Ballina Bota Takimi në Uashington/Biden, 60 minuta takim ‘kokë më kokë’ me Scholz, pas...

Takimi në Uashington/Biden, 60 minuta takim ‘kokë më kokë’ me Scholz, pas dyerve të mbyllura, pa këshilltarët, pa konferencë për shtyp…

Këtë herë, Scholz udhëtoi në Uashington për një vizitë të shkurtër pune – vetëm për të takuar Biden. Kancelari nuk ka marrë me vete as gazetarë, as përfaqësues të biznesit dhe është përmbajtur edhe nga mbajtja e një konference për shtyp.

Olaf Scholz fluturoi përtej Atlantikut për një takim të shkurtër ballë për ballë me Presidentin e SHBA. Bëhet fjalë kryesisht për Ukrainën, por pjesa më e madhe e takimit mbetet e fshehur.
Gjatë një vizite të shkurtër në Uashington, kancelari Olaf Scholz (SPD) diskutoi me Presidentin e SHBA Joe Biden se si të vazhdohet me krizën e Ukrainës.

Menjëherë pas përvjetorit të parë të fillimit të luftës, dy krerët e qeverive premtuan mbështetje afatgjatë për Kievin në zmbrapsjen e sulmit rus në një takim në Shtëpinë e Bardhë të premten. Pas debateve rreth hezitimit gjerman në muajt e fundit, Scholz mori vlerësime publike nga Presidenti i SHBA për atë që Gjermania kishte bërë për Ukrainën. Shumica e vizitës së shkurtër, megjithatë, u zhvillua me dyer të mbyllura.

Në një deklaratë katër minutëshe në fillim të takimit, të dy u thirrën në partneritetin transatlantik dhe bashkëpunimin e ngushtë me synimin për luftën në Ukrainë. Biden falënderoi Scholz për një udhëheqje të fortë dhe të qëndrueshme. Në vitin e kaluar, Gjermania ka ofruar ndihmë thelbësore ushtarake dhe morale për Ukrainën. Kancelari gjithashtu nxiti ndryshime historike në Gjermani. Rritja drastike e shpenzimeve për mbrojtjen dhe largimi nga gazi rus ishin vendime të vështira. Biden theksoi se SHBA dhe Gjermania kanë punuar gjithmonë së bashku në mbështetje të Ukrainës dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Scholz tha në anglisht se mbështetja e përbashkët për Ukrainën gjatë vitit të kaluar ishte shumë e rëndësishme. Tani është shumë e rëndësishme të dërgojmë mesazhin se do ta vazhdojmë këtë për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Dhe vlerësoi bashkëpunimin me SHBA-në: Unë e vlerësoj shumë bashkëpunimin shumë të mirë mes nesh të dyve.

Scholz për herë të dytë si Kancelar në Uashington

Kjo ishte vizita e dytë e kancelarit në Shtëpinë e Bardhë në pothuajse 15 muaj të mandatit të tij. Në fillim të shkurtit 2022, Scholz ishte në Uashington për një vizitë inauguruese. Edhe atëherë, Ukraina luajti rolin qendror. Në atë kohë, dhjetëra mijëra ushtarë rusë ishin vendosur tashmë në kufirin e vendit fqinj. Dy javë më vonë, më 24 shkurt 2022, Rusia filloi pushtimin.

Këtë herë, Scholz udhëtoi në Uashington për një vizitë të shkurtër pune – vetëm për të takuar Biden. Kancelari nuk ka marrë me vete as gazetarë, as përfaqësues të biznesit dhe është përmbajtur edhe nga mbajtja e një konference për shtyp. Formati kishte shkaktuar disa hamendje paraprakisht. Scholz dhe ata përreth tij theksuan vazhdimisht se ishte thjesht një çështje e shkëmbimit personal në mes të një situate të komplikuar botërore.

Scholz dhe Biden u ulën së bashku për pak më shumë se një orë. Nuk pati deklarata të mëvonshme. Siç është zakon pas takimeve të tilla, Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë të shkurtër me shkrim me katër fjali ku u tha se të dy diskutuan përpjekjet e vazhdueshme për të ofruar ndihmë të sigurisë, humanitare, ekonomike dhe politike për Ukrainën dhe diskutuan çështje të tjera globale.

SHBA njoftoi të premten më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën me vlerë 400 milionë dollarë amerikanë (rreth 377 milionë euro). Sipas shifrave të fundit të Pentagonit, ndihma ushtarake amerikane për Ukrainën që nga fillimi i luftës ka arritur në më shumë se 32 miliardë dollarë, pa përfshirë paketën e re. Shtetet e Bashkuara konsiderohen aleati më i rëndësishëm i Ukrainës në mbrojtjen kundër pushtimit rus./tn

@tn.lajmelokale
@tetovanews