Ballina Bota Balotazhi presidencial: “Turqia është gjithmonë e mirë për një surprizë”/Intervista me gazetaren...

Balotazhi presidencial: “Turqia është gjithmonë e mirë për një surprizë”/Intervista me gazetaren gjermane Dayala Lang

Gazetarja Dayala Lang punon në Ankara

Gazetarja e lindur në Kassel Dayala Lang raporton për balotazhin e zgjedhjeve të dielën nga Turqia. Ne folëm me të për gjendjen shpirtërore në vend.

Kassel – Si quhet presidenti i ardhshëm i Turqisë? Zgjedhjet e balotazhit midis presidentit aktual Rexhep Tajip Erdogan dhe Kemal Kiliçdaroglu do të zhvillohen të dielën. E lindur në Kassel, Dayala Lang aktualisht raporton nga Turqia për Westdeutscher Rundfunk. Ajo aktualisht ndodhet në Ankara. Në një intervistë, Dayala Lang na tregon se si është disponimi në vend:

Zonja Lang, ju jeni në Turqi prej disa javësh. A mund të përmblidhet gjendja shpirtërore në dy ose tre fjali?
Mund të jepja të paktën një herë humorin para 14 majit dhe humorin pas 14 majit.

Me kënaqësi. Si ka qenë humori para 14 majit, pra para datës së parë të zgjedhjeve?

Të gjitha palët ishin shumë shpresëdhënëse: mbështetësit e Erdogan ishin shumë, shumë të sigurt se Erdogan do të fitonte përsëri, edhe pse ai ishte prapa Kilicdaroglu në shumicën e sondazheve. Në atë kohë, megjithatë, të gjithë mbështetësit e Erdoganit dhe AKP-së kishin pohuar se sondazhet në Turqi nuk ishin kurrë të sakta.

Po mbështetësit e Kemal Kilicdaroglu dhe opozita?

Ata ishin po aq shpresëdhënës sepse sapo i panë këto sondazhe. Disa madje kishin shpresa se Kilicdaroglu mund të fitonte në raundin e parë. Vetëm një shembull: Këtu në Ankara, dy ditë para 14 majit, pati një ngjarje të madhe të fushatës zgjedhore nga aleanca opozitare – dhe ishte si një festë: me muzikë, me makina që bien, me njerëz që thoshin se gjithçka do të ishte mirë tani. Një gjë të tillë e dini vetëm në Gjermani bëhet kur festohet një titull i madh futbolli.

Dhe si ka qenë gjendja shpirtërore që nga 14 maji – dita kur Erdogan humbi një shumicë absolute, por ishte ende shumë përpara Kilicdaroglu?

Për të gjithë njerëzit që mbështesin opozitën, dita erdhi si një tronditje e madhe. Dyqani i vogël këtu në Ankara, ku unë blej gjithmonë një sanduiç, u mbyll për disa ditë, sepse operatorët ishin shumë të trishtuar. Megjithatë, pas disa ditësh, njerëzit e morën veten përsëri. Dhe që nga kjo javë, mbështetësit e opozitës janë përsëri më shpresëdhënës dhe po luftojnë për çdo votë – pyetja është nëse mjafton kjo.

Po mbështetësit e Erdoganit?

Ata e panë veten të sforcuar në natën e zgjedhjeve, edhe se Erdoganit i duhej të përballej me balotazhin e zgjedhjeve për herë të parë. Por mbështetësit e tij janë shumë të relaksuar dhe ende ndihen të sigurt për fitoren.

A është ky mendimi mbizotërues se çështja është e qartë për të dielën e ardhshme? Sidomos pasi Sinan Ogan, kandidati i tretë nga votimi i parë, inkurajoi mbështetësit e tij të votojnë për Erdoganin.

Turqia është gjithmonë e mirë për një surprizë. Është një vend shumë dinamik, kështu që është gjithmonë e vështirë të bësh parashikime. Sondazhet e fundit e vendosin Erdoganin përpara. Ai padyshim që ka shanset më të mira. Ku edhe deklarata e Sinan Ogan duhet të merret parasysh. Pas tij ishte një parti tjetër, kreu i së cilës nga ana e tij bëri thirrje që të votohej Kilicdaroglu.

Megjithatë, mbetet përshtypja se përkundër të gjitha raportimeve për të kundërtën në vazhdim, Erdogan gjithmonë ka avantazhin në fund. Si ka mundësi që, me gjithë krizat në vend, shumica e njerëzve janë për Erdoganin?

Për shembull, kriza e monedhës është një çështje e madhe këtu, por mbështetësit e tij nuk e fajësojnë Erdoganin për të. Ata fajësojnë për këtë krizë grupet e pasura, qendrat e pasura të pushtetit, të cilët po nxisin një lëvizje inflacioniste që dëshiron të dëmtojë Erdoganin. Në këtë aspekt, ata supozojnë lojën e fajit të Erdoganit. Çfarë gjithashtu nuk duhet nënvlerësuar: Shumë e shohin Erdoganin si një udhëheqës të fortë, një udhëheqës të fortë – jo vetëm të vendit të tyre, por të gjithë botës. Për mbështetësit e tij, gjërat që ai ka bërë tashmë për vendin janë aq të mëdha sa do të duhej shumë për t`u larguar nga Erdogani.

Cilat janë këto gjëra?

Ka të bëjë shumë me politikën e identitetit dhe atë që partia e Erdoganit ka bërë për myslimanët e devotshëm: për shembull, që partia e tij ka mbrojtur heqjen e ndalimit të shamisë. Kjo është një pikë kyçe e bërë nga shumë mbështetës të AKP-së. Në të kaluarën, gratë që mbanin shami nuk lejoheshin të studionin. CHP, nga ana tjetër, partia e Kilicdaroglu, është shprehur prej kohësh në favor të ndalimit të shamisë. Si rezultat, shumë kanë frikë se nëse opozita vjen në pushtet, të drejtat e tyre do të kufizohen. Sepse kjo është një traumë shumë e thellë për njerëzit.

Nga kjo, megjithatë, mund të konkludohet se në asnjë mënyrë të gjithë të rinjtë nuk janë automatikisht kundër Erdoganit.

Janë dy kampe që përshkojnë shoqërinë – pavarësisht moshës, megjithëse duhet thënë se brezi i ri nuk e mbështet Erdoganin aq sa popullsia në tërësi. Kjo është arsyeja pse Kilicdaroglu po përpiqet kaq shumë për të arritur tek votuesit e rinj. Ai është shumë aktiv në mediat sociale dhe sigurohet që ekipi i tij të publikojë video të përshtatshme për platformën që synojnë brezin e ri.

Thuhet se shumë të rinj duan t’i kthejnë shpinën Turqisë nëse Erdogan fiton sërish. A është kështu?

Të rinjtë janë brezi i Erdoganit. Ata nuk kanë jetuar në asnjë qeveri tjetër ose janë shumë të rinj për të kujtuar kohë të tjera. Kaq shumë duan një ndryshim. Dhe me të vërtetë, shumë të rinj duan të largohen nga vendi nëse munden, edhe nëse e duan vendin e tyre. Arsyet janë mungesa e perspektivës lidhur me papunësinë e të rinjve. Pastaj është kriza e monedhës. Përveç kësaj, liria e fjalës është e kufizuar. Të rinjtë kanë frikë të ndajnë mendimin e tyre. Ata nuk ndihen as se mbrohen dhe inkurajohen nga qeveria e tyre. Ata thjesht nuk shohin të ardhme në vendin e tyre. Kjo është arsyeja pse shumë flasin për një zgjedhje fatale.

Çfarë do të ndodhë nëse Erdogan fiton sërish?

Më shumë njerëz do të largohen nga vendi. Erdogan konfirmohet në kursin e tij autoritar. Shqetësimi i opozitës është se pas pesë vitesh nuk do të ketë më zgjedhje demokratike. Sistemi presidencial sigurisht që nuk do të shfuqizohet. Dhe një pyetje e madhe është se çfarë do të ndodhë me ekonominë – dhe nëse Erdogan do ta rrëzojë atë përfundimisht.

Dayala Lang (30) vjen nga Kassel, ndoqi shkollën reformuese dhe shkollën Jacob Grimm. Pasi mbaroi shkollën e mesme, ajo kaloi një vit me një familje pritëse në provincën turke të Bursës. Gjatë asaj kohe ajo mësoi gjuhën turke. Dayala Lang më pas studioi studime islame dhe gazetari në Berlin dhe Leipzig. Që nga viti 2018 ajo është një profesioniste e përhershme e pavarur në Westdeutscher Rundfunk, ku kryesisht punon për programet radiofonike Cosmo dhe Eins Live. Ajo jeton në Këln. Dayala Lang është aktive në Turqi rreth zgjedhjeve. Prej dy muajsh ajo ka raportuar nga vende të ndryshme atje. Ajo aktualisht ndodhet në Ankara./HNA/tetova.com

Artikulli paraprakZgjedhjet në Turqi, sipas sondazheve të fundit Erdogan drejt fitores me gati 8% diferencë
Artikulli tjetërMotori ekonomik i Europës po fiket