Ballina Bota Dokumentet e zbuluara të Pentagonit ofrojnë një vështrim të rrallë në thellësinë...

Dokumentet e zbuluara të Pentagonit ofrojnë një vështrim të rrallë në thellësinë e të dhënave të inteligjencës amerikane mbi aleatët dhe armiqtë

Dokumentet shumë të klasifikuara të Pentagonit të zbuluara në internet javët e fundit kanë ofruar një dritare të rrallë se si SHBA spiunojnë aleatët dhe armiqtë njësoj, duke tronditur thellë zyrtarët amerikanë, të cilët kanë frikë se zbulimet mund të rrezikojnë burime të ndjeshme dhe të komprometojnë marrëdhënie të rëndësishme me jashtë.

Disa nga dokumentet, për të cilat zyrtarët amerikanë thonë se janë autentike, ekspozojnë shkallën e përgjimit të SHBA-së mbi aleatët kryesorë, duke përfshirë Korenë e Jugut, Izraelin dhe Ukrainën.

Të tjerë zbulojnë shkallën në të cilën SHBA ka depërtuar në Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe organizatën mercenare ruse Wagner Group , kryesisht përmes komunikimeve të përgjuara dhe burimeve njerëzore, të cilat tani mund të ndërpriten ose të vihen në rrezik.

Të tjerë ende zbulojnë dobësitë kryesore në armatimin, mbrojtjen ajrore dhe përmasat dhe gatishmërinë e batalioneve ukrainase në një pikë kritike të luftës , ndërsa forcat ukrainase përgatiten për të nisur një kundërofensivë kundër rusëve – dhe ashtu si SHBA dhe Ukraina kanë filluar të zhvillojnë një marrëdhënie më të besueshme reciproke mbi ndarjen e inteligjencës.

Ukraina ka ndryshuar tashmë disa nga planet e saj ushtarake për shkak të rrjedhjes, tha për CNN një burim i afërt me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Rrjedhja ka çuar gjithashtu Pentagonin të marrë hapa për të shtrënguar rrjedhjen e dokumenteve të tilla shumë të ndjeshme, thanë zyrtarët, të cilat zakonisht janë të disponueshme në çdo ditë të caktuar për qindra njerëz në të gjithë qeverinë.

Shtabi i Përbashkët, i cili përfshin udhëheqjen më të lartë të uniformuar të Departamentit të Mbrojtjes që këshillon presidentin, po shqyrton listat e tij të shpërndarjes për të parë se kush i merr këto raporte, tha një zyrtar i Mbrojtjes. Shumë nga dokumentet kishin shenja që tregonin se ato ishin prodhuar nga krahu i inteligjencës së Shtabit të Përbashkët, i njohur si J2, dhe duket se janë dokumente informuese.

Zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit, Sabrina Singh, tha të premten se departamenti po vazhdon të shqyrtojë çështjen dhe i kishte referuar Departamentit të Drejtësisë, i cili konfirmoi veçmas për CNN se ka nisur një hetim mbi burimin e rrjedhjes.

Diplomatët të frustruar
Dokumentet u shfaqën në internet muajin e kaluar në platformën e mediave sociale Discord, sipas pamjeve të postimeve të shqyrtuara nga CNN. Postimet janë foto të dokumenteve të thërrmuara të vendosura sipër revistave dhe të rrethuara nga objekte të tjera të rastësishme, të tilla si çanta me zinxhir dhe ngjitës Gorilla. Është sikur ata të ishin palosur me nxitim dhe të ishin futur në një xhep përpara se të largoheshin nga një vend i sigurt, tha një burim i njohur me këto lloj dokumentesh për CNN.

Ndërsa spiunimi është një pjesë e pashmangshme e mënyrës sesi komuniteti i inteligjencës amerikane mbledh informacion në nivel global, diplomatët nga disa nga vendet e përmendura i thanë CNN se ishte zhgënjyese – dhe e dëmshme për reputacionin e SHBA-së – të shihje se ky informacion ekspozohej publikisht.

Aleatët e SHBA-së po bëjnë vlerësimin e dëmit, duke u përpjekur të përcaktojnë nëse ndonjë nga burimet dhe metodat e tyre është komprometuar nga rrjedhja.

“Ne presim që SHBA-ja të ndajë një vlerësim të dëmeve me ne në ditët në vijim, por nuk mund të presim vlerësimin e tyre. Tani për tani ne po bëjmë tonën”, tha një zyrtar nga një vend që është pjesë e marrëveshjes së shkëmbimit të inteligjencës Five Eyes me SHBA-në, e cila përfshin Australinë, Kanadanë, Zelandën e Re dhe Mbretërinë e Bashkuar.

“Ne po shqyrtojmë këto dokumente për të kuptuar nëse ndonjë nga inteligjenca ka origjinën nga koleksioni ynë,” tha zyrtari.

Një zyrtar i dytë i kombit Five Eyes shprehu shqetësimin për informacionin e rrjedhur të luftës në Ukrainë që pengon vendin në fushën e betejës.

Zyrtari theksoi gjithashtu se ishte alarmante të shihje një nga dokumentet e shkurtit të titulluar “Rusi-Ukrainë: Beteja për rajonin e Donbasit ka të ngjarë të shkojë në një ngërç gjatë gjithë vitit 2023”. Dokumenti vë në dukje sfidat me vlerësimin e “qëndrueshmërisë së operacioneve të Ukrainës”.

“Fitimet për Ukrainën do të jenë të vështira për t’u arritur, por nuk ndihmon që vlerësimi privat i SHBA-së që tregon për një ngërç të mundshëm njëvjeçar të zbulohet publikisht,” tha zyrtari.

Spiunimi i miqve
CNN ka shqyrtuar 53 dokumente të zbuluara, të gjitha duket se janë prodhuar midis mesit të shkurtit dhe fillimit të marsit.

Një dokument zbulon se SHBA ka spiunuar Zelensky-n. Kjo nuk është befasuese, tha burimi i afërt me Zelensky-n, por zyrtarët ukrainas janë thellësisht të frustruar për rrjedhjen.

Raporti i inteligjencës amerikane, i cili ka burim për sinjalizimin e inteligjencës, thotë se Zelensky në fund të shkurtit “sugjeroi vendndodhjet e dislokimit rus në rajonin e Rostovit të Rusisë” duke përdorur mjete ajrore pa pilot, pasi Ukraina nuk ka armë me rreze të gjatë të afta për të arritur kaq larg.
Inteligjenca e sinjaleve përfshin komunikimet e përgjuara dhe përkufizohet gjerësisht nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare si “inteligjencë që rrjedh nga sinjalet elektronike dhe sistemet e përdorura nga objektivat e huaja, si sistemet e komunikimit, radarët dhe sistemet e armëve”.

Inteligjenca mund të shpjegojë komentet publike të SHBA-së se nuk duan t’i japin Ukrainës sistemet e raketave me rreze të gjatë veprimi për shkak të frikës se Kievi do t’i përdorë ato për të goditur brenda Rusisë. Por Ukraina është zotuar të mos përdorë armë të ofruara nga SHBA për ta bërë këtë.

Në lidhje me këtë, një raport tjetër i inteligjencës thotë se Kina mund të përdorë sulmet ukrainase ndaj objektivave thellë brenda Rusisë “si një mundësi për të paraqitur NATO-n si agresore dhe mund të rrisë ndihmën e saj për Rusinë nëse mendon se sulmet ishin të rëndësishme”.

Mykhailo Podolyak, këshilltari i kreut të Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha në kanalin e tij Telegram të premten se ai beson se dokumentet që janë shpërndarë janë joautentike, nuk kanë “asnjë lidhje me planet reale të Ukrainës” dhe bazohen në ” një sasi e madhe informacioni fiktive” të shpërndara nga Rusia.

Një dokument tjetër përshkruan, me detaje të jashtëzakonshme, një bisedë midis dy zyrtarëve të lartë të sigurisë kombëtare të Koresë së Jugut rreth shqetësimeve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të vendit mbi një kërkesë të SHBA-së për municion.

Zyrtarët shqetësoheshin se furnizimi i municioneve, të cilat SHBA do t’i dërgonte më pas në Ukrainë, do të shkelte politikën e Koresë së Jugut për të mos dhënë ndihmë vdekjeprurëse për vendet në luftë. Sipas dokumentit, një nga zyrtarët më pas sugjeroi një mënyrë për të shmangur politikën pa e ndryshuar atë në fakt – duke i shitur municionet Polonisë.

Dokumenti tashmë ka ndezur polemika në Seul, me zyrtarët e Koresë së Jugut që u kanë thënë gazetarëve se planifikojnë ta ngrenë këtë çështje me Uashingtonin, sipas The New York Times.

Zyrtarë nga vende të tjera gjithashtu planifikojnë ta ngrenë çështjen me Uashingtonin, por ata nuk i kanë pasur ende ato biseda pasi presin të shohin se çfarë thotë administrata Biden për dokumentet e zbuluara në ditët në vijim, thanë shumë diplomatë.

Ndërkohë, një raport i inteligjencës për Izraelin ka ngjallur zemërim në Jerusalem. Raporti, i prodhuar nga CIA dhe me burim për sinjalizimin e inteligjencës, thotë se agjencia kryesore e inteligjencës izraelite, Mossad, kishte inkurajuar protesta kundër qeverisë së re të vendit – “duke përfshirë disa thirrje të qarta për veprim”, pretendon raporti.

Zyra e Kryeministrit izraelit u përgjigj në emër të Mossad-it të dielën në mëngjes, duke e quajtur raportin “dëshpërues dhe pa asnjë bazë”.

“Mossad dhe zyrtarët e saj të lartë nuk e inkurajuan – dhe nuk e inkurajojnë – personelin e agjencisë që t’i bashkohet demonstratave kundër qeverisë, demonstratave politike apo ndonjë aktiviteti politik”, thuhet në deklaratë. “Mossad dhe personeli i tij i lartë në shërbim nuk janë përfshirë fare në çështjen e demonstratave dhe janë të përkushtuar ndaj vlerës së shërbimit ndaj shtetit që ka udhëhequr Mossad që nga themelimi i tij.”

Një tjetër dokument i klasifikuar, me burim gjithashtu për sinjalizimin e inteligjencës, ofron një dritare se si SHBA vlerëson politikat e aleatëve të saj – dhe se si SHBA mund të ushtrojë ndikimin e saj për t’i ndryshuar ato.

Dokumenti, i titulluar “Izraeli: Rrugët për ofrimin e ndihmës vdekjeprurëse për Ukrainën”, thotë se Jerusalemi “me gjasë do të konsiderojë ofrimin e ndihmës vdekjeprurëse nën presionin e shtuar të SHBA-së ose një degradim të perceptuar” në marrëdhëniet e tij me Rusinë.

Një dokument tjetër zbulon se çfarë mendojnë SHBA-të për synimet e disa vendeve evropiane për t’i dhuruar avionë luftarakë Ukrainës, e cila i kërkon avionët për më shumë se një vit.

Më 23 shkurt, thotë raporti, Bullgaria shprehu gatishmërinë për t’i dhuruar Ukrainës flotën e saj të avionëve MiG-29 – një “sfidë”, vlerëson raporti, sepse ajo do ta lërë Bullgarinë pa avionë luftarakë për të përmbushur misionet e saj të policisë ajrore derisa të bëhet nga SHBA. F-16 janë dorëzuar, “që është të paktën një vit larg”.

