Ballina Bota Dhuna etnike në Indi, mbi 50 të vdekur, 23 mijë të tjerë...

Dhuna etnike në Indi, mbi 50 të vdekur, 23 mijë të tjerë ikin nga Manipur

Të paktën deri më tani 54 persona kanë humbur jetën dhe rreth 23 mijë të tjerë janë larguar për shkak të dhunës etnike që ka shpërthyer në Indinë verilindore.

Mediat e huaja shkruajnë se trazirat në shtetin Manipur kanë shpërthyer, pasi një marshim proteste nga një grup fisnor javën e kaluar shkaktoi përleshje, me automjete dhe shtëpi të djegura dhe autoritetet hodhën gaz lotsjellës.

Ushtria ka dislokuar mijëra trupa në shtetin në kufi me Mianmarin, dhe ka lëshuar urdhra “të qëlloni në sy” në “raste ekstreme”, ka vendosur shtetrrethim dhe ka ndërprerë internetin.

Një ditë më parë ushtria tha të dielën se nuk u raportuan shpërthime të mëdha gjatë natës dhe se një shtetrrethimi u hoq midis orës 7-10 të mëngjesit në rrethin Churachandpur, një nga zonat kryesore të pikave të zjarrit.

“24 orët e fundit gjithashtu dëshmuan se Ushtria rriti ndjeshëm përpjekjet e mbikqyrjes përmes vëzhgimit ajror, lëvizjes së UAV-ve dhe rishpërndarjes së helikopterëve të Ushtrisë brenda Luginës Imphal,” tha ai, duke iu referuar mjeteve ajrore pa pilot ose dronëve.

Autoritetet nuk kanë dhënë një numër zyrtar të vdekjeve, por morgjet e spitaleve në kryeqytetin shtetëror Imphal dhe Churachandpur kishin raportuar një total prej 54 të vdekurish, sipas mediave lokale.

Grupet fisnore duke përfshirë Kukis janë të pakënaqur me perspektivën që komuniteti i shumicës së shtetit Meitei të njihet nën një kategori “Fisi i planifikuar“./abcnews.al

Artikulli paraprakZgjedhjet në Turqi/ Kilicdaroglu epërsi ndaj Erdogan
Artikulli tjetërAksident tragjik në rrugën Tetovë-Shkup, makina përplas një këmbësor