Ballina Bota Tragjedi në Itali/Dy avionë janë rrëzuar në Guidonia, afër Romës, njëri ra...

Tragjedi në Itali/Dy avionë janë rrëzuar në Guidonia, afër Romës, njëri ra në mes të ndërtesave (VIDEO+FOTO)

Tragjedi në qiell në Guidonia, Romë: dy avionë u rrëzuan, njëri përfundon mes ndërtesave

Një aksident shumë i rëndë mban pezull qytetin e Guidonia Montecelio. Dy avionë ushtarakë u prekën gjatë fluturimit dhe më pas ranë në tokë për shkak të përplasjes: avionët në momentin e përplasjes, morën flakë dhe reja e zezë e tymit dhe flakëve u dalluan menjëherë në zonën jashtë Romës.

Në bashki ndodhet aeroporti ushtarak që mban emrin e aviatorit Alfredo Barbieri dhe nga raportimet e para duket se të dy avionët e stërvitjes ushtarake u përplasën, duke u rrëzuar në tokë rreth orës 11:50 të ditës së sotme.

Njëri ra në një fushë në zonën e liqenit San Giovanni, pranë një karburanti Tiber (ku në fakt ishte krijuar një radhë e gjatë), tjetri u rrëzua në mes të qytetit të Colle Fiorito Vecchio, në via Casal Bianco. Bëhet fjalë për dy avionë Piaggio Siai 208M nga 60th Stormo, departamenti i Forcave Ajrore të aeroportit Alfredo Barbieri në Guidonia.

Nga videot që nisin të qarkullojnë nga vendi i aksidentit mësojmë se rënia e njërit prej dy avionëve ka dëmtuar një makinë në rrugën mes shtëpive, e cila ka marrë flakë duke ngritur një kolonë të dendur tymi. Të dy pilotët vdiqën. Ende nuk janë verifikuar dëme të mundshme në shtëpinë që ndodhet pak hapa larg flakëve. Menjëherë është vënë në lëvizje makina e shpëtimit mes ambulancave dhe zjarrfikësve./tetova.com

https://youtu.be/Yk7l32_-3pk

@tn.lajmelokale
@tetovanews