıçdaroğlu në sondazhe, gazeta mendon se Akşener “me të drejtë” kundërshton kandidaturën e Kiliçdaroglu, e cila duket e dobët në sondazhe. Në koment thuhet: “Nëse opozita dëshiron të ruajë shanset e saj në zgjedhjet që do të mbahen në maj, duhet të bëjë urgjentisht kompromis. Përndryshe, ajo do të ketë shkatërruar shpresat e miliona turqve që janë përpjekur të takojnë më në fund një President të ndryshëm nga Erdogan për 20 vjet.”

“Vetëvrasja e opozitës”

Edhe gazeta Tagesspiegel i vlerëson zhvillimet si një “vetëvrasje” për opozitën. Në komentin, i cili përfshin pikëpamjen se aleanca kundër Erdoganit është shembur dhe shanset e Erdoganit në zgjedhje janë rritur shumë, deklarata thotë: “Edhe pse qeveria nuk paraqet një pamje të mirë në sytë e shumë turqve pas tërmeteve, Erdogan mund të përfitojë nga përçarjet brenda opozitës, si në zgjedhjet e mëparshme.” Duke deklaruar se mosmarrëveshja e vetme brenda aleancës nuk është kandidati presidencial, ka edhe një luftë për vendet që mund të lirohen pas 20 vitesh qeverisje të AKP-së. Gazeta thekson se Akşener është kundër që partitë e vogla të marrin poste të larta në qeverinë e re. CHP është në tryezën e gjashtë partive me rreth 15 përqind të Partisë IYI.

“Pa partinë e Akşenerit, Kılıçdaroğlu nuk do të ketë shumë shanse për presidencën. Norma totale e votave të katër aleatëve të tjerë të CHP-së nuk kalon as 5 për qind. Ekziston edhe një aktor tjetër përveç Partisë IYI të Akşenerit, potenciali votues i të cilit është 12 për qind.Me HDP.Ndonëse mund të ndihmonte në fitimin e shumicës në zgjedhje, HDP nuk u ftua në tryezën e gjashtë partive për shkak të hezitimit të politikanëve konservatorë dhe nacionalistë.HDP mund të shkojë në zgjedhje edhe me kandidatin e vet, por mbetet e paqartë nëse do të marrë pjesë në zgjedhje për shkak të mbylljes së çështjes ndaj saj”./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews