Ballina Bota VIDEO+FOTO, Mbi 20 viktima nga tornadot në SHBA, pamje nga shkatërrimet e...

VIDEO+FOTO, Mbi 20 viktima nga tornadot në SHBA, pamje nga shkatërrimet e shumta

Të paktën 20 njerëz u vranë në SHBA-në jugore dhe lindore-qendrore pasi tornadot dhe stuhitë e forta shkatërruan shtëpi dhe biznese, ndërsa pjesa verilindore e vendit po përgatitej për stuhi të mundshme të forta sot.

Tornadot goditën dje shtetin jugor të Arkansas, duke vrarë pesë persona, tha në një konferencë shtypi, Sarah Huckabee Sanders, guvernatorja republikane e shtetit rural. Sanders shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në zonë. “Arkansasi qendror pësoi dëme të konsiderueshme”, shkroi ai në Twitter.

Qarku Pulaski, i cili përfshin kryeqytetin e Arkansas, Little Rock, u godit rëndë. Banorët atje u zgjuan me një pamje shkatërrimi. Tornadot prishën çatitë dhe muret e ndërtesave, shkulën pemët dhe rrëzuan një pjesë të rrjetit elektrik.

“Shumë njerëzve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të kërkojnë strehim,” tha kryebashkiaku i Little Rock, Frank Scott.

Në veri, në qytetin e vogël të Belvidere, në perëndim të Çikagos në shtetin e Illinois, për shkak të një stuhie të fortë, një pjesë e çatisë dhe fasadës së Teatrit Apollo u shemb ndërsa po zhvillohej një koncert i një grupi të rëndë metalik. Autoritetet atje raportuan një vdekje dhe 28 të plagosur, përfshirë pesë në spital me lëndime të rënda.

Pamjet televizive treguan spektatorë të plagosur duke u marrë me barela dhe fotot në mediat sociale tregonin një vend të mbushur me një grumbull mbeturinash deri në bel dhe një vrimë në çati. Në Indiana fqinje, tre persona vdiqën në një stuhi në Sullivan. Gati 200,000 shtëpi mbetën pa energji sot në Indiana, Ohio, Arkansas dhe Illinois.

https://youtube.com/shorts/cto9EfXXnA8?feature=share

https://youtube.com/shorts/r06aCkhy3XE?feature=share

@tn.lajmelokale
@tetovanews