Ballina Bota Mot i keq në Itali, përmbytje të reja gjatë natës, të paktën...

Mot i keq në Itali, përmbytje të reja gjatë natës, të paktën 2 të vdekur, ka të zhdukur: alarm i kuq sot në Emilia Romagna

Mot i keq, përmbytje të reja gjatë natës, të paktën 2 të vdekur, të zhdukur: alarm i kuq sot në Emilia Romagna

Situata e keqe e motit në Emilia Romagna dhe gjithashtu në Marche është kritike. Mbrojtja Civile ka dhënë një alarm moti të kuq dhe portokalli për ditën e mërkurë 17 maj. Të paktën dy vdekje janë regjistruar: një burrë i zhdukur në Forlì, një tjetër i gjetur i pajetë në Ronta di Cesena. Ka edhe disa që mungojnë. Mbi 900 persona të zhvendosur në Emilia Romagna. Lumenjtë vërshojnë, uji në rrugë dhe mes shtëpive. Vazhdojnë evakuimet në Faenza (Ravena), skena e një përmbytjeje në 2-3 maj. Edhe sot shkollat ​​janë mbyllur në shumë komuna në Emilia Romagna dhe Marche.

 

@tn.lajmelokale
@tetovanews