Ballina Bota Ukrainasit rrafshuan disa ndërtesa në Bakhmut, a ka mbërritur arma e re?...

Ukrainasit rrafshuan disa ndërtesa në Bakhmut, a ka mbërritur arma e re? (VIDEO)

Ukrainasit rrafshuan disa ndërtesa në Bakhmut, a ka mbërritur arma e re? (VIDEO)
Pamjet u shfaqën në rrjetet sociale, ndoshta nga një dron, që tregon shkatërrimin e saktë të disa ndërtesave në Bakhmut.
Rob Lee, një analist ushtarak amerikan, ish-marins dhe doktorant në Departamentin e Studimeve Ushtarake në King’s College në Londër, ndau videon në Twitter, duke shkruar se ishte e mundur që të ishte një sulm i JDAM.

“Video e një sulmi të mundshëm JDAM në Bakhmut të kapur nga një dron i Brigadës 77-të Ajrore të Ukrainës,” shkroi Lee në Twitter. Në rrjetet sociale po përhapen informacione se në qytet është shkatërruar bastioni i Wagnerit, për të cilin prej muajsh janë zhvilluar beteja të ashpra. Megjithatë, nuk ka asnjë informacion të mëtejshëm që do të konfirmonte këto spekulime.

Ajo që është më e rëndësishme në këtë rast është se ka gjithnjë e më shumë gjasa që ukrainasit të përdorin JDAM-in e fuqishëm.

Në fund të vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara vendosën të dorëzojnë në Ukrainë komplete JDAM (Joint Direct Attack Munition), të cilat i kthejnë bombat e gravitetit “memece” në raketa precize të drejtuara nga sistemi GPS. JDAM është menduar për bomba që peshojnë nga 227 deri në 907 kilogramë.

Ajo që është e rëndësishme të bëni është të përshtatni harduerin dhe softuerin e kompleteve JDAM me pajisjet në pronësi të ukrainasve. Ushtria ukrainase ende përdor kryesisht armë të epokës sovjetike si avionët MiG-29. Aty duhej të bëheshin modifikime të softuerit për të përshtatur sistemin amerikan me avionë të tillë.

Një shembull është Polonia, e cila pas anëtarësimit në NATO modifikoi MiG-29-të e saj për të përdorur këtë sistem.

Përdorimi i JDAM në ushtrinë ukrainase nuk dihet ende. Është raportuar në disa raste se ukrainasit po përdorin JDAM, por as kjo situatë nuk është konfirmuar. Futja e JDAM do të përmirësojë ndjeshëm aftësitë luftarake të Ukrainës në shënjestrimin e saktë të objektivave ruse.

Municioni i Përbashkët i Sulmit Direkt (JDAM) është një sistem udhëzues që konverton bombat e padrejtuara në raketa të drejtuara me saktësi. Ajo u zhvillua në vitet 1990 nga Forcat Ajrore të SHBA.

JDAM përdor udhëzimet GPS për të ofruar udhëzime të sakta dhe për të lejuar pilotët të angazhohen me objektiva me saktësi më të madhe dhe të zvogëlojnë rrezikun e dëmtimit të mjedisit. JDAM u prezantua për herë të parë në luftën në Kosovë dhe NATO-ja e përdori atë në aksionet në Serbi./tetova.com

Artikulli paraprakPas Maqedonisë, edhe Serbia tronditet nga një skandal me video “live” në TikTok nga sallat gjinekologjike
Artikulli tjetërÇfarë ndodh në trupin tonë nëse hamë arra çdo ditë