Ballina Bota VIDEO/”KAM BËRË NJË GABIM FATAL” Bill Clinton ndjehet fajtor për Ukrainën: Rusia...

VIDEO/”KAM BËRË NJË GABIM FATAL” Bill Clinton ndjehet fajtor për Ukrainën: Rusia nuk do ta kishte pushtuar nëse nuk do ta kisha bërë këtë gjë

Ish-presidenti i SHBA Bill Clinton tha se i vinte keq që i bindi autoritetet ukrainase të hiqnin dorë nga armët e tyre bërthamore në vitin 1994.

Ai tha në një intervistë për shërbimin irlandez RTE të publikuar të martën se beson se Rusia nuk do ta kishte pushtuar Ukrainën në vitin 2014 dhe 2022 nëse armët do të ishin ende në vend, transmeton Insajderi.

– Ndjej një përgjegjësi personale sepse e bëra Ukrainën të pranonte të heqë dorë nga armët e saj bërthamore. Asnjë prej tyre nuk beson se Rusia do të kishte bërë një zgjedhje të tillë nëse Ukraina do t’i kishte ende ato armë, tha Clinton.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, Ukraina u bë fuqia e tretë më e madhe bërthamore në botë. Por në vitin 1994, pas bisedimeve mes SHBA-së, Rusisë dhe Ukrainës, Klinton njoftoi se Ukraina kishte rënë dakord të largonte armët bërthamore nga territori i saj, transmeton “Jutarnji list”.

Presidenti i atëhershëm ukrainas Leonid Kuchma, presidenti rus Boris Yeltsin, presidenti amerikan Bill Clinton dhe kryeministri britanik John Major nënshkruan Memorandumin e Budapestit në 1994, sipas të cilit Ukraina ra dakord të heqë armët bërthamore nga toka e saj në këmbim të garancive të sigurisë nga nënshkruesit: SHBA, Britania dhe Rusia.

– E dija që Putini nuk e mbështeti marrëveshjen e Jelcinit për të mos ndërhyrë kurrë në kufijtë territorialë të Ukrainës, marrëveshjen që ai bëri sepse donte që Ukraina të hiqte dorë nga armët e saj bërthamore… Ukraina kishte frikë të hiqte dorë nga armët e saj bërthamore sepse ata mendonin se ishin e vetmja gjë që i mbronte nga Rusia ekspansioniste – tha Klinton.

Në shkurt të vitit 2014, Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë, duke shkelur ndër të tjera edhe Memorandumin e Budapestit.

– Putin shkeli memorandumin dhe pushtoi Krimenë. Ndihem keq për këtë, sepse Ukraina është një vend shumë i rëndësishëm – tha Clinton.

Ai vuri në dukje se tani është e rëndësishme që mbështetja e Perëndimit për Ukrainën të mbetet e qëndrueshme.

“Ajo që bëri Putin ishte shumë e gabuar dhe mendoj se Evropa dhe SHBA duhet të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën”, tha Clinton./tetova.com

Artikulli paraprakPse Turqia po e pengon futjen e Suedisë në NATO?
Artikulli tjetërEVOLUCIONI: Dalin pamjet, si dukej njeriu 30,000 vjet më parë