Ballina Bota Nea Demokratia fiton zgjedhjet parlamentare në Greqi

Nea Demokratia fiton zgjedhjet parlamentare në Greqi

Demokracia e Re e Mitsokatis ka arritur një fitore dërrmuese në të gjithë Greqinë, ku harta është e gjitha e ngjyrosur në blu, ngjashëm me mavinë e Shqipërisë pas zgjedhjeve lokale të 14 Majit.

Kryesimi i partisë së Mitsotakis është qartë i në 58 nga 59 zonat elektorale tregojnë rezultatet e deritanishme.

Me 51% të territorit , “Demokracia e Re” mbizotëron me një diferencë nga partia e dytë që varion nga 5.67% (Artas) në 35.26% (Lakonia).

Performancat më të mira të partisë së Kyriako Mitsotakis janë në rajonet e Lakonisë (50.10%), Dodekanezit (49.26%), Cikladeve (48.87%), Pireut të Parë (48.13%), Kios (47.85%), Evrytanisë (46.96%), Serrës (46.70%). , Fokida (46.62%), Kastoria (46.42%) dhe Kardita (46.29%). Përqindjet më të ulëta janë marrë në zonat zgjedhore Rodopi (24,82%), Selaniku i Parë (34,23%), Akaia (34,72%), Sektori Perëndimor i Athinës (34,86%) dhe Ksantia (35,14%).

Në të vetmen njësi ku nuk kryeson është Rodopi, në të cilën SYRIZA mbizotëron me 35.33%. SYRIZA është e dyta në 51 rajone dhe e treta në 7 njësi zgjedhore.

Përqindja më e mirë është shënuar në Rodope, e ndjekur nga njësitë zgjedhore të Artës (31.52%), Ksantisë (26.97%), Akaisë (26.66%), Etoloakarnania (25.85%), Kefallinia (25.82%) dhe Follorinë (24.70%). Përkundrazi, përqindjet më të ulëta janë marrë në Kios (12.04%), Drama (13.52%), Lakoni (13.57%), Kilkis (13.59%) dhe Serres (14.81%).

PASOK është në vendin e dytë në 7njësi zgjedhore , i treti në 40 dhe i katërti në 12 rajone. Performancat më të mira janë shënuar në Rethymno (23.27%), Heraklion (22.88%), Rodopi (22.55%), Lasithi (22.10%) dhe Ilia (19.39%). Përkundrazi, në A’ Pireus (5,97%), A’ Athina (6,71%), Atika Perëndimore (7,22%), Sektori Verior i Athinës (7,36%) dhe B’ Pireus (7,38%), kishin imazhin më të keq.

KKE regjistron përqindje më të larta në “kështjellat” e saj tradicionale. Konkretisht, në Samos (16.79%), Lesbos (12.89%), Zonën Perëndimore të Athinës (11.28%), Zakynthos (11.26%), Pireun e Dytë (11.04%) dhe Kefallinia (10 .94%).

Së fundi, Hellenic Solution regjistron performancën e saj më të mirë në zonat zgjedhore të Evros (8.69%), Selanikut të Parë (8.29%), Selanikut të Dytë (7.96%) dhe Imathia (7.94%).

ANALIZA/ Mitsotakis fitoi, por Greqia mund të shkojë sërish në zgjedhje

Konservatorët e “Demokracia e Re” kanë fituar bindshëm zgjedhjet e së dielës në Greqi. Ajo që mungon për ta bërë këtë fitore të plotë është vetëm “një grusht votash”. Partia e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis ka marrë pothuajse 41% të votave bazuar në më shumë se 80% të votave të numëruara. Rivali i qendrës së majtë, ish-kryeministri Alexis Tsipras e uroi atë, pasi partia e tij shënoi një rezultat mjaft të dobët me vetëm 20%.

Pavarësisht fitores së madhe të qendrës së djathtë, ajo mund të zgjedhë që vendi të shkojë në një raund të dytë votimi në vend që të përpiqet të bëjë një koalicion. Me daljen e rezultateve ishte e qartë se sondazhet parazgjedhore kishin dështuar të dallonin diferencën e madhe midis dy partive kryesore.

Një tjetër nga fituesit e mëdhenj të zgjedhjeve ishte rivali socialist i Syrizës, Pasok i cili ka rritur të fitojë 12% të votave. Kjo mund ta bëjë këtë parti një “kingmaker” të mundshëm nëse kryeministri Mitsotakis do të kërkojë të hyjë në bisedime për një koalicion në ditët në vijim.

Demokracia e Re e Mitsotakis ka qeverisur Greqinë për 4 vitet e fundit dhe mund të mburret se rritja ekonomike e vendit vitin e kaluar ishte afër 6%. Fjalimi i tij për kombin i mësoi idesë se vetëm atij mund t’i besohej për të çuar ekonominë greke përpara dhe për të konsoliduar rritjen. Shumica e grekëve duket se i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes, madje dhe më shumë se sa pritej.

Megjithatë, fushata u la në hije nga tragjedia hekurudhore në shkurt të këtij viti që vrau 57 njerëz, shumë prej tyre studentë. Partitë opozitare e theksuan katastrofën si një simptomë të një shteti jofunksional që është zhytur deri në kockë pas viteve të krizës ekonomike dhe mungesës së investimeve. Giorgos Adamopoulos është një 47-vjeçar që votoi për Demokracinë e Re disa qindra metra larg Akropolit në Athinë.

“Greqia meriton një formë më të mirë të politikës”, – i tha ai BBC-së, por ai e mbështet Mitsotakis sepse ishte i impresionuar me punën e tij pas 4 vjetësh si kryeministër. “Unë mendoj se ai ka një plan. Në gjithë vitet e mia të votimit është hera e parë që pashë dikë që bëri 80% të asaj që premtoi” – thotë ai.

4 vjet më parë, fitimi i 41% të votave në zgjedhje do të ishte i mjaftueshëm për të siguruar një shumicë në parlamentin 300-vendësh të Greqisë. Tashmë kjo kërkon më shumë se 45%, sepse partia fituese nuk ka më të drejtë për një bonus prej 50 vendesh në raundin e parë, duke e bërë më të mundshëm kërkimin e një raundi të dytë.

Edhe nëse Demokracia e Re kërkon mbështetje nga Pasok-u, lideri socialist Nikos Androulakis mund ta ketë të vështirë të punojë në një qeveri me Mitsotakis për shkak të një skandali përgjimesh vitin e kaluar. Androulakis ka akuzuar kryeministrin se ishte në dijeni se dhjetëra persona ishin vënë në shënjestër me një virus të paligjshëm.

Skandali çoi në dorëheqjen e një nipi të Mitsotakis, i cili punonte si shef i kabinetit të kryeministrit, si dhe shef i inteligjencës greke. Mitsotakis mund të vendosë të kanalizojë të gjitha energjitë e tij për një raund të dytë votimi. Kjo mund t’i japë atij një shumicë të plotë dhe 4 vjet të tjerë me një kabinet sipas dëshirave të tij. ©Marrë nga BBC, LAPSI.al

Artikulli paraprakAnaliza/ Kë do zgjedhë Turqia mes Erdogan dhe Kilicdaroglu
Artikulli tjetërAlarmi i kuq vijon në Itali, Meloni mbath çizmet, nga G7 në zonat e përmbytura (VIDEO)