Spiunimi i armiqve
Rrjedhja masive zbulon gjithashtu se depërtimi i SHBA-së në Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë dhe organizatën mercenare Wagner Group shkon më thellë nga sa kuptohej më parë.

Pjesa më e madhe e informacionit për Rusinë u mblodh përmes komunikimeve të përgjuara, duke ngritur shqetësime se rusët mund të ndryshojnë tani metodën e tyre të komunikimit për të fshehur më mirë planifikimin e tyre.

Burimet njerëzore mund të jenë gjithashtu në rrezik. Hartat e lëvizjeve të trupave ruse dhe aftësive të përfshira në kutinë e dokumenteve janë pjesërisht me burime nga burime konfidenciale njerëzore, duke shkaktuar frikë tek zyrtarët amerikanë se ato asete tani mund të jenë në rrezik.

Dokumentet tregojnë se SHBA-ja ka qenë në gjendje të përgjojë planet ruse të shënjestrimit, deri në të cilat termocentralet e sakta, nënstacionet elektrike dhe ura hekurudhore dhe automjetesh që forcat ruse planifikonin të sulmonin brenda Ukrainës dhe kur.

SHBA ishte gjithashtu në gjendje të përgjonte strategjinë ruse për të luftuar tanket e NATO-s që do të hynin në Ukrainë duke filluar nga prilli. Plani “kërkonte krijimin e tre zonave të zjarrit të bazuara në rreze – e gjatë, e mesme dhe e shkurtër – me secilën zonë të mbuluar nga lloje të veçanta armatimi dhe njësie”, thuhet në raportin e inteligjencës amerikane.

Duke theksuar shqetësimet e SHBA-së për Grupin Wagner, i cili ka mijëra personel që operojnë në Ukrainë, dokumentet diskutojnë rekrutimin e ripërtërirë të të burgosurve rusë nga Wagner për të luftuar në Ukrainë – duke nënvizuar “influencën e vazhdueshme të liderit të saj me Putinin”, thotë një raport – dhe planet e grupit për forcuar praninë e saj në të gjithë Afrikën dhe në Haiti.

Dokumentet ofrojnë gjithashtu një dritare në shifrat e viktimave nga të dyja palët, shifra që janë jashtëzakonisht të vështira për t’u vlerësuar me saktësi dhe që SHBA-ja ka hezituar t’i ndajë publikisht në detaje.

Sipas një prej dokumenteve, forcat ruse kishin pësuar 189,500 deri në 223,000 viktima deri në shkurt, duke përfshirë rreth 43,000 trupa të vrarë në aksion. Ukraina, ndërkohë, kishte pësuar 124,500 deri në 131,000 viktima, me deri në 17,500 të vrarë në aksion, thotë raporti.

Aktorët e këqij tashmë po përdorin dokumentet e zbuluara për të përhapur dezinformata, thonë analistët. Dokumenti me numrat e viktimave, për shembull, u ndryshua javët e fundit për të përgjysmuar numrin e vdekjeve ruse, përpara se të përhapej në kanalet pro-ruse të Telegramit.

I pyetur në lidhje me imazhet që qarkullojnë në Twitter dhe Telegram, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha CNN të premten se “nuk kemi as dyshimin më të vogël për përfshirjen e drejtpërdrejtë apo të tërthortë të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës”.

“Ky nivel i përfshirjes po rritet, po rritet gradualisht,” tha ai. “Ne e mbajmë syrin tonë në këtë proces. Sigurisht, kjo e bën të gjithë historinë më të komplikuar, por nuk mund të ndikojë në rezultatin përfundimtar të operacionit special.”/CNN/Në shqip tetova.com

Artikulli paraprakISMAIL KADARE – E DIEL E PASHKËVE NË PARIS
Artikulli tjetërStudimi/ “Në 2 vite, mbi 50 vetëvrasje te shqiptarët”, komuniteti shqiptaro-amerikan dhe problemet e shëndetit mendor