Ballina Bota Stuhia nxjerr nga shinat dy trena në Zvicër, policia konfirmoi 12 të...

Stuhia nxjerr nga shinat dy trena në Zvicër, policia konfirmoi 12 të plagosur, duke përfshirë tre fëmijë

Dy trena në rrjetin rajonal të hekurudhor të Zvicrës donë nga shinat sot, vetëm disa dhjetëra kilometra të mëdhenj, në lokacione në veri të kryeqytetit, duke plagosur disë persona, që politika në Bernë kantonin.

Një person i plagosur është i rëndë në mes të lënduar, sipas policisë kantonale.

Aksidenti pranë Lüscherz u raportua rreth orës 16:30, sipas një zëdhënësi të policisë kantonale të Bernës.

Pjesa e pasme e trenit nga shinat dhe vagonët e prekur u përmbysën në anën e tyre. Ambulanca dhe zjarrfikësja ndodh në vendngjarje.

Linja hekurudhore e prekur është mbyllur në një njoftim të dytë. Treni i përplasur i operatorit hekurudhor Aare Seeland mobil (ASM) po udhëtonte në drejtim të Biel.

Dyshimet janë se aksidenti ka ndodhur për shkak të stuhisë.

Video bonus:

@tn.lajmelokale
@tetovanews