Ballina Bota Ishte live, Erdogan sëmuret papritur, ndërpritet transmetimi i intervistës (VIDEO)

Ishte live, Erdogan sëmuret papritur, ndërpritet transmetimi i intervistës (VIDEO)

Ndërkohë që presidenti dhe kryetari i AKP-së, Recep Tayyip Erdoğan, po u përgjigjej pyetjeve në një kanal televiziv, transmetimi u ndërpre papritur nga zërat “oh zot”. Pas pushimit, transmetimi rifilloi, Erdogan tha: “Kam një ftohje të rëndë në stomak, i uroj publikut mirëqenie”, shkruan Sözcü, transmeton tetova.com.

Transmetimi që ishte paralajmëruar të fillonte në orën 22:00 nisi në orën 23.30 dhe transmetimi u ndërpre papritur teksa Erdogan po vlerësonte axhendën në transmetimin e drejtpërdrejtë.

Në atë kohë, kryeredaktori i TV Ülke, Hasan Öztürk, kërkoi një ‘reklamë’ dhe u përpoq të ngrihej në këmbë.

Në atë moment në ekran u pasqyrua tingulli ‘oh, zot’ dhe programi u ndërpre papritur përpara se kamerat të tregonin Erdoganin.

Programi rifilloi pas një pushimi prej rreth 20 minutash.

Në lidhje me sëmundjen e tij, Erdogan tha: “Në radhë të parë, sigurisht ju uroj fat, dje dhe sot kam pasur një punë intensive në fushatë dhe unë kam pasur një ftohje të rëndë nga kjo punë e fushatës. Madje mendova se nëse e anulonim programin për një kohë, do të keqkuptohej. Thashë, tani premtuam se do të shkojmë. Sigurisht që situata të tilla i hasim herë pas here në këtë punë të ngarkuar. Ju uroj ju dhe publikut tonë fat të mirë.” tha ai.

Pasi Erdogan qëndroi në transmetim për rreth 12 minuta të tjera, programi përfundoi.

Në fund të programit, Erdogan tha: “Unë kërkoj falje veçanërisht nga të gjithë qytetarët e mi që na shikojnë në ekranet e tyre”.

Për shkak të sëmundjes së Erdoganit, politikanët po ndajnë mesazhe për t’u shëruar sa më shpejt.
Disa nga ato mesazhe janë:

Kandidati presidencial i Aleancës Kombëtare dhe Kryetari i CHP Kemal Kılıçdaroğlu: “ I përcjell urimet e mia më të mira zotit Recep Tayyip Erdoğan ”.

Kryetari i Partisë Saadet, Temel Karamollaoğlu: “Për shkak të shqetësimit që përjetoi gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, i dërgoj urimet më të mira Erdoganit. Shpresoj se ne mund ta përfundojmë procesin e mbetur së bashku në shëndet, mirëqenie dhe paqe.”

Kryetarja e Partisë IYI, Meral Akşener: Akşener ndau në llogarinë e saj në Twitter: “I uroj Recep Tayyip Erdoğan shërim të shpejtë”.

Zëdhënësi i AKP-së, Omer Çelik: Presidenti ynë Rexhep Erdogan është në gjendje të mirë shëndetësore. Faleminderit të gjithëve që dërguan urimet e tyre.

SIMPTOMAT DHE TRAJTIMI

Gripi i stomakut, i njohur gjithashtu si një infeksion i traktit të sipërm gastrointestinal, është një infeksion viral ose bakterial që shkakton inflamacion në stomak, ezofag dhe zorrë. Simptomat e saj janë:

Dhimbje dhe parehati në stomak,
të vjella,
diarre ose kapsllëk,
fryrje barku dhe gazra,

humbja e oreksit,

dobësi dhe lodhje,

dhimbje koke dhe temperaturë të lehtë,

Trajtimi mund të ndryshojë në varësi të ashpërsisë së simptomave dhe shkakut të infeksionit. Zakonisht, trajtimi për simptomat e gripit të stomakut bëhet për të lehtësuar simptomat dhe për të ndihmuar trupin të luftojë infeksionin.
Trajtimi mund të përfshijë:

Marrja dhe hidratimi i mjaftueshëm i lëngjeve (ujë, pije me elektrolite, etj.)

Medikamente për të kontrolluar simptoma të tilla si diarre dhe të vjella

Antibiotikët (vetëm për infeksionet bakteriale)

Ndryshimet në dietë (për shembull, ngrënia e ushqimeve të lehta)

Pushim adekuat dhe shmangie e stresit

Fillimi i hershëm i trajtimit mund të zvogëlojë ashpërsinë e simptomave dhe të përshpejtojë procesin e shërimit./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews