Ballina Bota Pranvera dhe dimri bëhen bashkë në Turqi, borë e madhe në rajonin...

Pranvera dhe dimri bëhen bashkë në Turqi, borë e madhe në rajonin e Bayburt-it (VIDEO)

Reshje të dendura bore në Bayburt! Qyteti u zbardh

Pas motit me shi dhe të freskët, reshjet e borës ishin efektive në Bayburt në prill. Reshjet e shiut që nisën në orët e mbrëmjes, i lanë vendin reshjeve të borës.

Banorët e Bayburtit, të mësuar me më shumë reshje shiu në pranverë, deklaruan se klima e Bayburtit ka ndryshuar me kalimin e viteve dhe thanë se nuk janë befasuar nga bora që bie në muajin prill.

Duke u shprehur se 2 vitet e fundit kanë qenë të thata, qytetarët e Bayburtit deklaruan se reshjet e borës janë të nevojshme edhe për të shmangur thatësirën.

Duke vënë në dukje se reshjet e borës mund të vazhdojnë deri në mes të majit, një qytetar i quajtur Hüseyin Kalaycı vuri në dukje se reshjet e borës në Bayburt në vitet e kaluara përfunduan me fundin e majit. Duke u shprehur se kushtet klimatike kanë ndryshuar dhe ka pasur thatësirë, Kalaycı tha se ka nevojë për reshje bore për fermerët, “Kushtet në Bayburt janë të qarta, mund të bjerë borë në prill. Nuk kemi hyrë ende në sezonin e verës. Pas 15 majit vjen vera në Bayburt. Vitet e fundit ka pasur një thatësirë të rëndë në vendin tonë për shkak të ndryshimeve klimatike.Shpresoj që kjo borë që bie t’i kënaq fermerët tanë, do të jetë e dobishme. Nevojitet uji ne vend, tokat tona jane te thata, shikojme se ka mungese uji ne qytetet e medha, ka alarm uji, sivjet ra shi heret, normalisht duhet te bjere shi ne prill. Ndërsa ne kemi nevojë për shi tani, ne jetojmë të dy stinët së bashku. Ne përjetojmë dimrin dhe pranverën. “Në njërën anë bie borë dhe nga ana tjetër bie shi”, tha ai.

Duke kujtuar se në vitet kur reshjet e borës ishin të bollshme, të moshuarit thoshin se do të kishte zi buke ose bollëk atë vit, Qytetari i quajtur Abdullah Şener tha: “Këtë vit, mendoj se ne ose do të përjetojmë një bollëk shumë të madh ose zi buke. Zoti e bekoftë vendin tonë. “Për urinë, kështu thoshin të lashtët. Shpresoj se nuk do të ndodhë asgjë e tillë, nuk do të shohim urinë. Dëbora që bie në këtë stinë nuk na habit, edhe sikur të na befasojë, nuk mund të bëjmë asgjë, bukuritë e Zotit tim”, tha ai.

Nga ana tjetër, sipas parashikimit të motit, reshjet e borës do të vazhdojnë gjatë gjithë natës në Bayburt, ndërsa temperatura e ajrit do të zbresë deri në 0 gradë./tetova.com

Video bonus:

Artikulli paraprakHajdutët i zë gjumi në shtëpinë që po grabisnin (FOTO)
Artikulli tjetërI dërguari special i SHBA, tur 4-ditor në Ballkan, viziton dhe Shkupin