Ballina Bota Media daneze flet për një anije ‘fantazmë’: Po saboton infrastrukturën energjetike të...

Media daneze flet për një anije ‘fantazmë’: Po saboton infrastrukturën energjetike të vendeve nordike

Moska mund të planifikojë të sabotojë fermat e erës, tubacionet e gazit dhe kabllot e energjisë dhe të internetit në ujërat përreth Danimarkës, Norvegjisë, Finlandës dhe Suedisë.

Sipas shërbimeve të inteligjencës dhe ekspertëve të cituar nga media daneze DR Nyheder, anijet civile dhe ushtarake ruse po hartojnë infrastrukturën në det të hapur.

Komunikimet detare të përgjuara zbuluan praninë e “anijeve fantazmë” në ujërat nordike, duke përfshirë anijen detare ruse Admiral Vladimirsky, e cila përdoret zyrtarisht për “kërkime detare”.

Anija besohet të jetë e përfshirë në punën e inteligjencës dhe u gjurmua në veri të gadishullit Sjællands Odde të Danimarkës.

Një gazetar dhe fotograf i DR iu afrua anijes me varkën e tyre dhe “disa burra me fytyra të mbuluara dolën përpara në kuvertë, duke përfshirë një burrë me uniformë të veshur me një jelek antiplumb të armatosur me një pushkë ushtarake ruse”.

Gjithashtu anija kishte shumë antena të dyshimta në kuvertë.

Inteligjenca që dyshohet se po mbledh Moska mund t’i mundësojë vendit të nisë sulme ndaj infrastrukturës së energjisë dhe komunikimit në rast të një konflikti më të madh me Perëndimin.

Danimarka, Norvegjia, Finlanda dhe Suedia kanë ofruar të gjitha ndihmë të konsiderueshme ushtarake dhe financiare për Ukrainën në luftën gjithëpërfshirëse të Rusisë kundër vendit.

Foto nga anija e dyshuar: