Ballina Bota WP: Zbulohet njeriu që publikoi sekretet amerikane, 20-vjeçari punon në një bazë...

WP: Zbulohet njeriu që publikoi sekretet amerikane, 20-vjeçari punon në një bazë ushtarake

Washington Post ka zbuluar se njeriu që publikoi dokumentet sekrete lidhur me luftën në Ukrainë dhe reagimin e vendeve nga e gjithë bota, ka punuar në një bazë ushtarake, e cila ende nuk dihet se ku ndodhet apo se si quhet. Njeriu që në rrëfimin e miqve të tij identifikohet si OG, është i ri, rreth të 20-ave dhe është i apasionuar pas armëve. Ai është i stërvitur dhe qëllimi i tij i vetëm, sipas miqve, ishte që të informonte rrethin e tij të ngushtë mbi gjëra që qeveria kërkonte t’ua mbante sekret.

Si lindi gjithçka?

OG krijoi një grup në aplikacionin Discord me miq që njohu gjatë pandemisë dhe nisi t’i informonte ata mbi të dhëna mjaft sekrete që shikonte në bazën ku punonte. Duke qenë se nuk i lejohej të mabnte celular apo pajisje teknologjike në vendin ku punonte, pikërisht për shkak të sekreteve që ndodheshin aty, OG shkroi gjithçka me dorë. Ai nisi të ndante tekste me miqtë e tij, por fillimisht askush nuk i kushtoi rëndësi. Më pas, ai siguroi mënyrën mër t’i marrë më vete një sërë dokumentesh dhe i fotografoi ato duke i ndarë me anëtarët e grupit. Këtu nisi interesi i anëatrëve që mendohet se janë rreth 40 persona. Ata nisën t’i lexonin dhe OG u tregonte mbi mënyrën se sip o menaxhohej lufta në Ukrainë, qëndrimet e shumë vendeve dhe jo vetëm.

Ai tregonte se qeveria amerikane shumë herë ka qenë në dijeni të krimeve e sulmeve që do të ndodhnin, kryesisht ndaj njerëzve me ngjyrë, por nuk i parandalonte ato. E gjitha, sipas OG-së, bëhej për të argumentuar rritjen e fondeve dhe mënyrën se si i kishin përdorur ata. Këtu, OG përmend sulmin me armë zjarri në një supermarket Buffalo në maj 2022. Sulmi la 10 të vdekur, të gjithë me njgyrë dhe plagosi tre të tjerë. Miqtë e OG tregojnë për WP se qëllimi i tij nuk ishte të mbante krah, por të informonte të afërmit e tij, pasi besonte se qeveria u mbante sekrete mjaft të errëta, si dhe tu tregonte atyre mënyrën se sip o përdoreshin taksat. Anëtarët shprehen se kanë qarë kur kuptuan se dokumentet ishin publikuar në media, pasi tashmë jeta e OG ishte në rrezik. Fotot që ai ka dërguar në grup tregojën detaje nga dhoma e tij, si shtrati, muret, foto e shumë të tjera, që mund të çojnë në identifikimin e tij dhe përballjen me drejtësinë.

Si u publikuan dokumentet?

Në total janë zbuluar 53 dokumente dhe të gjitha janë prodhuar midis mesit të shkurtit dhe fillimit të marsit. Ato përmbajnë një gamë të gjerë informacionesh shumë të klasifikuara, duke ofruar një pikëpamje se si SHBA spiunon aleatët dhe kundërshtarët e saj. Disa nga dokumentet, për të cilat zyrtarët amerikanë thonë se janë autentike, ekspozojnë shkallën e përgjimit të SHBA-së mbi aleatët kryesorë, duke përfshirë Korenë e Jugut, Izraelin dhe Ukrainën. Të tjera dokumente zbulojnë shkallën në të cilën SHBA ka depërtuar në Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe organizatën mercenare ruse ëagner Group. Por ka dhe dokumente që zbulojnë dobësitë kryesore në armatimin, mbrojtjen ajrore dhe përmasat dhe gatishmërinë e batalioneve të Ukrainës në një pikë kritike të luftës.

Dje, Reuters publikoi një artikull ku shkruante se përmes dokumenteve në fjalë ishte zbuluar se Serbia i ka shtur armë Ukrainës. Dokumenti, mban titullin “Evropa|Përgjigja ndaj konfliktit të vazhdueshëm Rusi-Ukrainë”, dhe rendit përgjigjen e të gjitha vendeve evropian përsa i përket kërkesës së Ukrainës për ta ndihmuar me armë dhe trajnime ushatarake. Serbia rezulton të jetë përgjigjur pozitivisht, por nuk dihet nëse bëhet fjalë për një zotim apo nëse dërgesat janë nisur drejt Kievit.

Artikulli i plotë i WP:

Njeriu që qëndron pas një rrjedhjeje masive të sekreteve të qeverisë amerikane që ka ekspozuar spiunimin ndaj aleatëve, ka zbuluar perspektivat e zymta për luftën e Ukrainës me Rusinë dhe ndezur zjarret diplomatike për Shtëpinë e Bardhë, është një i ri, që pëlqen armët. Ai i siguroi dokumentet shumë të klasifikuara me një grup njerëzish me të cilët kishte njohje të largëta, gjatë periudhës së pandemisë.

Të bashkuar nga dashuria për armët, pajisjet ushtarake dhe Zotin, grupi prej rreth 40 personash, kryesisht burra dhe djem, formuan një klub vetëm me ftesa në 2020 në aplikacionin Discord, një platformë për dërgimin e mesazheve, videove e fotove. Por, askush nuk i kushtoi vëmendje faktit që personi që njihet gjerësisht si ‘OG’, postoi një mesazh të ngarkuar me akronime. Fjalët ishin të panjohura dhe pak njerëz e lexuan shënimin e gjatë, shpjegoi një nga anëtarët. Por ai postim e ‘nderonte’ OG, udhëheqësin e madh të fisit të tyre të vogël, i cili pretendonte se dinte sekrete që qeveria nuk i ndante me njerëzit e zakonshëm.

Anëtari i ri lexoi nga afër mesazhin e OG dhe qindra të tjerë që e ndoqën rregullisht për muaj të tërë. Ato ishin, kujtoi ai, transkriptime, thuajse fjalë për fjalë të dokumenteve të fshehta të inteligjencës që OG tregoi se i kishte sjellë në shtëpi nga puna e tij në një bazë ushtarake, të cilën anëtari nuk pranoi ta identifikonte. OG pretendoi se ai kaloi të paktën një pjesë të ditës së tij brenda një objekti të sigurt që ndalonte celularët dhe pajisjet e tjera elektronike, të cilat mund të përdoreshin për të dokumentuar informacionin sekret të vendosur në rrjetet kompjuterike qeveritare ose për t’u nxjerrë nga printerët.

OG i tha grupit se ai u mundua për orë të tëra duke shkruar dokumentet e klasifikuara për t’i ndarë me shokët e tij në aplikacionin Discord që ai kontrollonte. Vendi ku të rinjtë grumbulloheshin ishte një strehë pandemike. Ata shkëmbenin meme, shaka apo dhe biseda të kota. Ata shikonin filma së bashku, bënin shaka dhe luteshin. Por OG gjithashtu u fliste atyre për çështjet botërore dhe operacionet e fshehta të qeverisë. Ai donte të “na mbante të informuar,” tha anëtari, dhe dukej se mendonte se njohuritë e tij të brendshme do t’u ofronin të tjerëve mbrojtje nga bota e trazuar përreth tyre.

“Ai është një person i zgjuar. Ai e dinte se çfarë po bënte kur i postoi këto dokumente, sigurisht. Këto nuk ishin rrjedhje aksidentale të asnjë lloji,” tha anëtari.

Dokumentet e transkriptuara të postuara nga OG përshkuan një sërë temash të ndjeshme që vetëm njerëzit që i ishin nënshtruar kontrolleve prej muajsh të të kaluarës do të autorizoheshin t’i shihnin. Kishte raporte tepër sekrete rreth vendndodhjes dhe lëvizjeve të liderëve politikë të rangut të lartë dhe përditësime taktike mbi forcat ushtarake, tha anëtari. Analiza gjeopolitike. Vështrime mbi përpjekjet e qeverive të huaja për të ndërhyrë në zgjedhje. “Gjithçka që mund të mendoni, ishte në ato dokumente.”

Në ato postime fillestare, OG u kishte dhënë kolegëve të tij një gllënjkë të vogël nga përroi i sekreteve që do të vinte. Kur përkthimi i qindra dosjeve të klasifikuara me dorë rezultoi shumë i lodhshëm, ai filloi të postonte qindra foto të vetë dokumenteve, një sasi mahnitëse sekretesh që janë përhapur vazhdimisht në publik gjatë javës së kaluar, duke shkatërruar politikën e jashtme të SHBA dhe duke rënduar aleatët e Amerikës.

Ky tregim se si dokumentet e detajuara të inteligjencës, të destinuara për një rreth ekskluziv të liderëve ushtarakë dhe vendimmarrësve të qeverisë gjetën rrugën e tyre në dhe më pas jashtë komunitetit të mbyllur të OG, bazohet pjesërisht në disa intervista të gjata me anëtarin e grupit Discord, i cili foli për The Washington Postimi në kushte anonimiteti. Ai është nën 18 vjeç dhe ishte një adoleshent kur takoi OG. Posta mori pëlqimin nga nëna e anëtarit për të folur me të dhe për të regjistruar komentet e tij në video. Ai kërkoi që zëri i tij të mos ndryshohej.

Llogaria e tij u vërtetua nga një anëtar i dytë i cili lexoi të njëjtat dokumente të klasifikuara të ndara nga OG, dhe foli gjithashtu në kushte anonimiteti. Të dy anëtarët thanë se e dinë emrin e vërtetë të OG, si dhe shtetin ku ai jeton dhe punon, por nuk pranuan ta ndajnë atë informacion ndërsa FBI po kërkon burimin e rrjedhjeve. Hetimi është në fazat e hershme.

“Është ngritur një përpjekje ndërinstitucionale, e fokusuar në vlerësimin e ndikimit që këto dokumente të fotografuara mund të kenë në sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe te aleatët dhe partnerët tanë”, tha në një deklaratë zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit, Sabrina Singh.

Discord tha në një deklaratë se po bashkëpunon me zbatimin e ligjit dhe nuk ka pranuar të komentojë më tej.

Posta shqyrtoi gjithashtu rreth 300 foto të dokumenteve të klasifikuara, shumica e të cilave nuk janë bërë publike; disa nga dokumentet e tekstit thuhet se OG i ka shkruar; një regjistrim audio i një burri që dy anëtarët e grupit e identifikuan si OG duke folur me shokët e tij; dhe regjistrime të bisedave dhe fotografi që tregojnë OG duke komunikuar me ta në serverin Discord.

Anëtari i ri ishte i impresionuar nga aftësia në dukje profetike e OG për të parashikuar ngjarje të mëdha përpara se të bëheshin lajmet kryesore, gjëra që “vetëm dikush i lartë” do t’i dinte. Sipas llogarisë së tij, ai ishte i magjepsur me OG, për të cilin tha se ishte në fillimet e tij në mesin e të 20-tave.

“Ai është në formë. Ai është i fortë. Ai është i armatosur. Ai është i stërvitur. Pothuajse gjithçka që mund të presësh nga një lloj filmi i çmendur, “tha anëtari.

‘Një familje e lidhur ngushtë’

Anëtari u takua me OG rreth katër vjet më parë, në një server tjetër për fansat e Oxide, një YouTuber i njohur që transmeton video rreth armëve, armaturës dhe pajisjeve ushtarake. Ai tha se një grup anëtarësh të zjarrtë e gjetën serverin shumë të mbushur me njerëz dhe donin një vend më të qetë për të folur për taktikat e lojërave video, kështu që ata u ndanë në grupin e tyre të vogël.

Më shumë fansa të Oxide-it me të njëjtin mendim iu bashkuan serverit privat Discord, i cili u quajt “Thug Shaker Central” dhe anëtarësimin e të cilit OG do ta kontrollonte efektivisht si administrator.

“Ne të gjithë u rritëm shumë afër njëri-tjetrit, si një familje e lidhur ngushtë,” tha anëtari. “Ne vareshim nga njëri-tjetri.” Ai tha se anëtarët e tjerë, dhe veçanërisht OG, e këshilluan atë gjatë periudhave të depresionit dhe e ndihmuan për ta stabilizuar atë emocionalisht. “Nuk ka munguar dashuria për njëri-tjetrin.”

OG ishte lideri i padiskutueshëm. Anëtari e përshkroi atë si “të rreptë”.

