Ballina Bota Mashtrimi i bujshëm i një drejtori banke në Turqi: Musleras e Fatih...

Mashtrimi i bujshëm i një drejtori banke në Turqi: Musleras e Fatih Terim i ‘zhduken’ mbi 1 milionë euro

Të kesh shumë para do të thotë gjithashtu të jesh objektiv i personazheve oportunistë dhe sigurisht të paqartë. E Fernando Muslera dhe Fatih Terim, përkatësisht portieri dhe ish-trajneri i Galatasaray, e mësuan në kurriz të tyre. Sipas raportimeve të mediave turke të dy u mashtruan nga një menaxher banke për një shumë me gjashtë zero.

Sipas asaj që raportohet nga gazetat kryesore turke, ish-portieri i Lazio ka denoncuar drejtorin e degës Levent të bankës Denizbank. Seçil Erzan, dyshohet se e ka bindur të investojë bukurinë e 1.2 milionë dollarësh në një fond, duke i premtuar fitime të larta në një kohë të shkurtër. Sipas drejtuesit të degës, fondi në fakt ishte “shumë fitimprurës”. Megjithatë, është për të ardhur keq që të ardhurat e premtuara nuk arritën kurrë dhe Muslera arriti të rikuperojë vetëm një pjesë të parave të investuara, rreth 700.000 dollarë. Përveç uruguaianit, mes të mashtruarve kishte edhe lojtarë të tjerë dhe gjithashtu ish-legjenda e pankinës së Galatasaray, Fatih Terim. Në total, Erzan ka “zhdukur” rreth 80 milionë dollarë.

DENONCIMI I BËRË NGA MUSLERA

Denoncimi i Muslera u grumbullua nga kryeprokurori i Stambollit që drejton hetimet: “Seçil Erzan e kam njohur si drejtor të degës së Denizbank që nga viti 2011. Në vitin 2022 më merrte shpesh në telefon për të propozuar investime, veçanërisht në dhjetor. Më pas jam thirrur shumë herë nga menaxheri për të investuar paratë e mia. Sa herë që më merrte në telefon, më bindte të fusja para në këtë fond. Më thoshte se ishte një fond me rendiment të lartë”.

“Investova fillimisht 700 mijë, pastaj 500 mijë dollarë dhe Erzan më tha se rikthimi i parave të fondit do të fillonte pas 1.5-2 muajsh. Por nuk më dhanë asnjë pagesë edhe pse koha e premtuar kaloi. Në mars i dërgova menaxherin tim Mert dhe Erzan i ktheu 700,000 dollarët e parë të principalit, por nuk arrita të merrja 500,000 dollarët e mbetura”. Një histori vërtet e keqe…

@tn.lajmelokale
@tetovanews