Ballina Bota Të shtënat fatale në Hamburg: Çfarë dimë – dhe çfarë jo (VIDEO+FOTO)

Të shtënat fatale në Hamburg: Çfarë dimë – dhe çfarë jo (VIDEO+FOTO)

Hetuesit qëndrojnë para ndërtesës së Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg në mëngjes, ku u vranë disa njerëz.© Steven Hutchings/Tnn/dpa

Kursi i veprimit, motivi, viktima

Disa njerëz u vranë dhe u plagosen nga të shtënat me armë zjarri në një ndërtesë të Dëshmitarëve të Jehovait. Mësohet se autori është mes të vdekurve. Por shumë pyetje janë ende të hapura.

Hamburg – Shumë detaje rreth të shtënave vdekjeprurëse në komunitetin e Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg janë ende të paqarta. Mbi të gjitha lind pyetja për motivin e krimit.

Autoritetet e brendshme të Hamburgut, zyra e prokurorit publik dhe policia duan të njoftojnë më shumë detaje në lidhje me të shtënat vdekjeprurëse ndaj Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg të premten pasdite. Një konferencë për shtyp është planifikuar për në orën 12:00 në selinë e policisë në Bruno-Georges-Platz. Pritet të flasin senatori i brendshëm Andy Grote, përfaqësuesi i prokurorisë publike të Hamburgut, shefi i policisë Ralf Martin Meyer dhe kreu i policisë Matthias Tresp.

Sipas policisë, tetë persona janë qëlluar për vdekje gjatë një ngjarjeje në godinën e komunitetit mbrëmjen e së enjtes, mes të cilëve edhe autori i dyshuar.

Sekuenca e ngjarjeve: Të enjten pak para orës 21:00 u qëlluan disa të shtëna në një ndërtesë që i përkiste Dëshmitarëve të Jehovait. Policia për këtë është njoftuar rreth orës 21:15 me thirrje të shumta. Forcat e policisë shkuan me shpejtësi në vendngjarje dhe dëgjuan një tjetër të shtënë në katin e sipërm të pallatit, ku gjen edhe një të plagosur për vdekje.
Viktimat: Disa të vdekur dhe të plagosur me plagë me armë zjarri janë gjetur në ndërtesë.

Autori: Policia supozoi se ishte një autor i vetëm të premten mbrëma. Prandaj nuk kishte prova për një autor të arratisur.
Motivi: Sipas informacioneve nga qarqet e sigurisë, policia e Hamburgut i klasifikon si pritë të shtënat gjatë një ngjarjeje të Dëshmitarëve të Jehovait.

Ajo që ne nuk e dimë

Sekuenca e ngjarjeve: Nëse autori ka ardhur nga jashtë apo ka qenë pjesë e ngjarjes është po aq e paqartë sa edhe sekuenca e detajuar në të cilën janë shkrepur të shtënat. Sipas një banori të zonës, duhet të ketë pasur katër periudha të xhirimeve, secila me disa të shtëna.

Viktimat: Policia dhe autoritetet e brendshme nuk kanë konfirmuar ende ndonjë numër të viktimave dhe të plagosurve. Sipas raportimeve të mediave, thuhet se ka pasur gjashtë deri në shtatë të vdekur dhe të paktën tetë të plagosur. Është gjithashtu e paqartë se sa njerëz ishin të pranishëm në mbrëmjen në shtëpinë e Dëshmitarëve të Jehovait.

Autori: Policia dhe autoritetet e brendshme fillimisht nuk dhanë asnjë informacion për autorin. Ka mundësi që një nga të vdekurit të jetë fajtori. Një banor vendas foli për një burrë të veshur me rroba të errëta, i cili vrapoi furishëm poshtë shkallëve të ndërtesës. Ajo nuk mund të thoshte asgjë për moshën.
Motivi: Nuk dihet fillimisht pse ka qëlluar autori./tz.de/tetova.com

@tetovanews