Në fund të vitit të kaluar, OG, i mërzitur dërgoi një mesazh për të gjithë anëtarët e serverit. Ai kishte shpenzuar gati një orë çdo ditë duke shkruar “këto postime të gjata dhe të zgjatura në të cilat ai shpesh shtonte shënime dhe shpjegime për gjëra që ne qytetarët normalë nuk do t’i kuptonim,” tha anëtari. Nxënësit e tij të mundshëm ishin më të interesuar për videot në YouTube në lidhje me pajisjet e betejës.

“Ai u mërzit dhe tha në shumë raste, nëse ju djema nuk do të ndërveproni, unë do të ndaloj dërgimin e tyre.”

Pikërisht atëherë OG ndryshoi taktikën. Në vend që të kalonte kohën e tij duke kopjuar dokumente me tastierë, ai fotografoi artikujt origjinalë dhe i hodhi në server. Këto ishin dokumente më tërheqëse sesa interpretimet me tekst të thjeshtë. Disa paraqisnin grafikët e detajuar të kushteve të fushëbetejës në Ukrainë dhe imazhe satelitore shumë të klasifikuara të pasojave të sulmeve me raketa ruse në objektet elektrike të Ukrainës. Të tjerë skicuan trajektoren e mundshme të raketave bërthamore balistike të Koresë së Veriut që mund të arrijnë në Shtetet e Bashkuara. Një tjetër paraqiste fotografi të balonës së spiunazhit kinez që lundronte në të gjithë vendin në shkurt. OG ndante disa dokumente në javë, duke filluar nga fundi i vitit të kaluar. Postimi i fotove në server mori më pak kohë. Por ajo gjithashtu ekspozoi OG ndaj një rreziku më të madh. Në sfondin e disa imazheve, ata mund të shihnin sende dhe mobilje që i njihnin nga dhoma ku OG foli me ta përmes videos në kanalin Discord, të dhëna që mund të ishin të dobishme për hetuesit federalë .

Në njëfarë kuptimi, OG kishte krijuar një pasqyrë virtuale të objektit të fshehtë ku ai kalonte orët e tij të punës. Brenda serverit Discord, ai ishte arbitri i fundit i fshehtësisë dhe i lejoi shokët e tij të lexonin të vërteta që “qytetarët normalë” nuk mund t’i lexonin.

Një shkelje e sekretit

Fotografitë e dokumenteve sekrete të shtypura që shihen tani nga miliona njerëz mund të ofrojnë të dhëna për agjentët federalë që kërkojnë OG. Reality Winner, i cili zbuloi dokumente sekrete të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë në faqen e lajmeve Intercept në vitin 2017, u komprometua nga shenjat sekrete në printime që ndihmuan në ngushtimin e kërkimit. Dokumentet e OG janë shtypur në letra të zakonshme dhe janë rrudhur pasi janë palosur katërshe. Ndonjëherë, fotografitë që OG i kishte bërë dokumenteve dukej se ishin marrë mbi një shtrat. Artikuj të tillë si ngjitës Gorilla, një manual, gërshërë, prerëse thonjsh, dukeshin gjithashtu.

Imazhe të tjera të pareportuara më parë të rishikuara nga The Post treguan dokumente të printuara të shtrira në majë të një tastierë të kuqe të ndezur.

Gjerësia e raporteve ushtarake dhe të inteligjencës ishte e gjerë. Për muaj të tërë, OG ngarkonte rregullisht faqe pas faqe vlerësimesh të klasifikuara amerikane, duke treguar se sa thellë kishte depërtuar inteligjenca amerikane në ushtrinë ruse, duke treguar se Egjipti kishte planifikuar t’i shiste Rusisë dhjetëra mijëra raketa dhe duke sugjeruar se mercenarët rusë i ishin afruar Turqisë, një aleat i NATO-s, për të blerë armë për të luftuar kundër Ukrainës.

Të paktën një nga dokumentet dukej se ishte shtypur nga Intellipedia, një sistem i shkëmbimit të të dhënave që agjencitë e inteligjencës përdorin për të bashkëpunuar dhe postuar raporte dhe artikuj.

Dokumentet ishin një tjetër mësim për anëtarët më të rinj se si OG mendonte se bota funksiononte vërtet. Anëtari tha se OG nuk ishte armiqësor ndaj qeverisë amerikane dhe ai këmbënguli se ai nuk po punonte në emër të interesave të ndonjë vendi. “Ai nuk është një operativ rus. Ai nuk është një operativ ukrainas, “tha anëtari.

