Ballina Bota Stuhi e fortë në bregdetin kroat, aeroplani nuk arriti të ulej në...

Stuhi e fortë në bregdetin kroat, aeroplani nuk arriti të ulej në Split (VIDEO)

Një stuhi goditi zonën më të gjerë të Splitit rreth orës 16:00, raportojnë mediat lokale.
Kishte probleme serioze të trafikut – rrugët ishin nën ujë, dhe aeroplani i Croatia Airlines që fluturonte nga Mynihu në Split nuk mundi të ulej për shkak të stuhisë.

“Dalmacia sot” shkruan se shumë shi kanë rënë në zonën e Trogirit, në Çiovo dhe Solta. Aty kanë rënë 20 e më shumë litra shi për metër katror në më pak se një orë dhe vërshime të menjëhershme vende-vende. Stuhia shkaktoi probleme për pasagjerët e aeroplanit të linjës Croatia Airlines që u nis nga Mynihu në orën 14:25.

Përkatësisht, për shkak të një stuhie të fortë në zonën e Splitit, avioni fillimisht ka qarkulluar në ishullin Vis, e më pas ka shkuar në Zarë, ku është ulur. Stuhia u largua nga zona e Splitit rreth orës 18:00 dhe preku zonat e Imotsko dhe Dalmacinë jugore. Megjithatë, sonte pritet të vazhdojnë reshjet më të dendura.

Cikloni me sistemin ballor të lidhur me të po lëviz sot përgjatë Adriatikut. Kalimi i frontit pasdite bëhet përmes Dalmacisë qendrore dhe pjesëve të BiH, deri në Sllavoninë qendrore./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews