Ballina Bota Vizitë e pazakontë, pa gazetarë dhe delegacion biznesi: Kancelari gjerman Scholz drejt...

Vizitë e pazakontë, pa gazetarë dhe delegacion biznesi: Kancelari gjerman Scholz drejt Shtëpisë së Bardhë

Kancelari Olaf Scholz udhëton në SHBA pa një delegacion biznesi. Kjo është e pazakontë. Më parë kishte mosmarrëveshje me presidentin amerikan Biden për dërgesat e tankeve.

Uashington DC – A janë ftohur marrëdhëniet mes kancelarit gjerman Olaf Scholz  dhe presidentit amerikan Joe Biden? Apo ishin vetëm mosmarrëveshjet për dërgesat e tankeve që krijuan një përshtypje të tillë? Këtë do ta tregojë takimi i sotëm në Shtëpinë e Bardhë, në kryeqytetin amerikan Uashington. Të dy duan të bisedojnë privatisht për rreth një orë, kryesisht për luftën në Ukrainë . Mund të diskutohen gjithashtu çështje të tjera, si sfida e përbashkët e Kinës ndaj të dy vendeve , tha drejtori i komunikimit të Këshillit të Sigurimit Kombëtar, John Kirby. Takimi do të zhvillohet kryesisht në Zyrën Ovale.

Në prag të takimit, Kirby theksoi edhe një herë lidhjet e ngushta midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë. Gjermania ishte një partner i rëndësishëm i NATO-s vetëm vitin e kaluar dhe luajti një rol kyç në forcimin e aleancës së mbrojtjes, tha Kirby. Mbështetja për Ukrainën ka qenë gjithmonë e koordinuar ngushtë gjatë gjithë luftës së agresionit të Rusisë kundër vendit. Kjo vlen edhe për njoftimet për dërgimin e transportuesve të blinduar të personelit dhe tankeve luftarake në Ukrainë. Për shembull, Gjermania dha një kontribut të rëndësishëm duke furnizuar sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot dhe Iris-T.

Megjithatë, vizita e dytë e Olaf Scholz në Uashington si Kancelar është e pazakontë. Kancelari udhëtoi në SHBA pa gazetarë dhe pa një delegacion biznesi. Një konferencë për shtyp pas takimit gjithashtu nuk është planifikuar. Shtëpia e Bardhë tha se ishte një vizitë pune.

“Është shprehje e cilësisë së marrëdhënieve transatlantike dhe gjithashtu e bashkëpunimit të mirë mes presidentit amerikan dhe kancelarit gjerman që ne shkëmbejmë ide dhe flasim shumë shpesh”, tha Scholz para nisjes së tij. Ka telefonata, video-konferenca, por ju duhet të flisni direkt me njëri-tjetrin herë pas here. “Kjo është e nevojshme në një situatë botërore në të cilën shumë gjëra janë bërë shumë të vështira”, tha kancelari. “Mezi po e pres”.

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet sot me homologun e tij gjerman, Olaf Scholz në Uashington. Temë e bisedës mes dy liderëve raportohet të jenë shqetësimet e ngritura rreth marrëdhënies Kinë-Rusi. Perëndimin aktualisht po analizon mundësinë që Kina mund të furnizojë me armë Rusinë. Nëse kjo do të ndodhte, mund të ndryshonte në mënyrë dramatike edhe trajektorja e luftës.

Kina është partneri më i madh i tregtisë për Gjermaninë. Vendet europiane kryesisht janë treguar më të kujdesshme me gjuhën ndaj Pekinit. Në një fjalim të mbajtur në parlamentin gjerman ditën e djeshme, kancelari Scholz i bëri thirrje Kinës që të përdorte influencën që ka në Moskë për mirë dhe jo t’i dërgonte agresorit armë. Nga ana tjetër, Gjermania dhe SHBA-të kanë punuar ngushtë bashkë që të furnizojnë Ukrainën me ndihmë ushtarake.

@tn.lajmelokale
@tetovanews