Por OG kishte një pikëpamje të errët për qeverinë. Anëtari i ri tha se ai foli për Shtetet e Bashkuara, dhe veçanërisht për zbatimin e ligjit dhe komunitetin e inteligjencës, si një forcë e keqe që kërkon të shtypë qytetarët e saj dhe t’i mbajë ata në errësirë.

OG u tha shokëve të tij në internet se qeveria fshehu të vërteta të tmerrshme nga publiku. Ai pretendoi, sipas anëtarëve, se qeveria e dinte paraprakisht se një i bardhë synonte të sulmonte me armë zjarri në një supermarket Buffalo në maj 2022. Sulmi la 10 të vdekur, të gjithë të zinj dhe plagosi tre të tjerë. OG tha se zyrtarët federalë të zbatimit të ligjit lejuan që vrasjet të vazhdojnë në mënyrë që ata të mund të argumentojnë për rritjen e fondeve, një nocion i pabazë që anëtari tha se e beson dhe e konsideron një shembull të njohurive depërtuese të OG në lidhje me thellësinë e korrupsionit qeveritar.

Vetë grupi i OG kishte një anë të errët. Emri përfundimtar i serverit Discord, Thug Shaker Central, ishte një aludim racist dhe u sinjalizoi anëtarëve se ata ishin të lirë të hidhnin epitete dhe ‘humor të zi’. Anëtari i ri shprehu pak keqardhje për sjelljen e tyre, por i shmangu vërejtjet fyese.

Nuk ishte “një server rekrutimi fashist”, tha ai për The Post.

Një gjë që anëtarët nuk duhej të bënin ishte të flisnin për sekretet që OG kishte ndarë me ta, duke përfshirë dokumentet e klasifikuara.

“Shumica e njerëzve në server ishin mjaft të zgjuar sa të kuptonin se ata nuk duhet të postohen askund tjetër,” tha anëtari. E megjithatë, grupi përmbante shtetas të huaj, duke përfshirë nga Rusia dhe Ukraina, thanë anëtarët.

Anëtari vlerësoi se serveri priste njerëz nga Evropa, Azia dhe Amerika e Jugut. “Pothuajse në çdo fushë të jetës.” Nga rreth 25 anëtarë aktivë që kishin akses në kanal, gjysma ndodheshin jashtë shtetit, tha anëtari. Ata që dukeshin më të interesuar për materialin e klasifikuar pretenduan se ishin kryesisht nga “Blloku Lindor dhe ato vende post-sovjetike”, tha ai. “Ukrainasit kishin gjithashtu interes”.

Për vite me radhë, zyrtarët e kundërzbulimit amerikan i kanë parë platformat e lojërave si një magnet për spiunët. Operativët e inteligjencës ruse janë dyshuar për miqësi me lojtarë për të cilët ata besojnë se punojnë për agjencitë e inteligjencës dhe i inkurajojnë ata të zbulojnë informacione të klasifikuara, tha një zyrtar i lartë amerikan, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar informacione të ndjeshme.

Nuk është e qartë nëse ndonjë nga këto përpjekje ka qenë e suksesshme. Por nëse operativët e huaj do të përfundonin një ftesë në serverin e OG, ata do të kishin qenë të lirë të shikonin dokumentet dhe të bënin kopje të tyre, siç bënë disa anëtarë.

Serveri ka një rrjedhje

Gjatë gjithë dimrit, OG ngarkoi dokumente në server. Askush nuk foli për ndarjen e tyre diku tjetër. Më pas, pa e ditur grupi, më 28 shkurt, një përdorues tjetër adoleshent nga serveri Thug Shaker Central filloi të postonte disa dhjetëra fotografi që tregonin dokumente të klasifikuara në një server tjetër Discord të lidhur me YouTuber-in “wow_mao”. Disa nga dokumentet ofronin vlerësime të hollësishme të aftësive mbrojtëse të Ukrainës dhe tregonin se sa larg mund të shihte inteligjenca amerikane në komandën ushtarake të Rusisë.

Më 4 mars, 10 dokumente u shfaqën në “Minecraft Earth Map”.

Një përdorues që operon llogarinë që postoi pjesën më të vogël të imazheve i tha The Post se i kishte marrë ato në wow_mao.

Dokumentet sekrete dhe top-sekret ishin tani në dispozicion për mijëra përdorues të Discord, por rrjedhja nuk do të vihej re nga autoritetet amerikane edhe për një muaj tjetër. Ndërkohë, OG ndaloi ndarjen e imazheve në mes të marsit. Më 5 prill, dokumentet e klasifikuara që vlerësonin luftën në Ukrainë u postuan në kanalet ruse të Telegramit dhe platformën e bordit të mesazheve 4chan, dhe filluan të ndahen në Twitter gjithashtu. Një imazh, që tregon një përditësim të statusit të Ukrainës më 1 mars, ishte modifikuar në mënyrë të ashpër për të rritur numrin e viktimave ukrainase dhe për të minimizuar ato në palën ruse.

Të nesërmen, pak para se New York Times të raportonte për herë të parë për rrjedhjen, OG hyri në server “i furishëm, gjë që është e pazakontë për të”, tha anëtari.

“Ai tha se diçka kishte ndodhur dhe iu lut Zotit që kjo ngjarje të mos ndodhte….Por tani është në duart e Zotit.”

Jo një sinjalizues

Me gjithë përbuzjen e OG për qeverinë federale, anëtari tha se nuk kishte asnjë tregues se ai donte të ekspozonte sekretet zyrtare.

“Unë definitivisht nuk do ta quaja atë një sinjalizues,” tha ai, duke i rezistuar krahasimeve me Edward Snowden, i cili ndau me gazetarët dokumente të klasifikuara për mbikëqyrjen e qeverisë.

Çuditërisht, anëtari tha se ai ka qenë në kontakt me OG në ditët e fundit, edhe pse një kërkim i FBI-së është duke u zhvilluar dhe Pentagoni ka nisur hetimin e vet për rrjedhjet. Pas mbylljes së serverit Thug Shaker Central, OG e zhvendosi komunitetin në një server tjetër për të komunikuar me familjen e tij në internet.

Ai “dukej shumë i hutuar dhe i humbur, nuk dinte se çfarë të bënte,” tha anëtari. “Ai është plotësisht i vetëdijshëm për atë që po ndodh dhe cilat mund të jenë pasojat. Ai thjesht nuk është i sigurt se si ta zgjidhë këtë situatë. … Ai duket mjaft i shqetësuar për këtë.”

Në mesazhin e tij të fundit për shokët e tij, OG i këshilloi ata që të fshijnë çdo informacion që mund të lidhet me të,” tha anëtari. Kjo përfshinte çdo kopje të dokumenteve të klasifikuara që OG kishte ndarë.

Kur e kuptoi se OG ishte në rrezik të madh dhe synonte të zhdukej, anëtarët e Thug Shaker Central qanë,” tha anëtari i ri. “Është si të humbasësh një anëtar të familjes.”

Në orë të tëra intervistash, ai vazhdoi të shprehte admirim dhe besnikëri ndaj një njeriu që mund të kishte rrezikuar ndjekësit e tij të rinj duke i lejuar ata të shihnin dhe të zotëronin informacione të klasifikuara, duke i ekspozuar ndaj krimeve të mundshme federale.

“Kam menduar se ai nuk do të na vinte në asnjë lloj rruge të keqe,” tha anëtari.

Ekspozimi i dokumenteve i ka shkëputur miqësitë. Anëtari tha se stresi i humbjes, së bashku me përmasat e rrjedhjeve, e kanë lënë të shqetësuar dhe pa gjumë.

Tani ai thotë se beson se bota duhet të shohë sekretet që OG i ka përcjellë një grupi të vogël. Ai argumentoi se publiku meriton të dijë se si agjencitë e inteligjencës i shpenzojnë dollarët e tyre të taksave dhe ishte veçanërisht i indinjuar që dokumentet tregojnë mbikëqyrjen e SHBA ndaj aleatëve të huaj. Por ajo që i riu e konsideroi si një zbulim nuk do të jetë befasi për vendet, zyrtarët e të cilëve SHBA-ja ka monitoruar për dekada. Ndonëse diskutohet rrallë dhe e turpshme për Uashingtonin kur ekspozohet, kuptohet gjerësisht se komuniteti i inteligjencës amerikane monitoron shumë qeveri miqësore, ashtu si aleatët e huaj përpiqen të bëjnë të njëjtën gjë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews